Κύπελλο ΕΠΣ Κυκλάδων: εύκολη πρόκριση για φαβορί

Πρεμιέρα στην ΕΠΣ Κυκλάδων με τη φάση του Κυπέλλου και δη στο Νότο… Τέσσερα από τα πέντε παιχνίδια πραγματοποιήθηκαν το Σαββατοκύριακο (το παιχνίδι ΑΟ Πάρου – Αστέρας Μαρμάρων θα διεξαχθεί τη Τετάρτη 21/09) με τα φαβορί άλλα εύκολα, άλλα δύσκολα θα προκρίνονται στην επόμενη φάση. Η ουσία είναι ότι ακόμη βρισκόμαστε σε στάδιο προετοιμασίας, ουσιαστικά για τις περισσότερες ομάδες αυτοί οι αγώνες είναι κάτι σαν …φιλικά για το πρωτάθλημα, οπότε τα όποια συμπεράσματα και με δεδομένο ότι υπάρχουν πολλές απουσίες (λόγω απασχόλησης των αθλητών με εποχικά επαγγέλματα) είναι λάθος να βγουν αβίαστα. Αξιοσημείωτο είναι πάντως ότι στον αγώνα Φιλωτίου – Αστέρα Τραγαίας – σύμφωνα με την ιστοσελίδα sportcyclades.gr – υπάρχουν διαμαρτυρίες από τους …τυπικά φιλοξενούμενους για τα δύο εκ των τριών τερμάτων που δέχτηκαν ενώ είχαμε και δύο άστοχες εκτελέσεις πέναλτι στους αγώνες Φιλώτι – Αστέρας (Σταματίου απόκρουση Πόλια) και Θύελλα Καμαρ – Καρτεράδος (Ερρίκος δοκάρι).

Από εκεί και πέρα, στη Νάξο, ο Πανναξιακός με χατ τρικ του Ιωαννίδη και δύο γκολ του Πολυκρέτη (στην επιστροφή του) δεν πιέστηκε ιδιαίτερα και νίκησε τον ΠΑΣ με 7-0 (φωτογραφίες του αγώνα μπορείτε να δειτε εδώ) ενώ το Φιλώτι χρειάστηκε να αυξήσει τη πίεση στο β ημίχρονο ώστε να ρίξει στο καναβάτσο τον Αστέρα που για μία ακόμη χρονιά θα στηριχτεί σε έμπειρους παίκτες που λόγω εργασιών από τον Νοέμβριο και μετά θα είναι σε καλύτερη κατάσταση…

Στη Σαντορίνη, η Θύελλα με πέντε διαφορετικούς σκόρερ νίκησε εύκολα τον Καρτεράδος ενώ στη Πάρο, ο Νηρέας τα «χρειάστηκε» στο τέλος όταν απέναντι στον Μαρπησαϊκό είδε τους φιλοξενούμενους να μειώνουν και να απειλούν και με ισοφάριση…

Επόμενη αγωνιστική την επόμενη εβδομάδα, μπαίνουν και οι ομάδες του Βορρά ενώ ο Πανναξιακός και ο Νηρέας θα έχουν ρεπό (όπως και ο ΑΟ Τήνου) αφού πέρασαν χωρίς αγώνα στην επόμενη φάση…

Τα αποτελέσματα της 1ης φάσης

Πανναξιακός ΑΟ – ΠΑΣ Νάξου 7 -0 (ημ. 6 – 0)

Σκόρερ: Πολυκρέτης 1ο, 65ο,  Βιλαντώνης 10ο, Σκούπρα 25ο, Ιωαννίδης 26ο, 42ο, 43ο

Πανναξιακός (Προμπονάς):  Τσουκαλάς, Μπίνχι, Κουφόπουλος, Πολυκρέτης Κ., Ιασωνίδης, Σέμε (46’ Λίκα ), Βιλαντώνης, Βαθρακοκοίλης (46’ Ανεβλαβής), Ιωαννίδης (72΄Ανεβλαβής Π.), Σκούπρα, Πολυκρέτης Μ.

ΠΑΣ Νάξου (Σπαής):  Καρανίκας, Ματάκιας (46’ Πετράς), Μελανίτης, Κρητικός, Πιτταράς, Μανιός, Ζάκο, Καρούσης, Κουφόπουλος, Βερύκκοκος, Πετρόπουλος (75’ Κακλαμάνος).

Θύελλα Καμ – Καρτεράδος        5 – 0 (ημ. 3-0)

Σκόρερ: Αγγελακά 14ο , Ερρίκου 27ο , Φίλων 30ο , Δαβιλάς 47ο , Δημητρακόπουλος 65ο  

Θύελλα (Μιχάλης): Πασβαντόγλου, Λυγνός, Δημητρακόπουλος, Μαντούσης (80΄Καραμολέγκος), Σπανός, Φίλων, Βλαβιανός, Μηνδρινός (62΄Καψάλης), Αγγελακάς (68΄Σάμπα), Δαβιλάς, Ερρικός.

ΑΟ Καρτεράδος (Νταρακλίτσας): Ξαγοράρης Α., Βαρμάζης, Βλαβιανός (73΄Ρούσσος), Πρέκας, Ξαγοράρης Ν., Κλουβάτος, Κουλόλι (51΄Δενδρινός), Μητσαινας, Φέκας, Βαζαίος, Ζαφειρόπουλος.

Φιλώτι – Αστέρας Τραγ:              3 – 0 (ημ. 0 - 0)

Σκόρερ: Νταής 53ο,  80ο, Σταματίου 75ο

ΑΜΣ Φιλωτίου (Μιχαήλοβιτς): Ξένος, Βερεσόγλου, Μπονιάκος, Ζούλης, Σταματίου (81’ Μεμλίκα), Νταής, Κοττάκης, Μουστάκης Δ. (74΄Μπόσκου), Σκοπελίτης, Εζεμπαεγκού, Σαντέ (63΄Ρεγγινίδης).

Αστέρας Τραγαίας (Βασαλάκης):  Πόλια, Πενίκου (79’ Λεγάκης), Πιταράς, Κατσούλης, Αλιμπέρτης, Ονάσογλου Γ. (λ.τ. 18’ Σπανός), Μαρούλης, Επταήμερος, Ονάσογλου Μ., Δεδρινός, Τουλούπης (68΄Ψαρρός).

Νηρέας – Μαρπησαϊκός              2 – 1  (ημ. 1-0)

Σκόρερ:  Γ. Ρούσσος 27ο (πέναλτι, ανατροπή Χασάνι), Χασάνι 80ο (πέναλτι, κέρδισε ο Τσιπολιτσιώτης) – Τριβυζάς 92ο (κεφαλιά)

ΝΗΡΕΑΣ (Χρυσοχός): Ρούσσος Δ., Αρκουλής Φρ. , Μπερσάκου, Τσενάι, Τριπολιτσιώτης, Ντούσι (85' Παγώνης), Χασάνι, Κορτιάνος, Γκέτσι (83' Σιφναίος),Ρούσσος Γ., Αρκουλής Γ.

ΜΑΡΠΗΣΣΑΙΚΟΣ (Παναγόπουλος): Ζουμής, Τριαντάφυλλος, Παπαδόπουλος, Τριβυζάς, Κορρές, Βιτζηλαίος Ν. (46' Τσιγώνιας), Βιτζηλαίος Π., Αντωνόπουλος Κ. (68' Κυδωνιεύς), Κρητικός, Αντωνόπουλος Γ. (46' Παντελαίος), Μπάλιος.

Κύπελλο (1η Φάση – Νότος)

Πανναξιακός ΑΟ – ΠΑΣ Νάξου  7 – 0

Θύελλα Καμαρίου – ΑΟ Καρτεράδος Καμ           5 – 0

ΑΜΣ Φιλωτίου – ΑΟ Αστέρας Τραγαίας               3 – 0

Νηρέας – Μαρπησαϊκός              2 – 1

ΑΟ Πάρου – Αστέρας Μαρμάρων           21/09

2η Φάση – Νότος

Θύελλα Καμαρίου – Λάβα          24/09

Φιλώτι – Νικητής ΑΟ Πάρου – Αστέρα Μαρμάρων         24/09

1η Φάση – Βορράς

Σύρος 2002 – Πάγος        24/09

Πανσιφναϊκός – Α.Ο. Σύρου       24/09

Α.Ο. Μυκόνου – Άνω Μερά        24/09

Πρόκριση χωρίς αγώνα: ΠΑΣ Τήνου