ΕΠΣ Κυκλάδων - Κύπέλλο: "Μπαστούνια" για τον ΠΑΣ Νάξου

Όταν κανείς σκέφτεται τον θεσμό του Κυπέλλου, έχει στο μυαλό του την Αγγλία και τις εκπλήξεις που παραδοσιακά γίνονται στον αρχαιότερο ποδοσφαιρικό θεσμό..  Όμως, εδώ είναι Κυκλάδες και όταν έχει .. κέφια η κληρωτίδα, τότε τα πράγματα δεν είναι ευχάριστα από τη στιγμή που οι διαφορές των ομάδων είναι μεγάλες και οι εκπλήξεις δύσκολα μπορούν να γίνουν… Και το αναφέρουμε αυτό με το σκεπτικό ότι ο ΠΑΣ Νάξου με το καλημέρα βρίσκεται απέναντι στην Θύελλα Καμαρίου, με την οποία η διαφορά είναι δύο ολόκληρες κατηγορίες …

Την περασμένη Παρασκευή στη Σύρο και στα γραφεία της ΕΠΣ Κυκλάδων είχαμε την κλήρωση της 1ης και της 2ης φάσης του Κυπέλλου Κυκλάδων. Και πέντε ζευγάρια καλούνται να παλέψουν για ισάριθμα εισιτήρια ώστε να μετακινηθούν στην επόμενη…  Και έχουμε ήδη αναφέρει το πρώτο ζευγάρι, που είναι και το πιο δύσκολο. Από εκεί και πέρα, έχουμε το ντέρμπι της Σύρου (Πάγος εναντίον ΑΟ Σύρου) αλλά και την αναμέτρηση του ΠΑΣ Τήνου με τον ΑΟ Πάρου που έχει ενδιαφέρον λόγω διαφοράς κατηγορίας…

Αναλυτικά οι αναμετρήσεις που θα γίνουν για την 1η φάση στις 28 και 29 Σεπτεμβρίου:

ΑΜΕΣ Νηρέας - Ελλάς Σύρου

ΑΟ Πάγος - ΑΟ Σύρου

ΠΑΣ Τήνου - ΑΟ Πάρου

ΠΑΣ Νάξου - Θύελλα Καμαρίου

ΑΟ Καρτεράδου - Αστέρας Μαρμάρων

 

Ο Πανναξιακός στη Σαντορίνη

Όσο αφορά τη 2η φάση που θα γίνει την αμέσως επόμενη εβδομάδα (5 - 6 Οκτωβρίου), εκεί οι μάχες είναι πιο σκληρές… Δεσπόζει το ντέρμπι των ομάδων της Γ΄ Εθνικής, Θύελλα Καμαρίου - Πανθηραϊκός, αλλά και αυτό του ΑΟ Πύργου και του Πανναξιακού, που θα βρει αντιμέτωπες δύο ομάδες που φέτος στοχεύουν ψηλά.

Με μία γρήγορη ματιά στο πρόγραμμα των 8 αναμετρήσεων, προκύπτει ότι, εκτός την Άνω Μερά που θα είναι το φαβορί στην αναμέτρηση της με έναν εκ των ΠΑΣ Τήνου ή ΑΟ Πάρου, οι υπόλοιποι αγώνες είναι όλοι τους ντέρμπι και δεν χωρούν προβλέψεις.

Αναλυτικά οι αναμετρήσεις της Β΄ φάσης έχουν ως εξής:

Άνω Μερά - Νικητής ΠΑΣ Τήνου - ΑΟ Πάρου

Νικητής ΑΟ Πάγου - ΑΟ Σύρου - Αίας Σύρου

Νικητής Νηρέας -Ελλάς Σύρου - ΑΟ Μυκόνου

ΑΟ Σερίφου - Πανσιφναϊκός

ΑΟ Πύργου - Πανναξιακός

Νικητής ΠΑΣ Νάξου - Θύελλα Καμαρίου - Πανθηραϊκός

Νικητής ΑΟ Καρτεράδου - Αστέρας Μαρμάρων - Αστέρας Τραγαίας

ΑΜΣ Φιλωτίου - Μαρπησσαϊκός