Τρίτη, 19 Μαρτίου, 2024
ΑρχικήΑθλητικάΕικόνα από το ...μέλλον και αντίο σεζόν

Εικόνα από το …μέλλον και αντίο σεζόν

|

Ο Πανναξιακός πάλεψε και στα τρία σετ κόντρα στον καλύτερο Ολυμπιακό, θα μπορούσε να πάρει το 2ο, ηττήθηκε με 3-0, αποκλείστηκε από τους τελικούς όμως η εξάδα των τελευταίων πόντων με τις τέσσερις μικρές φέρνει  εικόνες από τα προσεχώς της ομάδας της Νάξου

Να κλάψεις από συγκίνηση ή να γελάσεις γιατί βλέπεις ότι υπάρχει μέλλον σ’ αυτό το νησί και για το συγκεκριμένο άθλημα; Τα καλά νέα είχαν έρθει από το πρωί όταν οι Νεάνιδες του Πανναξιακού είχαν κατακτήσει το πρωτάθλημα Κυκλάδων στο βόλεϊ και μία εβδομάδα νωρίτερα σχεδόν η ίδια ομάδα ως ΓΕΛ Νάξου είχε φτάσει έως τις οκτώ καλύτερες ομάδες της Ελλάδας χάνοντας από τα Χανιά με 2-1 σετ στη μάχη για την είσοδο στην τετράδα. Η Νάξος λατρεύει το βόλεϊ. Εχει τα κορμιά σε επίπεδο Νεανίδων για να μπορέσει να δημιουργήσει μία πολύ καλή μαγιά. Το έχουμε ξαναπεί. Η προηγούμενη γενιά χάθηκε σχεδόν αμαχητί. Όχι κι αυτή. Θα είναι κρίμα. Και στους πέντε τελευταίους πόντους του αγώνα με τον κυπελλούχο Ολυμπιακό για τον 2ο αγώνα των πλέι οφ του πρωταθλήματος, ο Ζόραν Κόβαζιτς, το τεχνικός του Πανναξιακού έριξε στο παρκέ και τις τέσσερις μικρές κατά σειρά, την Βίλμα Αναγνώστου, την Κάλλια Κατερίνη (την ρέκοργούμαν του Πανναξιακού σε επίπεδο Α1 κατηγορίας), την Αναστασία Φρατζέσκου και την Κυριακή Κατσάνη. Μάλιστα, οι δύο τελευταίες δεν είχαν παρουσία σε αγώνες της κανονικής περιόδου, η Φρατζέσκου ως πασαδόρος είχε αγωνιστεί και στον πρώτο αγώνα με τον Ολυμπαικό και η Κατσάνη πήρε σήμερα το …βάπτισμα του πυρός…  Η ουσία είναι λοιπόν ότι υπάρχει μαγιά. Και βέβαια πίσω απ αυτές έρχονται κι αλλές. Δουλειά σε επίπεδο ακαδημιών γίνεται συντονισμένα πλέον. Με τα καλά και τα άσχημα. Αλλά γίνεται κι αυτό έχει σημασία. Οπότε στο χέρι του Πανναξιακού είναι να επιλέξει το δρόμο που θα ακολουθήσει τα επόμενα χρόνια…

Αγωνία

Αυτά ως προς τις μικρές… Α και να εκφράσουμε κι εάν παράπονο. Ο σέρβος τεχνικός του Ολυμπιακού Μπράνκο Κοβάσεβιτς, όταν είδε τις μικρές του Πανναξιακού (μαζί με Καρπουζά, Περίν, Φάρκωνα και Κελεσίδου εναλλάξ) έδωσε εντολή στις παίκτριες του να ..χαλαρώσουν. Αλλά δεν τον άκουσαν. Μικρή λεπτομέρεια, αλλά την αναφέρουμε… Οσο για το παιχνίδι; Ο Ολυμπιακός καλύτερος. Στις λεπτομέρειες. Ο Πανναξιακός διεκδίκησε τη νίκη και στα τρία σετ. Μάλιστα, στο 2ο έφτασε έως την …παράταση όταν πήγε στο 24-24 αλλά δύο λάθη έδωσαν το σετ στον Ολυμπιακό. Οι «ερυθρόλευκες» περιμένουν πλέον τον αντίπαλό τους, με τη σειρά Παναθηναϊκός – ΑΟ Θήρας να είναι στο 1-1 και τον 3ο αγώνα την προσεχή Τρίτη στην Κυψέλη με τον Παναθηναϊκό λόγω έδρας να έχει προβάδισμα. Και ο Πανναξιακός; Αύριο, Κυριακή θα γνωρίζει εάν θα υπάρχει μικρός ..τελικός όπως πέρυσι, όπου ο Πανναξιακός αναμετρήθηκε με την ΑΕΚ και πήρε την 3η θέση. Οπότε υπομονή για να δούμε τι μέλλει γενέσθαι…  Οσο για το παιχνίδι; Ας δούμε πως το …αντιμετώπισε η επίσημη ιστοσελίδα volleyball.gr όπου φιλοξενείς δηλώσεις των προπονητών και στατιστικά, ενώ υπάρχει και το ρεπορτάζ του αγώνα ΑΟ Θήρας – Παναθηναϊκού που έλλειψε με νίκη των γηπεδούχων 3-1 σετ χάρη στην απίστευτη και πάλι Μπρίνκμαν και πάμε στο …τάι μπρέικ…

Πανναξιακός – Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός διπλασίασε τις νίκες του στην ημιτελική φάση και προκρίθηκε στα τελικά του πρωταθλήματος της Α1 γυναικών, καθώς επικράτησε και εκτός έδρας με 3-0 επί του μαχητικού Πανναξιακού. Με τον κόσμο στο πλευρό του, ο Πανναξιακός παρουσιάστηκε ιδιαίτερα ανταγωνιστικός στην αναμέτρηση παρά τα αγωνιστικά προβλήματα (σ.σ δεν αγωνίστηκαν Μιλοβάνοβιτς-Νούσια) και παρόλα που δεν κατάφερε να κατακτήσει σετ, κόντραρε τον Ολυμπιακό μέχρι τέλους. Στο πρώτο σετ, ο Πανναξιακός ξεκίνησε εντυπωσιακά (5-0, 8-4) με τον Ολυμπιακό να προσπερνά για πρώτη φορά με 11-12 και να πηγαίνει με +3 (13-16) στο β’ τεχνικό τάιμ άουτ. Οι φιλοξενούμενες διατήρησαν το μικρό προβάδισμα μέχρι το 20-21 και κάπου εκεί πάτησαν γκάζι για το 0-1 στα σετ με 21-25. Ισορροπημένο ήταν και το δεύτερο σετ αφού καμία από τις δυο ομάδες δεν μπορούσε να πάρει προβάδισμα. Οι «ερυθρόλευκες» ήταν μπροστά στο α΄τεχνικό ταιμ άουτ με τον Πανναξιακό να αντιδρά και να προηγείται με 16-15 στο β’ τεχνικό τεχνιό τάιμ άουτ. Οι ομάδες πήγαν χέρι χέρι μέχρι το 23-23 εκεί όπου στις λεπτομέρειες ο Ολυμπιακός έκανε το 0-2 σετ με 24-26. Ίδια εικόνα ανταγωνιστική και στο τρίτο σετ με τις δυο ομάδες κοντά στο σκορ (7-8, 11-10, 13-13) και τον Πανναξιακό να έχει προβάδισμα εύθραστο μέχρι το 16-15 (β΄τεχνικό τάιμ άουτ). Κάπου εκεί ο Ολυμπιακός πάτησε γκάζι… για τα τελικά του πρωταθλήματος με το τελικό 18-25 (0-3 σετ).

Ο Ολυμπιακός περιμένει τον αντίπαλό του -που θα προκύψει από το ζευγάρι Παναθηναϊκός-Α.Ο Θήρας- στην τελική φάση του πρωταθλήματος.

Ζόραν Κόβαζιτς: «Έγινε δυνατό παιχνίδι, τα κορίτσια έδωσαν τον καλύτερο εαυτό τους και παρά τις απουσίες έπαιξαν πολύ καλά. Καλή επίθεση και καλό σερβίς, είχαμε την ευκαιρία να κατακτήσουμε το δεύτερο σετ αλλά δεν τα καταφέραμε. Ο Ολυμπιακός πλήρης είναι σε πολύ καλή κατάσταση και στην τελική φάση θα γίνουν ωραία παιχνίδια θεωρώ».

Μπράνκο Κοβάτσεβιτς: «Ήταν σαν το πρώτο παιχνίδι το σημερινό. Το σημαντικό είναι ότι τελειώσαμε την σειρά των ημιτελικών σε δυο παιχνίδια. Μπορεί να μην παίξαμε πάρα πολύ καλά σε όλη τη διάρκεια του αγώνα αλλά μετά από καιρό αγωνιστήκαμε στο επίπεδο που θέλουμε ανά διαστήματα. Τώρα θα έχουμε λίγο περισσότερο χρόνο για να προετοιμαστούμε για τους τελικούς. Περιμένουμε να μάθουμε τον αντίπαλό μας αλλά όποιος και να είναι ο στόχος μας είναι η κατάκτηση του πρωταθλήματος».

Τα σετ: 21-25, 24-26, 18-25

Πανναξιακός (Κόβαζιτς) Δρακουλίδου, Διώτη 15 (11/32 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ), Καρπουζά 2 (1/3 επ., 1 μπλοκ), Τοτσίδου 9 (7/32 επ., 2 άσοι, 40% υπ. – 30% άριστες), Αποστολίδου 5 (4/10 επ., 1 μπλοκ, 24% υπ. – 24% άριστες), Περίν 6 (3/9 επ., 3 μπλοκ), Κελεσίδου -λ (30% υπ. – 15% άριστες) / Φάρκωνα, Αναγνώστου, Φρατζέσκου, Κατσάνη, Κατερίνη, Μεταξά.

Ολυμπιακός (Κοβάτσεβιτς) Γιώτα 6 (4/7 επ., 2 μπλοκ), Λαζάρεβιτς 7 (6/24 επ., 1 άσο, 36% υπ. – 27% άριστες), Μαλασάι 11 (10/26 επ., 1 μπλοκ, 38% υπ. – 06% άριστες), Λαμπρούση 8 (8/13 επ.), Χριστοδούλου 3 (2/2 επ., 1 μπλοκ), Τσβετάνοβα 17 (15/33 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Κονόμι -λ (58% υπ. – 50% άριστες / Κοκκινάκη -λ (25% υπ. – 25% άριστες), Κωνσταντίνου, Εμμανουηλίδου.

ΑΟ Θήρας – Παναθηναϊκός
Ο ΑΟ Θήρας πλήρωσε με το ίδιο νόμισμα τον Παναθηναϊκό, καθώς επικράτησε με 3-1 στον δεύτερο αγώνα της σειράς των ημιτελικών της Α1 Γυναικών και ισοφάρισε σε 1-1 τις νίκες με την πρόκριση στον τελικό να κρίνεται πλέον στον τρίτο αγώνα που θα διεξαχθεί την Τρίτη 12/4 στο κλειστό της Κυψέλης.

Η ομάδα της Σαντορίνης ξεκίνησε καλύτερα τον αγώνα και στο πρώτο σετ είχε τον έλεγχο από την αρχή (8-4, 12-6) με τον ΠΑΟ να μειώνει σε 14-11 αλλά να μην μπορεί να πλησιάσει περισσότερο.

Οι πράσινες απάντησαν στο β’ σετ όπου με το καλημέρα προηγήθηκαν με 0-4, με τον ΑΟΘ να μειώνει σε 11-12, αλλά άμεσα και πάλι ο Παναθηναϊκός ξέφυγε με 11-17 και το 1-1 ήρθε εύκολα.

Η εικόνα του αγώνα άλλαξε όμως στα δύο επόμενα σετ, όπου έγινε μεγάλη μάχη. Στο τρίτο σετ οι δύο ομάδες πήγαιναν μαζί μέχρι το 18-17 που έγινε 20-17 με άσο της Σκορδίλη και τον ΠΑΟ να πλησιάζει σε 21-20. Η Μπρίνκμαν με κόντρα επίθεση έκανε το 24-21 για να κλείσει το σετ με χαμένο σερβίς της Μερτέκη.

Η Σαντορίνη στο δ’ σετ απέκτησε ένα γρήγορο προβάδισμα (6-3), ωστόσο ο Παναθηναϊκός με πίεση στο σερβίς προσπέρασε με 10-14 (από 10-9), αλλά έχασε γρήγορα τη διαφορά (13-14) και το 14-16 έγινε 17-16 (άουτ Μερτέκη) για να φτάσουμε στο 20-20.

Η Βίντοβιτς έδωσε ξανά προβάδισμα στον ΑΟΘ (21-20) για να ακολουθήσει λάθος πέρασμα της Τσίμα και κόντρα επίθεση της Βίντοβιτς και άσος της Μπρίνκμαν που έφερε το σκορ στο 24-20. Ο ΠΑΟ μείωσε σε 24-22 όμως η εξαιρετική Βίντοβιτς τελείωσε την επόμενη επίθεση και έτσι ο ΑΟΘ πήρε τη νίκη στέλνοντας τη σειρά σε τρίτο παιχνίδι.

Απόστολος Οικονόμου: «Είναι τα πλέι οφ και μια νίκη ή μια ήττα θέλει διαχείριση στο μυαλό. Από τη μία να κρατήσω την ομάδα συγκεντρωμένη γιατί πήρανε τα κορίτσια δικαίωμα να διεκδικήσουν σε τρίτο ματς την είσοδό τους στα τελικά, από την άλλη δεν μπορεί να παραγνωρίσουμε ότι κάναμε την πρώτη μας ιστορική νίκη στα πλέι οφ. Έχουμε κερδίσει δυο φορές τον Παναθηναϊκό, ένα μεγάλο μέγεθος και νιώθουμε περηφάνια. Παίξαμε στα όρια μας, ήταν ένα ματς υψηλού επιπέδου και κερδίσαμε στις λεπτομέρειες. Ο κόσμος είναι καταπληκτικός και μας στηρίζει. Συγχαρητήρια και τα λέμε τη Τρίτη».

Δημήτρης Καζάζης: «Η νίκη του ΑΟΘ είναι πεντακάθαρη και την αξίζανε. Από τη δική μου ομάδα γίνονται κάποια λάθη παιδικά και όταν σου περνάνε την μπάλα και δεν μπορείς να την κρατήσεις, δεν μπορείς και να κερδίσεις. Για την προσπάθεια που κάνουμε το τελευταίο διάστημα δεν μας αξίζει αυτό. Σήμερα η Σαντορίνη έπαιξε παθιασμένα και το ήθελε περισσότερο. Ορισμένα πράγματα είναι στα όρια του ανεξήγητου. Τώρα κοιτά το τελευταίο παιχνίδι, που είναι για μας τελικός πριν τον τελικό. ο Παναθηναϊκός έχει βαριά φανέλα, αλλά από εκεί και πέρα πρέπει οι αθλήτριες να αποδείξουν ότι μπορούν και να τη σηκώσουν».

Τα σετ: 25-17, 19-25, 25-22, 25-22

ΑΟ Θήρας (Οικονόμου): Γεωργιάδου 11 (6/14 επ., 5 μπλοκ), Μπρίνκμαν 15 (10/25 επ., 5 άσοι, 55% υπ. – 45% άριστες), Οικονομίδου 11 (9/14 επ., 2 μπλοκ), Κιγιάκοβα 6 (6/14 επ., 50% υπ. – 38% άριστες), Βεργίδου 6 (2/5 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ), Βίντοβιτς 17 (12/26 επ., 4 άσοι, 1 μπλοκ), Αρτακιανού -λ (62% υπ. – 46% άριστες) / Μουντάκη, Σκορδίλη.

Παναθηναϊκός (Καζάζης): Μερτέκη 16 (13/33 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Κουτουξίδου 3 (3 άσοι), Γκούζου 3 (1 άσο, 2 μπλοκ), Μόλναρ 14 (12/20 επ., 2 μπλοκ, 50% υπ. – 19% άριστες), Τσίμα 18 (16/38 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 43% υπ. – 29% άριστες), Κωνσταντινίδου 4 (3/9 επ., 1 μπλοκ), Ρόγκα -λ (34% υπ. – 22% άριστες) / Αγγελοπούλου, Καββαδία 8 (7/9 επ., 1 μπλοκ).

Φωτογραφίες από τον αγώνα του Πανναξιακού – Ολυμπιακού στην διεύθυνση:

Διαβάστε όλες τις τελευταίες ειδήσεις από τις σελίδες του Naxos Press - τώρα και στο Google News

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΑΚΟΜΗ
Τελευταία νέα
Δημοφιλή

Δανακός: “Γιατρικό” για τον “γεροπλάτανο” και οι υπόλοιπες δράσεις

Μέσω άρθρου από την γεωπόνο Νίκη Κεφαλά βλέπουμε τις εξελίξεις γύρω από τον "γεροπλάτανο" του Δανακού...

Ενδοκυκλαδικά: Τροποποίηση δρομολογίου “Σαόνησος” λόγω κακών καιρικών συνθηκών

Δείτε πως διαμορφώνεται το δρομολόγιο (19-20 Μαρτίου) του "Σαόνησος" λόγω κακών καιρικών συνθηκών (πίνακας)