Παρασκευή, 29 Μαρτίου, 2024
ΑρχικήΑθλητικάΑΠΑΣ τα Φανάρια: Κρατάει τη νίκη (επί της Ενωσης Ιλίου) και κοιτάζει...

ΑΠΑΣ τα Φανάρια: Κρατάει τη νίκη (επί της Ενωσης Ιλίου) και κοιτάζει το … αύριο

|

Ο ΑΠΑΣ τα Φανάρια επικράτησε με 74 – 69 της Ενωσης Ιλίου στον εξ αναβολής αγώνα για την 13η αγωνιστική του 2ου ομίλου στο Νότο της Γ’ Εθνικής – Με δύο σερί νίκες η ομάδα της Νάξου παίρνει βαθμολογική ανάσα και ετοιμάζεται για την αντεπίθεση ενώ μένει να το ζήτημα του διαδόχου στο πάγκο αντί του Αλμπάνη

Σπουδαία βαθμολογικής και ψυχολογικής σημασίας νίκη πέτυχε ο ΑΠΑΣ τα Φανάρια στο εξ’αναβολής παιχνίδι (13η αγωνιστική) με την Ένωση Ιλίου στη Νάξο επικρατώντας με 74 – 69 (ημ. 37-34) και έδειξε ότι μπορεί να ξεφύγει από την δίνη των τελευταίων ημέρων…   Παρά τη δύσκολη εβδομάδα που διένυσαν οι «Ορεινοί» με τη λήξη της συνεργασίας με τον προπονητή Θοδωρή Αλμπάνη και με το υπηρεσιακό δίδυμο Πρόκου – Ονάσογλου στον πάγκο, έδειξαν περισσότερο πάθος και κατάφεραν να πάρουν το ροζ φύλλο αγώνα.

Του Νάσσου Βλάχου (sportcyclades.gr)

Από την άλλη οι φιλοξενούμενοι, που ταλαιπωρήθηκαν έως να φτάσουν στο “νησί της Αριάδνης” καθώς το πλοίο έφυγε με τρίωρη καθυστέρηση από το λιμάνι του Πειραιά (εάν προσθέσουμε και το γεγονός ότι το ταξίδι έγινε με αρκετά μποφόρ και … κούνημα) και αυτό είχε σαν αποτέλεσμα να καθυστερήσει η έναρξη του αγώνα για 2 περίπου ώρες, φάνηκε να ξεμένουν από δυνάμεις στο τέλος και μοιραία δέχτηκαν την ήττα που έβαλε τέλος στο νικηφόρο σερί των δύο νικών.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν το παιχνίδι εντυπωσιακά καθώς προηγήθηκαν με 9 – 0 (σ.σ. είναι χαρακτηριστικό ότι οι πρώτες επιθέσεις για την ομάδα του Πανουριά ήταν κάκιστες λόγω και της κούρασης από το ταξίδι), όμως σιγά σιγά η ισορροπία αποκαταστάθηκε και οι φιλοξενούμενοι επανήλθαν στο παιχνίδι κλείνοντας το α΄δεκάλεπτο με σκορ 21 – 16. Στη δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι μπήκαν με πατημένο …γκάζι δεν επέτρεψαν στους φιλοξενούμενους να σκοράρουν για 5 λεπτά και μ’ ένα σερί 12 – 0 μετέτρεψε το 21 – 16 σε 33-16 δημιουργώντας κλίμα νίκης με την εκτόξευση της διαφοράς στους 17 πόντους. Το πιο εντυπωσιακό όμως; Το γεγονός ότι οι φιλοξενούμενοι αμέσως μετά το τάιμ άουτ, μπήκαν στο γήπεδο λες και αφυπνίστηκαν… Απάντησαν με καλές άμυνες, μεστές επιλογές στην επίθεση «έτρεξαν» ένα επί μέρους 18 – 4 και πλησίασαν σε απόσταση βολής (37 – 34 ημίχρονο) με τη λήξη του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο έγινε πραγματική μάχη με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν προβάδισμα για πρώτη φορά στο παιχνίδι (51 – 52 1:38 πριν τη λήξη του δεκαλέπτου με καλάθι του Φουντά) και τους γηπεδούχους να απαντούν άμεσα, ανακτώντας το προβάδισμα με τη λήξη του (56 – 54 σκορ της 3ης περιόδου).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι των Πρόκου – Ωνάσογλου διατήρησαν τον έλεγχο του παιχνιδιού με διαφορές μεταξύ 4 – 7 πόντων, οι φιλοξενούμενοι φάνηκε να μην έχουν περισσότερες δυνάμεις και η ζυγαριά του παιχνιδιού «έγειρε» οριστικά υπέρ της Ναξιώτικης ομάδας.

Το τελικό 74 – 69 υπέρ του ΑΠΑΣ χαρακτηρίζεται δίκαιο βάση της εικόνας των δυο ομάδων στο παρκέ. Η νίκη αυτή θα μπορούσε να χαρακτηριστεί ως θεμέλιο παραμονής για το Ναξιώτικο Σύλλογο αφού είναι η 8η στο Πρωτάθλημα (δεύτερη συνεχόμενη μετά τη νίκη της περασμένης βδομάδας με τη Θήβα) δίνοντας μεγάλη βαθμολογική και ψυχολογική ανάσα. Επόμενη κίνηση; Ο γάμος του εκ των διοικητικών μελών της ομάδας Μανόλη Μπαρδάνη που όπως καταλαβαίνετε θα επισκιάσει τα πάντα και από Δευτέρα η έναρξη της προετοιμασίας γιατί υπάρχει ο αγώνας εκτός έδρας με το Πέρα… Και δεν αποκλείεται να υπάρχει ενημέρωση για το νέο προπονητή τις επόμενες ώρες…

Η εικόνα του αγώνα

Τα δεκάλεπτα: 21 – 16, 37 – 34, 56 – 54, 74 – 69
Διαιτητές: Κανελλόπουλος – Ντάνος
ΑΠΑΣ ΤΑ ΦΑΝΑΡΙΑ (Ωνάσογλου – Αθανασιάδης): Χονδρόπουλος 9 (3), Προδρόμου 20(1), Χάρος 11(1), Μάκαρης 8 (1), Κοντσές 11, Ζαφειρούδης 11 (1), Μυλωνάς 2, Δίπλαρος 2, Βουτυρόπουλος, Ναυπλιώτης, Καραγιάννης, Πολίτης.
ΕΝΩΣΗ ΙΛΙΟΥ (Πανούλιας-Βελτσίστας): Μπέλλας Γ. 15 (2), Γεροκώστας 9 (1), Φουντάς 13 (2), Κατσαρός, Ραλλάκης, Μπολατόγλου 17(2), Μπελλάς Οδ. 12, Τσιουπρής 3, Βάτσιος, Δαρμής,
Γκουντόπουλος.

Τα αποτελέσματα της 13ης αγωνιστικής:
Φανάρια – Ένωση Ιλίου 74-69
Μίλωνας – Ερμής Σχηματαρίου 66-61
ΑΟΚ Χανιά – Αργοναύτης Τριγλίας 72-66
Άρης Θήβας – ΕΦΑΟΖ 66-76
Πέρα – Κρόνος Αγ. Δημητρίου 85-83 (κ.α. 73-73)

Ρεπό: ΑΟ Χανιά

Διαβάστε όλες τις τελευταίες ειδήσεις από τις σελίδες του Naxos Press - τώρα και στο Google News

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΑΚΟΜΗ
Τελευταία νέα
Δημοφιλή

Νάξος – Δαμαλάς: Ανταλλαγή παραδοσιακών σπόρων

Πότε και που θα γίνει η παραδοσιακή ανταλλαγή σπόρων και η γιορτή για την Ανοιξη

Πανναξιακός ΑΟ: Το “αντίο” στον Γιάννη Καρούση

Η Νάξος αποχαιρετά τον Γιάννη Καρούση - Το "αντίο" από τον Πανναξιακό ΑΟ

Πανναξιακού ΑΟΝ – ΑΜΣ Φιλωτίου: Τι απαντούν στην καταγγελία της Κατερίνας Μουστάκη;

Κοινή ανακοίνωση από τις Διοικήσεις Πανναξιακού ΑΟΝ και ΑΜΣ Φιλωτίου για την καταγγελία της Κατερίνας Μουστάκη σχετικά με την παρουσία άγνωστου άνδρα στα αποδυτήρια του κλειστού γυμναστηρίου Νάξου - Η απάντηση Μουστάκη

Πανναξιακό (10ο) Πρωτάθλημα Τάβλι: Πρωταθλητής ο ρούκι Βαγγέλης Παπαδόπουλος

Ο Βαγγέλης Παπαδόπουλος το είπε και το έκανε.. Με 3-1 νίκες κατέκτησε το 10ο Πανναξιακό Πρωτάθλημα Τάβλι

Γ. Λεονταρίτης: “Ζήτησε δωρεάν μετακίνηση των ερασιτεχνικών αθλητικών σωματείων”

Η Πρόταση του αντιπεριφερειάρχη Κυκλάδων, Γ. Λεονταρίτη αναφορικά με τα πλοία που επιδοτούνται από το κράτος, για τις ανάγκες των αθλητών σε όλο το Ν. Αιγαίο - Τι πρότεινε ο Γιάννης Μαργαρίτης

ΝΕ ΠΑΣΟΚ ΚΥΚΛΑΔΩΝ : ΟΧΙ στην συγκάληψη

Η πρόταση που καταθέτει η ΝΕ ΠΑΣΟΚ Κυκλάδων σχετικά με τα Τέμπη και την πρόταση δυσπιστίας

Νάξος: Εξειδικευμένοι κλαδευτές – αναρριχητές ανέλαβαν το κλάδεμα των δέντρων

Ο Δήμος Νάξου και Μικρών Κυκλάδων έχει αναθέσει σε εξειδικευμένους κλαδευτές... Τι αναφέρει η κα Κεφαλά

Το Επιμελητήριο Κυκλάδων στην Ευρωπαϊκή Σύνοδο της Διεθνούς Ένωσης Εταιρειών Κρουαζιέρας (CLIA) στη Γένοβα

Κατά τη διάρκεια των συναντήσεων συζητήθηκαν θέματα που αφορούν τη βιώσιμη ανάπτυξη της κρουαζιέρας στις Κυκλάδες

Νάξος – Καρνάγιο: Γεννητούρια στη παραλία

Νέοι κάτοικοι στο καρνάγιο της Νάξου

10ο Πανναξιακό Πρωτάθλημα Τάβλι: Τελικός και ο πρωτάρης Παπαδόπουλος στη πρόκληση της καριέρας του

Ο μεγάλος τελικός του 10ου Πανναξιακού Πρωταθλήματος Τάβλι ξεκινάει. Ποιος θα επικρατήσει; Ο έμπειρος Μαγκανάρης ή ο ρούκι Παπαδόπουλος;

Αλυκό: Ο Φάρος που “φωτίζει” την γαστρονομία της Νάξου