Παρασκευή, 26 Απριλίου, 2024
ΑρχικήΑθλητικάΑΠΑΣ τα Φανάρια: Εχασε στα Χανιά (64-61), κράτησε τη διαφορά

ΑΠΑΣ τα Φανάρια: Εχασε στα Χανιά (64-61), κράτησε τη διαφορά

|

“Ιδανικός αυτόχειρας” ο ΑΠΑΣ τα Φανάρια, ηττήθηκε στα Χανιά από την τοπική ομάδα 64 – 61 αν και βρέθηκε να έχει προβάδισμα 7 πόντων (51-44) στα μέσα της 3ης περιόδου και στα τελευταία δευτερα να έχει δικαίωμα στη νίκη – Κράτησε τη διαφορά του πρώτου γύρου (76-69) – Τέταρτη σερί ήττα εκτός έδρας και πλέον κοιτάζει τα δύο εντός έδρας παιχνίδια με Ενωση Ιλίου (εξ αναβολής) και Αρη Θήβας για να επιστρέψει στις επιτυχίες

Είναι η στιγμή που ο ΑΠΑΣ τα Φανάρια δεν πρέπει να πατήσει το κόκκινο κουμπί του … πανικού. Η ομάδα του Θόδωρου Αλμπάνη για την 16η αγωνιστική του 2ου Ομίλου στο Νότο της Γ’ Εθνικής, ήττηθηκε απόψε στα Χανιά από τον ΑΟΚ με 64-61 (ημ 33-35), έφτασε τις 3 διαδοχικές ήττες και οφείλει να κρατήσει την ψυχραιμία της έχοντας μπροστά της δύο σημαντικά παιχνίδια εντός έδρας: με την Ενωση Ιλίου σε εξ αναβολής αγώνα και τον Αρη Θήβας στις 23 Φεβρουαρίου για την 17η αγωνιστική και με δεδομένο ότι την επόμενη εβδομάδα υπάρχει ρεπό για όλες τις ομάδες…  Και αυτό είναι το κλειδί… Η ομάδα του ΑΠΑΣ αυτή τη στιγμή δείχνει ότι αντιμετωπίζει πρόβλημα ρυθμού λόγω της μεγάλης διακοπής των αγωνιστικών του υποχρέωσεων κάτι που φάνηκε και την περασμένη εβδομάδα όταν γνώρισε την 1η εντός έδρας ήττα από τον Μίλωνα (15η αγωνιστική) έχοντας χωρίς παιχνίδι τους παίκτες της για τρεις εβδομάδες (!!!) Εδώ να σημεώσουμε βέβαια την αδυναμία του ΑΠΑΣ στα εκτός έδρας παιχνίδια καθότι έχει να νικήσει από τις 24 Νοεμβρίου ήτοι τέσσερις σερί ήττες στο … δρόμο.

Ψυχραιμία… Η απογοήτευση από το χαμένο παιχνίδι της περασμένης εβδομάδας με τον Μίλωνα (κυρίως ο τρόπος που ήρθε η ήττα με το non call στη τελευταία επίθεση όταν με λαβή ελληνορωμαϊκής βρέθηκε ο Μάκαρης στο παρκέ του ΔΑΚ Νάξου) σίγουρα ενόχλησε, όμως πρέπει να πεισμώσει τους παίκτες της Απεραθίτικης ομάδας.. Κόντρα στον ΑΟΚ απόψε, η ομάδα του Αλμπάνη, γύρισε το παιχνίδι με εντυπωσιακό τρόπο στην τρίτη περίοδο (με σερί 15-1 πήρε προβάδισμα 51-44), στη τέταρτη περίοδο έφτασε μία ανάσα από την πλήρη ανατροπή (στο 60-59 και με το χρονόμετρο να δείχνει 38 δεύτερα πριν την εκπνοή χάθηκε ένα επιθετικό ριμπάουντ (2/2 βολές του Σκαμνάκη) ενώ αμέσως μετά ο Κελεσίδης έκλεψε τη μπάλα και η ομάδα του ΑΠΑΣ έχασε την ευκαιρία να εκδηλώσει επίθεση που μπορούσε να φέρει την αναμέτρηση στην έξτρα περίοδο…  Κράτησε όμως τη διαφορά του πρώτου αγώνα (βλ 76-69) και βλέπει το μέλλον. Αρκει να υπάρχει ψυχραιμία…

Ας δούμε πως μεταδίδει το παιχνίδι η ιστοσελίδα athlitiko.gr

O AOK Χανιά ξεκίνησε το παιχνίδι με εξαιρετικά ποσοστά έξω από τη γραμμή των 6.75μ. με προεξέχοντα τον Παναγιώτη Κατράνα, όμως για ακόμα μια φορά βρέθηκε εκτός ρυθμού στο τρίτο δεκάλεπτο, δίνοντας την ευκαιρία στην ομάδα της Νάξου να “χτίσει” μια διαφορά 8 πόντων, μια διαφορά όπου η εξαιρετική άμυνα του ΑΟΚ εξάλειψε, παίρνοντας για πρώτη φορά στην ιστορία του την τέταρτη συνεχόμενη νίκη στη Γ’ Εθνική. Μια νίκη που από τη μία θέτει σοβαρές βάσεις για τον ΑΟΚ ώστε να εξασφαλίσει το στόχο της παραμονής, από την άλλη τον φέρνει ακόμα πιο κοντά στις πρώτες θέσεις της βαθμολογίας!

AOK XANIA FANARIA NAXOU 9

Το πρώτο δεκάλεπτο ξεκίνησε νευρικά, με τις δύο ομάδες να δυσκολεύονται να διασπάσουν τις άμυνες και τη λύση στους γηπεδούχους να δίνει ο εκτελεστής του ΑΟΚ, Παναγιώτης Κατράνας, για ακόμα ένα παιχνίδι. Στο δεύτερο δεκάλεπτο με όπλο την σφιχτή άμυνα, η ομάδα του Χρήστου Παπανικολάου κατάφερε να περιορίσει Τα Φανάρια με τον συνήθη ύποπτο, Παναγιώτη Κιγμέτογλου, να κυριαρχεί στη ρακέτα, δίνοντας την ευκαιρία στην ομάδα του να διατηρήσει ένα ισχνό προβάδισμα στο τέλος του ημιχρόνου παρότι βρέθηκε με τρία φάουλ πριν τη συμπλήρωση των 20 λεπτών.

Για ακόμα ένα παιχνίδι, ο ΑΟΚ Χανιά άργησε να εμφανιστεί στο παρκέ μετά την ανάπαυλα του ημιχρόνου με τους φιλοξενούμενους να εκμεταλλεύονται με τον καλύτερο τρόπο τη νωχελικότητα των γηπεδούχων και με ένα σερί 15-1 “έχτισαν” μια διαφορά της τάξης των 7 πόντων (44-51). Οι κακές επιλογές των παικτών της ομάδας της Νάξου έδωσαν την ευκαιρία στον ΑΟΚ να ροκανίσει τη διαφορά με το παιχνίδι να εξελίσσεται σε ένα ακόμα ντέρμπι για γερά νεύρα.

Ο ΑΟΚ επέστρεψε μπροστά στο σκορ 8 λεπτά πριν από το τέλος του παιχνιδιού όταν το επιθετικό κρεσέντο του Σίμου Ιωακειμίδη σε συνδυασμό με τα απανωτά λάθη της ομάδας της Νάξου έφεραν τους Χανιώτες εκ νέου μπροστά (55-52).

Από το 34’ έως και το 36’, οι παίκτες της Νάξου υπέπεσαν σε απανωτά λάθη στην επίθεση με τον ΑΟΚ να μην το εκμεταλλεύεται για να τελειώσει το παιχνίδι και να χτίσει μια διαφορά ασφαλείας, προσφέροντας στους θεατές που βρέθηκαν στο ΕΑΚ Χανίων ακόμα ένα θρίλερ… Στα τελευταία λεπτά, οι δυο ομάδες επιδόθηκαν σε εκατέρωθεν κακές επιλογές με τη κόπωση να είναι μέχρι ενός σημείου η αιτία με τον Κιγμέτογλου να παίρνει κρίσιμα ριμπάουντ αλλά ν’ αποχωρεί με πέμπτο φάουλ 98 δευτερόλεπτα πριν το τέλος.

Το παιχνίδι 38 δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη του και με το σκορ στο 60-59 κρίνεται από ένα σπουδαίο επιθετικό ριμπάουντ του Μάριου Σκαμνάκη. Στη συνέχεια της φάσης κερδίζει το φάουλ ευστοχώντας και στις δύο βολές, δίνοντας ανάσα στην ομάδα του ενώ οι φιλοξενούμενοι εν μέσω πίεσης υποπίπτουν σε ακόμα ένα λάθος, με τον Κελεσίδη να κλέβει, κερδίζοντας το φάουλ και αυτός με τη σειρά του να.. .ρεφάρει για την άστοχη βραδιά του και με δύο εύστοχες βολές έδωσε “αέρα” 5 πόντων στον ΑΟΚ Χανιά (64-59).

Ο ΑΟΚ Χανιά κατάφερε έτσι και πήρε τη νίκη στο τέλος με 64-61, κάνοντας ακόμα ένα μεγάλο βήμα για την πρώτη παραμονή μετά από πολλά στην ιστορία του χανιώτικου μπάσκετ στη Γ’ Εθνική δείχνοντας ότι η ομάδα του Χρήστου Παπανικολάου έχει βρει τον ρυθμό και τον προσανατολισμό της, ενώ δε μπορεί να αποκλειστεί μια πορεία έκπληξη μέχρι το τέλος της χρονιάς…

Τα δεκάλεπτα:18 – 18, 33 – 35, 46 – 51, 64 – 61

ΑΟΚ Χανιά:(Παπανικολάου) Ζανιδάκης 14 (2), Ιωακειμίδης 11 (2), Κατράνας 10 (3), Σκαμνάκης 10 (1), Κιγμέτογλου 7, Κελεσίδης 6, Μηντζαρίδης 3 (1), Αλεξίου 2, Αδοντάκης 1,Παλαιοκρασάς, Σειραδάκης, Κουρουμούσης

ΑΠΑΣ Τα Φανάρια: (Αλμπάνης) Χονδρόπουλος 14 (2), Προδρόμου 14 (2), Χάρος 10 (2), Μάκαρης 8 (1) Κοντσές 7, Ζαφειρούδης 6 (1), Μυλωνάς 2,Σεϊντίνι, Δίπλαρος, Βουτυρόπουλος, Ναυπλιώτης, Καραγιάννης

Διαβάστε όλες τις τελευταίες ειδήσεις από τις σελίδες του Naxos Press - τώρα και στο Google News

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΑΚΟΜΗ
Τελευταία νέα
Δημοφιλή

4+1 τρόποι να μετατρέψετε το σπίτι σας σε έναν cozy παράδεισο

Συμβουλές που αλλάζουν το σπίτι σας...

ΠΝΑι: Επιτήδειοι αποσπούν χρήματα υποδυόμενοι υπαλλήλους

Προσοχή! Επιτήδειοι αποσπούν χρήματα από πολίτες και επιχειρηματίες, υποδυόμενοι υπαλλήλους της Περιφέρειας Νοτίου Αιγαίου

Πάσχα: Σύγχυση στην αγορά αρνιού

Αντιδράσεις για την ένταξη των αμνοεριφίων στο «καλάθι» – Ανησυχία για την επάρκεια λόγω εξαγωγών

Νάξος – ΧΥΤΑ: Υπό έλεγχο και έσβησε η φωτιά

Εσβησε η φωτιά που ξέσπασε νωρίς το πρωί της Παρασκευής στο ΧΥΤΑ της Νάξου

“Νόσος Νάξος”: Ενεργοποιείται (από Νοσοκομείο Νάξου) η διαδικασία του γονιδιακού ελέγχου

Συνάντηση την περασμένη Δευτέρα (22/04) στο Δημαρχείο Νάξου με σκοπό την ενεργοποίηση της διαδικασίας γονιδιακού ελέγχου για τη "Νόσος Νάξος"

ΑΠΑΣ Νάξου Terranaxia – Play Offs: Φινάλε στο όνειρο, ήττα στην Βούλα και αποκλεισμός

Ο ΑΠΑΣ Νάξου Terranaxia πάλεψε αλλά πνίγηκε στην άμυνα του Πρωτέα Βούλας - Ηττα στον 3ο αγώνα 66-55 και με 2-1 ήττες έμεινε εκτός συνέχεια - Το σχόλιο της διοίκησης για το φετινό ταξίδι της Ναξιώτικης Ομάδας

Πανναξιακός ΑΟΚ – Play Offs: “Εδώ είναι Νάξος” και επίδειξη δύναμης κόντρα στον Ηλυσιακό

Εντυπωσιακός ο Πανναξιακός ΑΟΚ κέρδισε τον Ηλυσιακό 74-62, έφερε τη σειρά στα ίσα (1-1 νίκες) και ο τελικός για την μάχη του τελικού την προσεχή Κυριακή (28/04) στα Ιλίσια

Εκτακτο: Φωτιά σε εξέλιξη στο ΧΥΤΑ της Νάξου (photos)

Γύρω στις 6 το πρωί της Παρασκευής ξέσπασε φωτιά στο ΧΥΤΑ της Νάξου - Στο χώρο και δύναμη του Πυροσβεστικού Κλιμακίου Νάξου

Νάξος: Τοποθετήθηκαν νέες σύγχρονες προκατασκευασμένες αίθουσες σε σχολεία

Φ. Μαυρομμάτης δηλώνει ότι "Νέες σύγχρονες προκατασκευασμένες αίθουσες τοποθετήθηκαν σε σχολεία”

Νάξος – Αναβολή: Οι καιρικές συνθήκες “νίκησαν” το μπάσκετ

Αναβλήθηκε ο αγώνας Πανναξιακός ΑΟΚ - Ηλυσιακός λόγω αδυναμίας έλευσης των διαιτητών - Αύριο (όπως και ο αγώνας Πρωτέας - ΑΠΑΣ Νάξου) η αναμέτρηση την ίδια ώρα στο "Δημ. Περιστεράκης"

Νάξος – ΛΕ.ΜΟ.Ν.: Απόλυτα επιτυχημένο το σεμινάριο ασφαλούς οδήγησης (photo)

Η VOM ολοκλήρωσε με επιτυχία το σεμινάριο ασφαλούς οδήγησης στη ΛΕ.ΜΟ.Ν Νάξου (photo)

Νάξος: Ερχεται η τακτική συνεδρίαση Επιτροπής Τουριστικής προβολής και ανάπτυξης

Τακτική Συνεδρίαση Επιτροπής Τουριστικής Προβολής και Ανάπτυξης αύριο Παρασκευή - Ποια τα θέματα

Νάξος – Εμποροεπαγγελματικός Σύλλογος: Πότε ξεκινάει το Πασχαλινό ωράριο καταστημάτων

Το Πασχαλινό ωράριο λειτουργίας των εμπορικών καταστημάτων στη Νάξο ανακοίνωσε ο Εμποροεπαγγελματικός Σύλλογος του νησιού (πίνακας)

Fast Ferries – Πρωτομαγιά: Εμφάνιση στη Νάξο του “Fast Ferries Andros”

Η Fast Ferries ενημερώνει για την κίνηση των πλοίων της κατά την απεργία της Πρωτομαγιάς - ΤΙ θέλει το Fast Ferries Andros στη Νάξο;

Πανναξιακός ΑΟΚ – Play offs: Ωρα τελικού (15:00) κόντρα στον Ηλυσιακό

Ο Πανναξιακός ΑΟΚ αντιμετωπίζει σήμερα τον Ηλυσιακό για τον 2ο αγώνα των πλέι οφ... (Αφίσα)

ΛΕ.ΜΟ.Ν.: Ξεκίνησε το 3ήμερο εκπαιδευτικό σεμινάριο χωμάτινης οδήγησης

Η Λέσχη Μοτοσυκλετιστών Νάξου (ΛΕ.ΜΟ.Ν.) κάλεσε τον Βασίλη Ορφανό για ένα τριήμερο εκπαιδευτικό σεμινάριο χωμάτινης οδήγησης - Πως μπορείτε να δώσετε το παρών

Νάξος – Ολυμπιακή Φλόγα: ΟΡΓΗ ΚΑΙ ΘΛΙΨΗ για τους πολιτικούς νάνους, απρέπεια σε έναν Ναξιώτη Πρωταθλητή

Ο Στράτος Φουτάκογλου γράφει για όσα έγιναν την ημέρα της Λαμπαδηδρομίας στη Νάξο με επίκεντρο τον παραγκωνισμό του Ναξιώτη πρωταθλητή Γιάννη Ξενάκη

ΑΠΑΣ Νάξου Terranaxia – Play Offs: “Καθαρίζει” απόψε (20/04) τον Πρωτέα και πάει …τελικό

Ωρα... τελικού για τον ΑΠΑΣ Νάξου Terranaxia . Αντιμετωπίζει τον Πρωτέα Βούλας απόψε (19:00) στο ΔΑΚ Νάξου και πιάνει τον μεγάλο στόχο, την παρουσία στον τελικό ανόδου κόντρα στο Αιγάλεω ή Δάφνη Πανελευσινιακό

Νάξος: Δεν “έδεσε” το “Blue Star 2” και έφυγε για την Πάρο, αλλά ούτε εκεί έδεσε (video)

Με την ένταση των ανέμων στα 80 χιλιόμετρα την ώρα (σε ριπή ανέμου) από νότια κατεύθυνση, το "Blue Star 2" δεν έδεσε στο λιμάνι της Νάξου και μετά στη Πάρο