Ανεβαίνουν Μπρίνκμαν, Βίντοβιτς

Και η μάχη για την διαδοχή της Γκαμπριέλα Τσβετάνοβα καλά κρατεί… Μιλάμε για τον τίτλο της καλύτερης αθλήτριας (Επαθλο Novasports) όπου η Τζόυ Καετάνο, η βραζιλιάνα ακραία του Αρη συνεχίζει να έχει το προβάδισμα – σχεδόν από την πρώτη αγωνιστική – όμως εδώ και μερικές εβδομάδες νιώθει την … ανάσα όχι μίας αλλά δύο αθλητριών από τον ΑΟ Θήρας. Και η νίκη της ομάδας της Σαντορίνης στο ντέρμπι με τον Πανναξιακό (3-2) έφερε τις Μπρίνκμαν και Βίντοβιτς ακόμη πιο κοντά στην κορυφή ξεφεύγοντας παράλληλα και από τις άλλες κοπέλες που τις ακολουθούν.

Η Βραζιλιάνα ακραία του Άρη με τους 27 πόντους που πέτυχε κόντρα στον Αίαντα, συνεχίζει να κατέχει την πρωτιά στη γενική βαθμολογία και καλύτερης ακραίας ενώ τρεις συμπαίκτριες της οι Καλανταρίδου, Πίττα και Ιακωβίδου (έκπληξη η πορεία της) εξακολουθούν να κυριαρχούν στην κατηγορία καλύτερη αθλήτρια κάτω των 21 ετών.! Στην κατηγορία καλύτερη πασαδόρος προηγείται η Κουτουξιδου του ΠΑΟ, διαγώνια – όπως αναφέραμε - η εκπληκτική Βίντοβιτς της Θήρας, λίμπερο η Ιακωβίδου του Αρη, ενώ στις κεντρικές κυριαρχεί η Λαμπρινίδου της ΑΕ Στη μάχη δε Πανναξιακού – ΑΟ Θήρας; Νομίζουμε ότι τα κορίτσια του Οικονόμου είναι σε όλες τις κατηγορίες καλύτερες με την Τοτσίδου να συνεχίζει να έχει το προβάδισμα για τις κοπέλες του Ζόραν Κόβαζιτς.

Η βαθμολογία των αθλητικών συντακτών για την 10η αγωνιστική του Επάθλου Novasports πρωτάθληματος Βόλεϊ γυναικών Α1 για το ντέρμπι των Κυκλάδων

Πανναξιακός – ΑΟ Θήρας 2-3 (Ρουσάκης)

Μπρίνκμαν 7, Γεωργιάδη 6, Κιγιάκοβα 5, Αρτακιανού 4, Μεταξά 3, Τοτσίδου 2, Μιλοβάνοβιτς 1

Να σημειώσουμε ότι η Σαλούστρου τον αγώνα του Ρεθύμνου με το Μαρκόπουλο βαθμολογήθηκε με 5, και στον αγώνα ΑΕΚ – Ολυμπιακός, η Τσβετάνοβα πήρε 6 και η Κωνσταντινίδου 5…

Οι πρώτες (20 σε σύνολο 105) στην συνολική βαθμολογία:

1 Καετάνο Τζου – ΑΡΗΣ ΑΚΡΑΙΑ 66

2 Μπρίνκμαν Ανίτα – ΑΟ ΘΗΡΑΣ ΑΚΡΑΙΑ 50

3 Βίντοβιτς Αλεξάνδρα – ΑΟ ΘΗΡΑΣ ΔΙΑΓΩΝΙΑ 47

4 Λαμπρινίδου Μαρία – ΑΕΚ ΚΕΝΤΡΙΚΗ 46

5 Γιώτα Κατερίνα – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΚΕΝΤΡΙΚΗ 42

6 Μερτέκη Ευαγγελία- ΠΑΟ ΑΚΡΑΙΑ 41

7 Λαμπρούση Τζίνα – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΚΕΝΤΡΙΚΗ 40

8 Κουτουξίδου Νικολέτα – ΠΑΟ ΠΑΣΑΔΟΡΟΣ 40

9 Κωνσταντινίδου Αλίκη – ΑΕΚ ΔΙΑΓΩΝΙΑ 39

10 Τσίμα Ευγενία – ΠΑΟ ΑΚΡΑΙΑ 38

11 Λαζάρεβιτς Άννα – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΑΚΡΑΙΑ 37

12 Μαλασάι Ναντζέγια – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΑΚΡΑΙΑ 36

13 Τοτσίδου Αθανασία – ΠΑΝΝΑΞΙΑΚΟΣ ΑΚΡΑΙΑ 36

14 Τσβετάνοβα Γκαμπριέλα – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΔΙΑΓΩΝΙΑ 35

15 Γεωργιάδη Αναστασία – ΑΟ ΘΗΡΑΣ ΚΕΝΤΡΙΚΗ 35

16 Φαμπιάν Ερρίκα – ΑΙΑΣ ΕΥΟΣΜΟΥ ΑΚΡΑΙΑ 32

17 Βαρουδάκη Δάφνη – ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟ ΑΚΡΑΙΑ 32

18 Διώτη Παναγιώτα – ΠΑΝΝΑΞΙΑΚΟΣ ΑΚΡΑΙΑ 30

19 Καλανταρίδου Αλεξία – ΑΡΗΣ ΑΚΡΑΙΑ 30

20 Γκλιγκόροβιτς Μπιλιάνα – ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ ΠΑΣΑΔΟΡΟΣ 30

Και οι υπόλοιπες αθλήτριες των δύο ομάδων των Κυκλάδων

24. Περίν Αλίσια - Πανναξιακός, Κεντρική 25

27. Βεργίδου Ολγα – ΑΟ Θήρας, Πασαδόρος 22

31. Καρπουζά Αννα – Πανναξιακός, Διαγώνια 21

39. Οικονομίδου Μαρία – ΑΟ Θήρας, Κεντρική 17

42. Μιλοβάνοβιτς Εμιλία – Πανναξιακός, Πασαδόρος 16

43. Κγιάκοβα Μιροσλάβα – ΑΟ Θήρας, Ακραία 16

49. Αρτακιανού Μαριαλένα – ΑΟ Θήρας, Λίμπερο 14

51. Κελεσίδου Ειρήνη – Πανναξιακός, Λίμπερο 13

60. Μεταξά Ναταλία – Πανναξιακός, Κεντρική 10

68. Νούσια Αποστολία – Πανναξιακός, Ακραία 7

87. Καραφουλίδου Νικολέτα – ΑΟ Θήρας, Κεντρική 3

90. Βουβούλη Αγγελική – ΑΟ Θήρας, Λίμπερο 3

95. Μουντάκη Φερενίκη – ΑΟ Θήρας, Ακραία 2

99. Αξαοπούλου Κατερίνα – Πανναξιακός, Ακραία 1

104. Δρακουλίδου Κωνσταντίνα – Πανναξιακός, Πασαδόρος 1

Καλύτερη Πασαδόρος

1 Κουτουξίδου Νικολέτα – ΠΑΟ 40

2 Γκλιγκόροβιτς Μπιλιάνα – ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ 30

3 Πεσόα Βιβιάνε – ΑΡΗΣ 26

4 Βεργίδου Όλγα – ΑΟ Θήρας 22

5 Χριστοδούλου Στέλλα – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 22

6 Μιλοβάνοβιτς Εμίλια ΠΑΝΝΑΞΙΑΚΟΣ 16

7 Χρηστινίδου Σουλτάνα – ΑΙΑΣ ΕΥΟΣΜΟΥ 9

8 Παρασκάκη Γεωργία – ΡΕΘΥΜΝΟ 7

9 Τσοχατζή Μαρίνα – ΑΕΚ 5

10 Μπούρμπη Βίκυ – ΠΟΡΦΥΡΑΣ 5

11 Ντόνα Μαρία – ΦΙΛΑΘΛΗΤΙΚΟΣ 4

12 Κουνάδη Φαίη – ΑΕΚ 4

13 Βάσκεζ Ασλει – ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟ 3

14 Δρακουλίδου Κωνσταντίνα – ΠΑΝΝΑΞΙΑΚΟΣ 1

Καλύτερη Ακραία

1 Καετάνο Τζου – ΑΡΗΣ 66

2 Μπρίνκμαν Ανίτα – ΑΟ ΘΗΡΑΣ 50

3 Μερτέκη Ευαγγελία- ΠΑΟ 41

4 Τσίμα Ευγενία – ΠΑΟ 38

5 Λαζάρεβιτς Άννα – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 37

6 Μαλασάι Ναντζέγια – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 36

7 Τοτσίδου Αθανασία – ΠΑΝΝΑΞΙΑΚΟΣ 36

8 Φαμπιάν Ερρίκα – ΑΙΑΣ ΕΥΟΣΜΟΥ 32

9 Βαρουδάκη Δάφνη – ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟ 32

10 Διώτη - Ξένου Παναγιώτα – ΠΑΝΝΑΞΙΑΚΟΣ 30

11 Καλανταρίδου Αλεξία – ΑΡΗΣ 30

12 Νομικού Μαρία – ΠΑΟ 28

----

17. Κιγιάκοβα Μιροσλάβα – ΑΟ Θήρας 16

24. Νούσια Αποστολίδου – Πανναξιακός 7

32. Μουντάκη Φερενίκη – ΑΟ Θήρας 2

34. Αξαοπούλου Κατερίνα – Πανναξιακός 1

Καλύτερη Διαγώνια

1 Βίντοβιτς Αλεξάνδρα – ΑΟ ΘΗΡΑΣ 47

2 Κωνσταντινίδου Αλίκη – ΑΕΚ 39

3 Τσβετάνοβα Γκαμπριέλα – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 35

4 Ανδρονικίδου Χριστίνα – ΑΙΑΣ ΕΥΟΣΜΟΥ 28

5 Λαγουδάκη Στέλλα – ΡΕΘΥΜΝΟ 23

6 Καρπουζά Αννα – ΠΑΝΝΑΞΙΑΚΟΣ 21

7 Γιοβάνη Μάρβη – ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ 18

8 Καράκου Πένυ – ΠΟΡΦΥΡΑΣ 14

9 Λιάγκη Νάσια – ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟ 12

10 Γεροβασιλείου Εύη – ΦΙΛΑΘΛΗΤΙΚΟΣ 11

11 Γκάνο Κέισι – ΑΡΗΣ 10

12 Υφαντή Ευαγγελία – Φιλαθλητικός 4

Καλύτερο Λίμπερο

1 Ιακωβίδου Ιλιάνα – ΑΡΗΣ 20

2 Ρόγκα Παναγιώτα – ΠΑΟ 16

3 Αρτακιανού Μαριαλένα – ΑΟ ΘΗΡΑΣ 14

4 Κελεσίδου Ειρήνη – ΠΑΝΝΑΞΙΑΚΟΣ 13

5 Κονόμη Αρέτα – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 9

6 Γεωργιάδου Ευδοξία – ΑΙΑΣ ΕΥΟΣΜΟΥ 8

7 Κακουράτου Ξένια – ΑΕΚ 4

8 Μάρκου Γιάννα – ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ 3

9 Κοκκινάκη Ειρήνη – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 3

10 Βουβούλη Αγγελική – ΑΟ Θήρας 3

11 Παπουτσή Μαρία – ΡΕΘΥΜΝΟ 2

12 Σκυθιώτη Αθηνά ΠΟΡΦΥΡΑΣ 2

Καλύτερη Κεντρική

1 Λαμπρινίδου Μαρία – ΑΕΚ 46

2 Γιώτα Κατερίνα – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 42

3 Λαμπρούση Τζίνα – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 40

4 Γεωργιάδη Αναστασία – ΑΟ ΘΗΡΑΣ 35

5 Περίν Αλίσια – ΠΑΝΝΑΞΙΑΚΟΣ 25

6 Σαλούστρου Αννα – ΡΕΘΥΜΝΟ 24

7 Κυριακίδου Εύα – ΑΙΑΣ ΕΥΟΣΜΟΥ 22

8 Καβαθά Αννα – ΑΕΚ 20

9 Τυφλιώρη Διονυσία – ΑΡΗΣ 18

10 Οικονομίδου Μαρία – ΑΟ Θήρας 17

11 Ξαγοραράκη Βαρβάρα – ΡΕΘΥΜΝΟ 17

12 Φίλντ Μαρίζα – ΠΑΟ 16

13 Μαλουσάρη Όλγα – ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ 14

14 Καββαδία Αγγελική – ΠΑΟ 13

15 Μαρκοπούλου Νατάσσα – ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ 12

19 Μεταξά Ναταλία – Πανναξιακός 10

28. Καραφουλίδου Νικολέτα – ΑΟ Θήρας 3

Καλύτερη αθλήτρια κάτω των 21 ετών:

1 Καλανταρίδου Αλεξία – ΑΡΗΣ ΑΚΡΑΙΑ 30

2 Ιακωβίδου Ιλιάνα – ΑΡΗΣ ΛΙΜΠΕΡΟ 20

3 Αλεξάκου Ευφροσύνη – ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟ ΑΚΡΑΙΑ 15

4 Χρηστινίδου Σουλτάνα – ΑΙΑΣ ΕΥΟΣΜΟΥ ΠΑΣΑΔΟΡΟΣ 9

5 Τοντάι Αριστέα – ΑΕΚ ΚΕΝΤΡΙΚΗ 8

6 Γεωργιάδου Ευδοξία – ΑΙΑΣ ΕΥΟΣΜΟΥ ΛΙΜΠΕΡΟ 8

7 Πίττα Λαμπριάνα – ΑΡΗΣ ΚΕΝΤΡΙΚΗ 7

8 Στεφανίδου Μαρία – ΑΙΑΣ ΕΥΣΜΟΥ ΚΕΝΤΡΙΚΗ 6

9 Νικολογιάννη Ασημίνα – ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟ ΑΚΡΑΙΑ 6

10 Δικαιούλια Βιργινία – ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟ ΚΕΝΤΡΙΚΗ 6

11 Σιρίνινα Νάστα – ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟ ΚΕΝΤΡΙΚΗ 5

12 Βουβούλη Αγγελική – ΑΟ Θήρας ΛΙΜΠΕΡΟ 3

13 Γουγούση Αναστασία – ΑΡΗΣ ΑΚΡΑΙΑ 3

14 Ράπτη Μαρία- ΠΟΡΦΥΡΑΣ ΑΚΡΑΙΑ 2

15 Σπανού Άννα – ΑΕΚ ΑΚΡΑΙΑ 2

16 Δρακουλίδου Κωνσταντίνα – Πανναξιακός 1