Τετάρτη, 24 Απριλίου, 2024
ΑρχικήΑθλητικάΗττα, αλλά το μυαλό τώρα στον ΑΟ Θήρας

Ηττα, αλλά το μυαλό τώρα στον ΑΟ Θήρας

|

Οι …αιώνιοι κέρδισαν τους Κυκλαδίτες και κλειδώνουν τις δύο πρώτες θέσεις… Ο Ολυμπιακός επικράτησε με 3-0 του Πανναξιακού και ο Παναθηναϊκός στη Σαντορίνη με το ίδιο σκορ στον ΑΟ Θήρας – Οι Κυκλαδίτες πάντως έχουν το μυαλό τους στο μεταξύ τους παιχνίδι για το κύπελλο τη προσεχή Τετάρτη (15/02) – Εκτός έδρας νίκες για Ηλιούπολη, Άρη και Θέτιδα

Είχε χαρακτηριστεί ως μία από τις πιο απαιτητικές αγωνιστικές και δικαίωσε τις προβλέψεις καθότι φέρνει αλλαγές όχι μόνο στη μάχη για το φάιναλ φορ αλλά και για τη παραμονή. Βασικά όμως κερδισμένοι ήταν οι «αιώνιοι» καθότι μετά την 17η αγωνιστική κλειδώνουν την πρώτη και δεύτερη θέση.. Ο Ολυμπιακός νίκησε τον Πανναξιακό εντός έδρας με 3-0 σετ ενώ ο Παναθηναϊκός πέρασε από τη Σαντορίνη κερδίζοντας με το ίδιο σκορ και τον ΑΟ Θήρας με αποτέλεσμα να ξεφύγουν κατά εννέα και πέντε βαθμούς από τον Πανναξιακό. Η ομάδα της Νάξου δύσκολα πλέον θα χάσει τη 3η θέση, ενώ για την 4η θέση η ομάδα του ΑΟ Θήρας έχει ως αντίπαλο πλέον τον Άρη που έχει μειώσει τη διαφορά στον …πόντο (30 έναντι 29 βαθμών) τη στιγμή που το Μαρκόπουλο μετά την εντός έδρας ήττα από τους Μακεδόνες μένει οριστικά εκτός …διεκδίκησης.

Όμως εντυπωσιακή είναι και η μάχη για την παραμονή μετά την εκτός έδρας νίκη της Θέτιδας επί της Ελπίδας στη Θεσσαλονίκη. Η ομάδα του Σούλη Τουρσούγκα δείχνει ότι μπορεί να κάνει την υπέρβαση αλλά σίγουρα έχει δρόμο ακόμη το πρωτάθλημα… Βέβαια, το ενδιαφέρον πλέον στρέφεται στο κύπελλο και τις μάχες της προσεχούς Τετάρτης με κορυφαία αναμέτρηση αυτή στη Νάξο ανάμεσα στον Πανναξιακό και τον ΑΟ Θήρας. Και ο νικητής παίρνει το εισιτήριο για το φάιναλ φορ με τις πληροφορίες να θέλουν τη Σαντορίνη να είναι φαβορί για τη διοργάνωση… Τα άλλα τρία ζευγάρια; Πορφύρας – Μαρκόπουλο, Ηρακλής Κηφισιάς – Ολυμπιακός και Παναθηναϊκός – Μακεδόνες….

Πανναξιακός

Και πάμε.. Ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε με 3-0 σετ του Πανναξιακού για τη 17η αγωνιστική της Α1 γυναικών στο κλειστό του Ρέντη. Ο Ολυμπιακός αγωνίστηκε χωρίς την Γιώτα και με την Λαζάρεβιτς να αποχωρεί μετά το δεύτερο σετ, αλλά και ο Πανναξιακός με το μικρό πλέον ρόστερ αγωνίστηκε με την Φρέσκο που είχε πρόβλημα τραυματισμού με αποτέλεσμα να έχει το απίστευτο 1/23 επιθέσεις (!!!)

Ο τεχνικός του Πανναξιακού, Γιώργος Ρούσης δήλωσε «Θέλαμε να κάνουμε το παιχνίδι μας, αλλά δεν μας βγήκε. Συνεχίζουμε την προσπάθειά μας, αυτό το αποτέλεσμα δεν επηρεάζει καθόλου τους στόχους που έχουμε θέσει στο πρωτάθλημα. Τώρα έχουμε μπροστά μας το ματς του Κυπέλλου που είναι πολύ σημαντικό για μας. Η Φρέσκο αγωνίστηκε παρά το πρόβλημα που είχε, αλλά δεν της βγήκε το παιχνίδι».

Κι από την πλευρά της η Μελίνα Εμμανουηλίδου – αγωνίστηκε βασική αντί της Γιώτα- σημείωσε ««Η νίκη που πετύχαμε στην Ευρώπη, είναι μια πάρα πολύ μεγάλη επιτυχία για εμάς. Συνεχίζουμε με στόχο τις νίκες και στους επόμενους αγώνες. Από κει και πέρα κοιτάμε το επόμενο παιχνίδι που μας περιμένει. Έπρεπε να δούμε το κάθε παιχνίδι ξεχωριστά και να μην μείνουμε στην κούραση από τους συνεχείς αγώνες. Σήμερα μπήκαμε συγκεντρωμένες έτσι ώστε να καταφέρουμε να πάρουμε τη νίκη».

Αξιοσημείωτο είναι ότι ο Πανναξιακός συνεχίζει την απίστευτο παράδοση να μην έχει πάρει ούτε σετ στου Ρέντη κόντρα στον Ολυμπιακό… Οσο για το παιχνίδι; Στο πρώτο σετ, οι δυο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ και μετά 14-13 οι «ερυθρόλευκες» απέκτησαν τον έλεγχο, πήραν το +4 (22-19) και έκαναν με 25-21 το 1-0. Στο δεύτερο σετ, ο Πανναξιακός προηγήθηκε με 14-12 αλλά δέχτηκε ένα 10-0 (!!!)  με τον Ολυμπιακό να πιέζει στην υποδοχή και με το σετ να ολοκληρώνεται 25-21 (2-0). Με την ψυχολογία υπέρ του, οι γηπεδούχοι μπήκαν καλά και στο τρίτο σετ (8-6, 16-9) με τον ΠΑΟΝ να μην βρίσκει λύσεις στην επίθεση και το σετ να τελειώνει 25-17!

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπράνκο Κοβάτσεβτις): Λαζάρεβιτς 1 (1/4 επ., 29%υπ.-29%αρ., Μαλασάϊ 10 (7/24 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ, 60%υπ.-53%αρ.), Λαμπρούση 8 (5/10 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Χριστοδούλου 5 (3/4 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ), Χίπε 16 (16/40 επ.), Εμμανουηλίδου 10 (5/11 επ., 1 άσος, 4 μπλοκ), Κονόμη –λ (75% υπ.-58%αρ.) /Τσίμα 5 (5/16 επ., 75%υπ.-, 58%αρ.), Βλαχάκη, Μικέλη

Πανναξιακός (Γιώργος Ρούσης): Φρέσκο 3 (1/23 επ., 2 μπλοκ), Πότοκαρ 16 (14/32 επ., 2 μπλοκ), Δρακουλίδου 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ), Οικονομίδου 5 (5/10 επ.), Τοτσίδου 5 (5/23 επ., 42%υπ.-30%αρ.), Ζακχαίου 12 (5/14 επ., 6 μπλοκ), Κακουράτου –λ (30%υπ-25%αρ.)/ Ξαγοραράκη

ΑΟ Θήρας

Η γηπεδούχος ομάδα ξεκίνησε με τη Τσοχατζή στο βασικό σχήμα ενώ κανονικά αγωνίστηκαν Όστοϊτς και Τέρζιτς που προέρχονταν από τραυματισμούς και ήταν αμφίβολες ενώ ο Παναθηναϊκός με το βασικό του σχήμα.  Το πρώτο σετ ήταν δυνατό με τις δυο ομάδεςνα θέλουν να πάρουν το προβάδισμα και τον ΑΟΘ να έχει προβάδισμα στο 23-21 και τον Παναθηναϊκό με καλό σερβίς και λύσεις στην επίθεση να το ανατρέπει και να φτάνει πρώτος στο 0-1 σετ με 23-25. Στο δεύτερο σετ, οι φιλοξενούμενες πίεσαν την υποδοχή της νησιωτικής ομάδας που σε συνδυασμό με τα χαμηλά ποσοστά στην επίθεση έδωσαν στον ΠΑΟ «αέρα» +4 (10-14) για να ολοκληρωθεί το σετ 18-25 (0-2). Η Θήρα δεν το έβαζε κάτω παρά το γεγονός ότι δεν είχε τις επιθετικές λύσεις που θα τις έδιναν «ανάσα» για να προσπεράσει στο σετ (13-13). Ο Παναθηναϊκός με καλύτερη ψυχολογία μετά το 0-2 είχε τον έλεγχο (18-21) και κατέκτησε το σετ με 22-25 και το «τρίποντο»!

Απόστολος Οικονόμου: «Το σημερινό παιχνίδι ουσιαστικά κρίθηκε σε τρία σημεία. Αρχικά, στο ότι δεν μπορέσαμ να κρατησουμε την υποδοχή μας όταν μας πίεσε ο Παναθηναϊκός με αποτέλεσμα να μην μπορούμε να πάρουμε πόντους κάτω από δύσκολες συνθήκες ή από το κέντρο και παράλληλα δεν μπορέσαμε να καλύψουμε την όχι τόσο αποτελεσματική παρουσία στη διαγώνιο, καθώς η Τέρζιτς προέρχεται από τραυματισμό. Τέλος, κομβικό ήταν και το σημείο που χάσαμε το πρώτο σετ στις λεπτομέρειες».

Δημήτρης Καζάζης: «Ήταν μια εμφάνιση που θέλαμε να την κάνουμε καιρό σε μια δύσκολη έδρα με ένα καλό αντίπαλο. Πέραν απο τη νίκη κρατάμε την καλή απόδοση. Κάναμε αυτά που είχαμε οργανώσει και είναι ένα καλό βήμα ενόψει της συνέχεια. Πέραν της νίκης και του βαθμολογικού κέρδους αυτό το αποτέλεσμα θα βοηθήσει και στην αυτοπεποίθησή μας αλλά και την ψυχολογία μας»

Στα άλλα παιχνίδια…

Από εκεί και πέρα, στα Μεσόγεια, οι Μακεδόνες Αξίου κατάφεραν να σημειώσουν ένα σπουδαίο «διπλό» επικρατώντας με 3-0 του Μαρκόπουλου. Με το «τρίποντο» αυτό οι Μακεδόνες έφτασαν τους 26 βαθμούς (6η θέση) αφήνοντας πίσω το Μαρκόπουλο στους 25βαθμούς (7η θέση). Στο πρώτο σετ, οι Μακεδόνες μπήκαν πολύ δυνατά (3-10) αιφνιδιάζοντας τον ΑΟΜ που κατάφερε να ροκανίσει και να ισοφαρίσει σε 19-19. Οι φιλοξενούμενες πιο ψύχραιμες στο τελείωμα του σετ έφτασαν πρώτες στο 0-1 με 24-26. Το Μαρκόπουλο ανέβασε στροφές στο δεύτερο σετ που ξεκίνησε καλύτεα (5-3, 12-7). Οι γηπεδούχες είχαν το +4 στο β’ τεχνικό τάιμ άουτ (16-12) αλλά οι Μακεδόνες χωρίς να χάσουν επαφή με το σκορ και με λύσεις στην επίθεση ισοφάρισαν (17-17) ενώ πέρασαν μπροστά 20-23 για να κάνουν το 0-2 με 23-25. Πόντο πόντο και το τρίτο σετ με τους Μακεδόνες να παίρνουν προβάδισμα (16-19) και το Μαρκόπουλο να παλεύει για να μειώσει τα σετ. Ωστόσο και πάλι οι Μακεδόνες στο φινάλε με πιο καθαρό μυαλό κατάφεραν να δύσκολα να κάνουν το 25-27 και να κατακτήσουν το «τρίποντο» μέσα στη δύσκολη έδρα του ΑΟΜ.

Δεύτερη συνεχόμενη νίκη για την Ηλιούπολη που πέρασε σαν σίφουνας από τη Νέα Φιλαδέλφεια και πλέον είναι στο +9 από την επικίνδυνη ζώνη. Η ομάδα της Δήμητρας Λυκογιάννη ήταν καταιγιστική στα δυο πρώτα σετ όπου δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στην Ένωση (στο πρώτο σετ προηγήθηκε με 1-10, στο β’ με 14-22). Στο τρίτο σετ η ΑΕΚ είχε κάπως καλύτερη εικόνα, αλλά και πάλι η Ηλιούπολη είχε τον πλήρη έλεγχο και έφτασε στην τόσο σημαντική νίκη.

Και νέα τροπή πήρε η μάχη της παραμονής στην Α1 Γυναικών μετά τη μεγάλη νίκη της Θέτιδας στους Αμπελόκηπους επί της Ελπίδας με 3-1 και την ήττα του Αίαντα. Η ομάδα της Βούλας επικράτησε με όπλο το σέρβις και την επιθετική ικανότητα της Εσντέλ, ενώ από την άλλη πλευρά η γηπεδούχος, σε ένα από τα πιο σημαντικά παιχνίδια της σεζόν, δεν μπόρεσε να ξεπεράσει το άγχος και να παρουσιαστεί συγκεντρωμένη. Σημαντικό για την εξέλιξη του ματς ήταν το πρώτο σετ, όπου η Ελπίδα προηγήθηκε με 20-17, αλλά η Θέτις το γύρισε χάρη στα καλά σέρβις της Φρεντς και της Αργυροπούλου. Η ομάδα της Βούλας πήρε πιο εύκολα το δέυτερο σετ, στο οποίο η Ελπίδα έχασε 6 σέρβις (!), αλλά οι «πράσινες» αντέδρασαν στο τρίτο σετ. Το τέταρτο σετ είχε ανάλογη εξέλιξη με το πρώτο, αφού η Ελπίδα προηγήθηκε με 22-18 και η Φρεντς με ένα τρομερό σερί στο σέρβις έφερε την ομάδα της μπροστά με 22-24. Ακολούθησε η ισοφάριση της Ελπίδας και στους τελευταίους πόντους η Θέτις έδειξε μεγαλύτερη αποφασιστικότητα και πήρε τους τρεις βαθμούς.

Τέλος, ο Αίας είχε άμεση ανάγκη από βαθμούς, αλλά ο εξαιρετικός τον τελευταίο καιρό Αρης πέρασε από τον Εύοσμο παίρνοντας και την ρεβάνς για την ήττα που γνώρισε στον πρώτο γύρο. Ο Αίας ξεκίνησε καλά το ματς και είχε σταθερά το προβάδισμα (4-1, 8-5) μέχρι το 11-10, που έγινε 11-12 και μετά το ο Άρης… χάθηκε με το σκορ να φτάνει στο 13-20 και να γίνεται το 0-1. Στο β’ σετ ο Άρης ξεκίνησε με το εντυπωσιακό 1-10 (!) χωρίς ποτέ οι γηπεδούχοι να μπορέσουν να επιστρέψουν για να ακολουθήσει το τρίτο σετ όπου έγινε μάχη πόντο με πόντο μέχρι το 21-21, αλλά εκεί ο Άρης με σερί 1-4 πήρε το σετ και το τρίποντο που του επιτρέπει να βλέπει ψηλά.

Τα αποτελέσματα της 17ης αγωνιστικής

Ολυμπιακός ΣΦΠ – ΑΟΝ Πανναξιακός      3 – 0 (25 – 21, 25 – 21, 25 – 17)

ΑΟ Μαρκοπούλου Revoil – ΑΣ Μακεδόνες            0 – 3 (24 – 26, 23 – 25, 25 – 27)

ΑΣ Ελπίς – ΑΣΠ Θέτις          1 – 3 (23 – 25, 20 – 25, 25 – 20, 25 – 27)

ΑΕΚ Αθηνών – ΓΣ Ηλιούπολης       0 – 3 (9 – 25, 17 – 25, 17 – 25)

ΑΟ Θήρας – Παναθηναϊκός ΑΟ       0 – 3 (23 – 25, 18 – 25, 22 – 25)

ΑΠΣ Αίας Ευόσμου – ΑΣ Άρης        0 – 3 (16 – 25, 13 – 25, 22 – 25)

Βαθμολογία

Ομάδα Βαθμοί            Αγώνες           Νίκες  Ήττες  Σετ υπέρ         Σετ κατά

1. Ολυμπιακός ΣΦΠ 48        17        16        1          50        8

2. Παναθηναϊκός ΑΟ            44        17        15        2          48        13

3. ΑΟΝ Πανναξιακός            39        17        13        4          42        19

4. ΑΟ Θήρας  30        17        10        7          39        30

—————————————————————————

5. ΑΣ Άρης     29        17        10        7          33        29

6. ΑΣ Μακεδόνες       26        17        9          8          32        30

7. ΑΟ Μαρκοπούλου Revoil 25        17        8          9          31        32

8. ΓΣ Ηλιούπολης     23        17        7          10        31        35

9. ΑΠΣ Αίας Ευόσμου          15        17        5          12        20        41

—————————————————————————–

10. ΑΣ Ελπίς  14        17        5          12        23        42

11. ΑΣΠ Θέτις           10        17        3          14        20        45

12. ΑΕΚ Αθηνών       3          17        1          16        4          49
Οι πληροφορίες από την ιστοσελίδα volleyball.gr

Διαβάστε όλες τις τελευταίες ειδήσεις από τις σελίδες του Naxos Press - τώρα και στο Google News

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΑΚΟΜΗ
Τελευταία νέα
Δημοφιλή

Ιος: Ενα ακόμη ξενοδοχείο είναι έτοιμο για κατασκευή

Προεγκρίθηκε επένδυση για νέο ξενοδοχείο στην Ίο

Πάρος: Συνελήφθησαν τρεις Αιγύπτιοι εργάτες για την χθεσινή φωτιά

Συνελήφθησαν τρεις Αιγύπτιοι για τη χθεσινή φωτιά στην Πάρο - Έκαναν εργασίες καθαρισμού χωρίς να έχουν λάβει τα κατάλληλα μέτρα πυρασφάλειας

Νάξος: Δεν “έδεσε” το “Blue Star 2” και έφυγε για την Πάρο, αλλά ούτε εκεί έδεσε (video)

Με την ένταση των ανέμων στα 80 χιλιόμετρα την ώρα (σε ριπή ανέμου) από νότια κατεύθυνση, το "Blue Star 2" δεν έδεσε στο λιμάνι της Νάξου και μετά στη Πάρο

Υπουργείο Ναυτιλίας απαντά σε Κασσελάκη: “Αναβαθμίζεται συνεχώς η ακτοπλοϊκή κάλυψη των νησιών”

Η απάντηση που έδωσε το Υπουργείο Ναυτιλίας στον Στέφανο Κασσελάκη, ο οποίος μίλησε για πρόβλημα στην σύνδεση των νησιών

Blue Star Ferries: Ανεκτέλεστο το σημερινό δρομολόγιο του “Blue Star Naxos”

Πως διαμορφώνονται τα σημερινά δρομολόγια της Blue Star Ferries λόγω δυσμενών καιρικών συνθηκών

Χατζηδάκης: Nομοθετική παρέμβαση για μείωση 50% στις χρεώσεις των τραπεζών στα POS

H μείωση αφορά σε ποσά έως 10 ευρώ - Η νομοθετική ρύθμιση αναμένεται να κατατεθεί εντός της εβδομάδας, δήλωσε ο Κωστής Χατζηδάκης

Fast Ferries: Τροποποιήσεις δρομολογίων “Θεολόγου Π” και “Αικατερίνη Π” ελέω καιρού

Διαμόρφωση των δρομολογίων του "Θεολόγος Π" και του "Αικατερίνη Π" το διήμερο 23 και 24 Απριλίου , λόγω των δυσμενών καιρικών συνθηκών

Blue Star Chios: Αναχώρηση από Ρόδο στις 2 το μεσημέρι για Κυκλάδες – Πειραιά

Λόγω των κακών καιρικών συνθηκών το Blue Star Chios θα αναχωρήσει από Ρόδο για την επιστροφή στον Πειραιά στις 2 το μεσημέρι

ΣΥΡΙΖΑ – Κασσελάκης: Επίσκεψη στην Αμοργό, ανέβηκε στην Χοζοβιώτισσα (video)

Ο Στέφανος Κασσελάκης βρέθηκε στην Αμοργό - Η παρουσία του απέναντι σε φορείς και μέλη του Δημοτικού Συμβουλίου και η επίσκεψη στην Παναγία Χοζοβιώτισσα (video)

ΛΕ.ΜΟ.Ν.: Ξεκίνησε το 3ήμερο εκπαιδευτικό σεμινάριο χωμάτινης οδήγησης

Η Λέσχη Μοτοσυκλετιστών Νάξου (ΛΕ.ΜΟ.Ν.) κάλεσε τον Βασίλη Ορφανό για ένα τριήμερο εκπαιδευτικό σεμινάριο χωμάτινης οδήγησης - Πως μπορείτε να δώσετε το παρών

Νάξος: Μουσική και χορός στην υποδοχή της Ολυμπιακής Φλόγας (video)

Πως υποδέχτηκε η Νάξος την Ολυμπιακή φλόγα (video)

Ολυμπιακή Φλόγα: Βασδέκη, Σοφικίτης και Neubauer μίλησαν με τα παιδιά της Νάξου

Διαδραστική συνάντηση με τα παιδιά και βράβευση σε Βασδέκη, Σοφικίτη και Neubauer (video)

Ολυμπιακή Φλόγα – Νάξος: Επίσκεψη από την πρωταθλήτρια Στίβου, Ολγα Βασδέκη

Οι Ολγα Βασδέκη, Βασίλης Σοφικίτης και Lennart Neubauer θα είναι τρείς από τους οκτώ λαμπαδηδρόμος της αυριανής δράσης από το Δήμο Νάξου και Μικρών Κυκλάδων

Νάξος: Ποιος θα ανάψει με την Ολυμπιακή φλόγα τον βωμό στη Πορτάρα;

Εγιναν γνωστά τα ονόματα των οκτώ λαμπαδηδρόμων, οι οποίοι θα τρέξουν στη Νάξο στα πλαίσια της έλευσης της Ολυμπιακής φλόγας;

Ολυμπιακή Φλόγα – Νάξος: Κίνηση οχημάτων από και προς το λιμάνι μέσω Περιφερειακού δρόμου

Ενημέρωση από το Λιμεναρχείο Νάξου για την κίνηση οχημάτων από και προς το λιμάνι της Νάξου - Που θα δέσει ο Σκοπελίτης

Νομική Αθηνών: Με οδηγό την Ναξιώτισσα Μαρία Μαργαρίτη κέρδισε Κέμπριτζ και Οξφόρδη!

Η Νομική Αθηνών νίκησε Κέμπριτζ και Οξφόρδη και πήρε το Α’ Βραβείο σε διεθνή διαγωνισμό εικονικής δίκης - Ο ρόλος της Ναξιώτισσας Μαρίας Μαργαρίτη

CaptainBook: Σούπερ χρηματοδότηση 2 εκατ. ευρώ από επενδυτή

Η χρηματοδότηση των 2 εκατομμυρίων ευρώ, θα συμβάλει ουσιαστικά στην επέκταση των υπηρεσιών της και εκτός των αγορών όπου έχει ήδη παρουσία, όπως η αγορά των ΗΠΑ από όπου προέρχεται το 30% των εσόδων της

ΑΠΑΣ Νάξου Terranaxia- Play Offs: Με σούπερ Χαρούνι, άλωσε τη Βούλα και βλέπει τελικό ανόδου

Εντυπωσιακός ο ΑΠΑΣ Νάξου Terranaxia κέρδισε τον Πρωτέα Βούλας (74-64) και το Σάββατο ετοιμάζεται για το παιχνίδι - τελικό... Αγωνία για τους τραυματίες παίκτες....

SeaJets: Με το SuperRunner Jet θα φτάσει έως το Κουφονήσι

Δρομολογείται σε άκρως τουριστική γραμμή το Superunner Jet από το Πάσχα και για όλη την περίοδο - Σε ποια νησιά θα το δούμε φέτος