Παρασκευή, 19 Απριλίου, 2024
ΑρχικήΑθλητικάFinal 4 γυναικών 2019: Απίστευτη ανατροπή του ΑΟ Θήρας, "έσκασε" στο τέλος...

Final 4 γυναικών 2019: Απίστευτη ανατροπή του ΑΟ Θήρας, “έσκασε” στο τέλος ο Πανναξιακός ΑΟΝ

|

Ανατροπή του ΑΟ Θήρας απέναντι στον Πανναξιακό ΑΟΝ στον δεύτερο ημιτελικό του Final – 4: από το 0-2, κέρδισε με 3-2 σετ και πήρε την πρόκριση στον πρώτο του τελικό κυπέλλου – Σάββατο 6 Απριλίου στις 21:15 απέναντι στον Ολυμπιακό

Σε έναν συγκλονιστικό δεύτερο ημιτελικό, διαφήμιση του βόλεϊ, ο ΑΟ Θήρας επικράτησε στο κατάμεστο κλειστό των Σερρών 3-2 σετ (16-25, 31-33, 25-19, 25-18, 16-14) του Πανναξιακού ΑΟΝ και το Σάββατο (21.15 TV ERT Sports) θα αντιμετωπίσει στον τελικό τον Ολυμπιακό. Αναμέτρηση με φαβορί και μεγάλο αουτσάιντερ… Ο Ολυμπιακός μετά τη νίκη του με 3-0 επί της ΑΕΚ θέλει τον 9ο σερί τίτλο του, ενώ ο ΑΟ Θήρας θα πρέπει να κερδίσει τη … χαρά της πρόκρισης στο ντέρμπι των Κυκλάδων και βέβαια την κούραση καθότι ο αγώνας κράτησε κάτι περισσότερο από 2.5 ώρες (!!!)

Η ομάδα της Σαντορίνης παρά το γεγονός ότι βρέθηκε να χάνει με 2 – 0 σετ, έφθασε στην μεγάλη ανατροπή έχοντας σε μεγάλη μέρα τις Πίλεπιτς (29π.) και Μερτέκη (28π.) και «χρυσή» αλλαγή την νεαρή πασέρ Ξανθοπούλου που άλλαξε το ρυθμό από το τρίτο σετ και μετά. Ο Πανναξιακός αν και γύρισε το δεύτερο σετ μετά από δέκα χαμένα σετ μπολ του ΑΟ Θήρας, στα επόμενα τρία πιέστηκε στην υποδοχή και δεν είχε την αποτελεσματικότητα που είχε στο ξεκίνημα στο μπλοκ. Αξιοσημείωτο είναι ότι η Πίλεπιτς είχε 67 επιθέσεις (!!!) και η Μερτέτη δέκα λιγότερες κάτι που σημαίνει ότι οι δύο αθλήτριες πήραν τις 130 από τις 160 επιθέσεις της ομάδας τους… Ο τεχνικός του ΑΟ Θήρας χρησιμοποίησε τις 11 από τις 12 παίκτριες του (Εμμανουηλίδου και Ξανθοπούλου κλειδί στη νίκη του ΑΟ Θήρας), ενώ ο Πανναξιακός έμεινε σε μικρό ροτέισον (οκτώ αθλήτριες) και με την Κένεντι να κάνει το χειρότερο φετινό της παιχνίδι… Αντίθετα, οι κεντρικές Χατζηευστρατιάδου και Τσομπανίδου, ήταν απλά εντυπωσιακές… Και βέβαια, με βάση τους αριθμούς, ο Πανναξιακός στα δύο πρώτα σετ είχε 6-0 άσους αλλά στο τέλος 8-11 (!!!) και κρατήθηκε στο παιχνίδι χάρη στη πολύ καλή υποδοχή του (56% έναντι 52%) καθώς στην επιθεση μετά το 2ο σετ, δεν μπορούσε…

Η ροή του αγώνα

Το πρώτο σετ κρίθηκε με το …καλημέρα. Ο ΑΟ Θήρας προηγήθηκε με 5-3 αλλά το εκπληκτικό σερβίς της Στεντίλ με στόχο τη Μερτέκη έφερε την ανατροπή και το +10 σερί για τον Πανναξιακό. Η ομάδα του Κωστακόπουλου εκμεταλλεύτηκε την καλή ψυχολογία και με την Κακουράτου να βγάζει άμυνες και την Χατζηευστρατιάδου να μπλοκάρει έφθασε με άνεση στο 1-0 στα σετ με 25-16.

Ο ΑΟ Θήρας στο δεύτερο σετ βελτίωσε την υποδοχή του και με την Πίλεπιτς να βγάζει ενέργεια στην επίθεση προηγήθηκε με 12-10. Ο Πανναξιακός με το 6ο του μπλοκ στο ματς ισοφάρισε 13-13 με τον κόουτς της ομάδας από τη Σαντορίνη Μπράνκο Γκάιτς να ρίχνει στο ματς για πρώτη φορά την Μελίνα Εμμανουηλίδου. Η Πίλεπιτς ξαναπάτησε το γκάζι, ο ΑΟ Θήρας ξέφυγε με 5 (24-19) αλλά ο Πανναξιακός δεν το άφησε το σετ. Με δικό του σερί 5-0 ισοφάρισε σε 24-24. Ακολούθησαν εκατέρωθεν λάθη στο σερβίς με την Πίλεπιτς στο 29-29 να καρφώνει στο φιλέ και να δίνει το πρώτο σετ μπολ (30-29) στον Πανναξιακό. Η Κροάτισσα διαγώνια του ΑΟ Θήρας έμελλε να είναι η μοιραία παίκτρια στο σετ για την ομάδα της αφού έχασε την τελευταία επίθεση για το 33-31 του Πανναξιακού που έφθασε σε μια μεγάλη ανατροπή για το 2-0 στα σετ.  Ο ΑΟ Θήρας στο δεύτερο σετ έχασε 10 σετ μπολ με τον Πανναξιακό να το παίρνει με το 3ο

Στο τρίτο σετ ο ΑΟ Θήρας έκανε την δική του αντεπίθεση. Από το ρευστό 8-7 με τα σερβίς της Πίλεπιτς πήγε το σκορ στο 14-7 δείχνοντας διάθεση να κρατηθεί στο ματς. Μάλιστα έφθασε να προηγείται με 20-12 και 21-13 αλλά ο Πανναξιακός και πάλι δεν είχε πει την τελευταία του λέξη. Μείωσε στους 4 πόντους (22-18) αλλά τελικά ο ΑΟ Θήρας με πασέρ την Ξανθοπούλου έφθασε στην κατάκτηση του σετ με 25-19.

Με την ψυχολογία από το δικό του κερδισμένο τρίτο σετ στα ύψη και έχοντας ρυθμό στο παιχνίδι του ο ΑΟ Θήρας προηγήθηκε με 17-12 με δύο μπλοκ της Ξανθοπούλου και της Φιλντ και άσσο της Πίλεπιτς. Το σετ έκλεισε με 25-18 για τον ΑΟ Θήρας με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στο πέμπτο σετ όπου θα κρινόταν και η είσοδος στον τελικό.

Όπως τα προηγούμενα τέσσερα σετ έτσι και το πέμπτο σετ ήταν συγκλονιστικό. Ο ΑΟ Θήρας προηγήθηκε με 5-3 αλλά με λάθος επίθεση της Πίλεπιτς και μπλοκ στην ίδια ο Πανναξιακός έφτιαξε σερί 3-0 και πήρε προβάδισμα με 6-5. Νέα ανατροπή με την Καλανταρίδου να βάζει τον ΑΟ Θήρας μπροστά με 7-6 και λάθος του Πανναξιακού (4 μπάλες) να στέλνει τη διαφορά στο +2 (8-6). Στην αλλαγή τερέν των ομάδων ο Κωστακόπουλος έβαλε και πάλι στη διαγώνιο την Κένεντι αντί της Λιάγκη. Η Εμμανουηλίδου με άσσο αύξησε ακόμη περισσότερο τη διαφορά (9-6) αλλά λάθος επίθεση της Πίλεπιτς έφερε και πάλι τη διαφορά στον πόντο (9-8). Η Ριντ για τον Πανναξιακό ισοφάρισε σε 11-11 με το ματς να έρχεται για πολλοστή φορά στην απόλυτη ισορροπία. Η Μερτέκη ευστόχησε για το 12-11, αλλά δική της άστοχη επίθεση στην κόντρα μπάλα έφερε το 12-12. Η ίδια ξαναβάζει τον ΑΟ Θήρας μπροστά με 13-12 και η Ξανθοπούλου με άσσο δίνει το πρώτο σετ-ματς μπολ στην ομάδα της για το 14-12. Η Τσομπανίδου μείωσε σε 14-13, η Μερτέκη έκανε λάθος για την ισοφάριση σε 14-14, η ίδια ευστόχησε για το 15-14 με την Πίλεπιτς να μπλοκάρει για το 16-14 και το 3-2 του ΑΟ Θήρας. Και τα πανηγύρια των φίλων του ΑΟ Θήρας δεν είχαν τέλος…

Διαιτητές: Δανιηλίδου, Αβραμίδης.

*Οι πόντοι του Πανναξιακού προήλθαν από 8 άσσους, 49 επιθέσεις, 14 μπλοκ και 38 λάθη αντιπάλων κα ιτου ΑΟ Θήρας προήλθαν από 11 άσσους, 70 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 21 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 2-3 (25-16, 33-31, 19-25, 18-25, 14-16)

ΠΑΝΝΑΞΙΑΚΟΣ ΑΟΝ (Κωστακόπουλος): Βεργίδου 5 (3/8 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μπράιαν 4 (3/18 επ., 1 μπλοκ), Ριντ 16 (11/38 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ, 55%υπ.), Στεντίλ 9 (6/31 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 57% υπ.), Τσομπανίδου 11 (7/14 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Χατζηευστρατιάδου 17 (10/17 επ., 1 άσσος, 6 μπλοκ) / Κακουράτου (λ, 57% υπ.), Λιάγκη 9 (9/19 επ.), Λάβδα. Στον πάγκο και οι Πατεράκη, Καραβοκύρη, Βόμβα

ΑΟ ΘΗΡΑΣ (Γκάιτς): Γκρμπατς 2 (2/2 επ.), Καλανταρίδου 8 (7/28 επ., 1 άσσος, 67% υπ.), Καλαντάτζε 1 (0/2 επ., 1 μπλοκ), Μερτέκη 28 (25/57 επ., 3 άσσοι, 48% υπ.), Πίλεπιτς 29 (26/67 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Φιλντ 12 (4/11 επ., 2 άσσοι, 6 μπλοκ) / Αρτακιανού (λ, 42% υπ.), Εμμανουηλίδου 5 (4/5 επ., 1 άσσος), Καραφουλίδου 1 (1/1 επ.), Ξανθοπούλου 4 (0/2 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Παναγιωτίδου 2 (1/3 επ., 1 μπλοκ).

Το πρόγραμμα του final-4:
Παρασκευή 5 Απριλίου
Ολυμπιακός ΣΦΠ – ΑΕΚ 3-0 (25-13, 25-17, 25-21)
Πανναξιακός ΑΟΝ – ΑΟ Θήρας 2-3 (25-16, 33-31, 19-25, 18-25, 14-16)

Σάββατο 6 Απριλίου
21.15: Ολυμπιακός ΣΦΠ – ΑΟ Θήρας

Διαβάστε όλες τις τελευταίες ειδήσεις από τις σελίδες του Naxos Press - τώρα και στο Google News

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΑΚΟΜΗ
Τελευταία νέα
Δημοφιλή

Εκτακτο – Ολυμπιακή φλόγα: Λόγω καιρικών συνθηκών αλλάζει η ώρα άφιξης στη Νάξο

Λόγω καιρικών συνθηκών αλλάζει η ώρα άφιξης της Ολυμπιακής φλόγας στις Κυκλάδες - Μία ώρα νωρίτερα η τελετή, πως διαμορφώνεται το πρόγραμμα στη Νάξο

Tourism Awards: Βραβείο για τις καινοτόμες εμπειρίες ψηφιακής περιήγησης του NAXOS AR

Η MOPTIL συνδέει τον πολιτισμό με τον τουρισμό μέσω της τεχνολογίας και διακρίθηκε με δυο βραβεία για εμπειρίες ψηφιακής περιήγησης σε αρχαιολογικούς χώρους: Gold στην κατηγορία Digital Innovation - Καινοτόμο Concept για την εφαρμογή NAXOS AR και Silver στην κατηγορία Travel Services - Applications για την εφαρμογή DIGIPAST.

“Καλάθι του Νονού”: Ξεκινάει στις 22 Απριλίου, τι περιλαμβάνει

Το "Καλάθι του Νονού" είναι πραγματικότητα - Ποια προϊόντα περιλαμβάνει και πότε έρχεται το "Καλάθι του Πάσχα"

National Geographic για Σίφνο: Ο κορυφαίος γαστρονομικός προορισμός

Ως το καλύτερο νησί της Ελλάδας για γαστρονομικές απολαύσεις και παραδοσιακά πανηγύρια προβάλλεται η Σίφνος και στον κατάλογο που δημοσίευσε το ισπανικό Conde Nast Traveler

Ολυμπιακή Φλόγα – Νάξος: Κίνηση οχημάτων από και προς το λιμάνι μέσω Περιφερειακού δρόμου

Ενημέρωση από το Λιμεναρχείο Νάξου για την κίνηση οχημάτων από και προς το λιμάνι της Νάξου - Που θα δέσει ο Σκοπελίτης

Golden Star Ferries: Το “Andros Queen” πιάνει φέτος και Πάρο

GOLDEN NEWS: ΝΕΟ ΔΡΟΜΟΛΟΓΙΟ ΠΡΟΣ ΠΑΡΟ ΜΕ ΤΟ ANDROS QUEEN!

Ευρώπη: Νησιά των Κυκλάδων μεταξύ των επτά πιο απειλούμενων μνημείων και τόπων

Κυκλάδες: μεταξύ των 7 πιο απειλούμενων μνημείων & τόπων στην Ευρώπη

Πάει… Τούμπα ο (φανατικός Παναθηναϊκός)! Ανδρουλάκης

Τι θα κάνει στη Θεσσαλονίκη ο Νίκος Ανδρουλάκης;

Ολυμπιακή Φλόγα – Νάξος: Επίσκεψη από την πρωταθλήτρια Στίβου, Ολγα Βασδέκη

Οι Ολγα Βασδέκη, Βασίλης Σοφικίτης και Lennart Neubauer θα είναι τρείς από τους οκτώ λαμπαδηδρόμος της αυριανής δράσης από το Δήμο Νάξου και Μικρών Κυκλάδων

Ολυμπιακή Φλόγα: Στη Σαντορίνη ταξιδεύει ο Γιώργος Λεονταρίτης

"Στη Σαντορίνη ο Γιώργος Λεονταρίτης για την υποδοχή της Ολυμπιακής Φλόγας"

Princess Cruises: Ακύρωση επισκέψεων του “Sun Princess” στη Σαντορίνη

Το Sun Princess ακύρωσε τα δρομολόγια στη Σαντορίνη λόγω συνωστισμού κρουαζιερόπλοιων - Επιλέγει Χανιά

ΠΕΔ Νοτίου Αιγαίου: Με εισήγηση Δημήτρη Λιανού, προσφυγή στη Δικαιοσύνη για τους αιγιαλούς

Στη Δικαιοσύνη προσφεύγει η ΠΕΔ για τον αιγιαλό και την παραλία - Ποια ήταν η πρόταση Δημάρχου Νάξου και Μικρών Κυκλάδων, Δημήτρη Λιανού

Blue Star Ferries: Παράταση μίας ακόμη εβδομάδας για το “Blue Star 1”

Μία ακόμη εβδομάδα θα μείνει στη γραμμή της Παροναξίας το Blue Star 1....

Φόρτωμας σε Πιερρακάκη: “Να είναι πανέτοιμα τα σχολεία των Κυκλάδων τη νέα χρονιά”

Συνάντηση εργασίας Φίλιππου Φόρτωμα με τον Υπουργό Παιδείας, Θρησκευμάτων και Αθλητισμού Κυριάκο Πιερρακάκη

Attica Group: Απέκτησε τρία ξενοδοχεία στις Κυκλάδες, εξετάζει κι άλλες εξαγορές ακινήτων

Τρίτο ξενοδοχείο στις Κυκλάδες απέκτησε η Attica Group - Εξετάζει περαιτέρω εξαγορές μονάδων σε νησιά που εξυπηρετεί με τον στόλο της

Cycladic Identity – Ιος: Ολοκληρώθηκε το πρώτο πρόγραμμa με τίτλο “Το βλέμμα της Νεότητας στις Κυκλάδες”