ΑρχικήΑθλητικάΜόνος πρώτος ο Πρωτέας

Μόνος πρώτος ο Πρωτέας

|

Στο κατόπι του Πρωτέα βρίσκεται ο Ιπποκράτης – Χωρίς νίκη ο Εσπερος Λαμίας

Πλήρη αγωνιστική δράση και ενδιαφέρουσες αναμετρήσεις περιλαμβάνει το πρόγραμμα της 6ης αγωνιστικής στον 2ο όμιλο του Νότου της Γ’ Εθνικής, με τον Πρωτέα Βούλας να είναι πλέον η μοναδική αήττητη ομάδα και τους διώκτες του να τον ακολουθούν από κοντά. Να σημειώσουμε ότι ενόψει της επόμενης αγωνιστικής ο Πανναξιακός θα ζητήσει την αλλαγή ημέρας του εντός έδρας αγώνα με τον Ηλυσιακό λόγω του τηλεοπτικού αγώνα βόλεϊ Πανναξιακού – ΑΕΚ…

Επιστροφή στις νίκες για τον Κάδμο που άφησε γρήγορα πίσω του την ήττα από τον Πρωτέα Βούλας και πήρε τη νίκη στο ντέρμπι της Στερεάς Ελλάδας, επικρατώντας του Εσπέρου στη Λαμία με 58-61. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να κλείσουν το πρώτο μέρος στο +10(22-32) στηριζόμενη στην καλλήτους αμυντική λειτουργία. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να μειώσουν τη διαφορά στους 3(39-42) με την ολοκλήρωση της τρίτης περιόδου, ενώ στα πρώτα λεπτά του τελευταίου δεκαλέπτου κατάφεραν να ισοφαρίσουν για πρώτη φορά στο παιχνίδι σε 42-42. Ο αγώνας κρίθηκε ουσιαστικά στα τελευταία δευτερόλεπτα. Ο Ζαχαράκης με εύστοχο τρίποντο μείωσε σε 54-55 για τον Έσπερο, με τον Παπαδάκη να απαντά αμέσως, διαμορφώνοντας το 54-58 με περίπου 30 δετερόλεπτα να απομένουν για τη λήξη. Ο Ρόκας με εύστοχο τρίποντο έδωσε ξανά ελπίδα στους γηπεδούχους, μειώνοντας σε 57-59 στα 7 δευτερόλεπτα πριν το τέλος, με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται στο 58-61 για τον Κάδμο. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Γκρινιάρης με 18 πότνους, με τον Ρόκα να σημειώνει 11 από πλευράς Εσπέρου.

Ασταμάτητος για ακόμα μία φορά ήταν ο Πρωτέας που συνέτριψε τον Ηρόδοτο στη Βούλα με 93-55, φτάνοντας με εντυπωσιακό τρόπο το ρεκόρ του στο πρωτάθλημα στο 6-0. Οι παίκτες του Μάνου Μανουσέλη ήταν “καταιγιστικοί” από το ξεκίνημα, με την διαφορά να ανεβαίνει σε δηψήφια νούμερα από το πρώτο κίολας δεκάλεπτο(26-8) και την ανάπαυλα του πρώτου μέρους να βρίσκει το σκορ στο 41-26. Βασιζόμενος στην εξαιρετική του λειτουργία σε άμυνα και επίθεση, ο Πρωτέας βρέθηκε στο +25(77-42) μετά από 30 λεπτά παιχνιδιού, με την τελευτάια περίοδο να αποτελεί τυπική διαδικασία και το σκορ να κλεινει τελικά στο 93-55. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Πέρβι με 20 πόντους και 3 εύστοχα τρίποντα, με τον Σταθάκη να  σημειώνει 13 για τους Κρητικούς.

Την πρώτη του εντός έδρας νίκη πανηγύρισε ο Κύδωνας που επιβλήθηκε του Σπόρτιγκ στα Χανιά με 66-58. Οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που ξεκίνησαν καλύτερα τον αγώνα και προηγήθηκαν με 15-22 στο τέλος της πρώτης περιόδου, με τους γηπεδούχους να επιστρέφουν στον αγώνα, χάρη σε ένα γρήγορο σερί 8-0 στα πρώτα λεπτά του δευτέρου δεκαλέπτου. Ο Κύδωνας βρέθηκε στο +3(34-31) λίγο πριν από τη λήξη του πρώτου μέρους, με τον σκορ στην ανάπαυλα  να διαμρφώνετα σε 34-33. Οι γηπεδούχοι ανέβασαν τη διαφορά στους 9(49-40) στο τρίτο δεκάλεπτο, με τον Σπόρτιγκ να κλείνει δυναμικά την περίοδο τρέχοντας ένα σερί 7-0 που του έδωσε και πάλι ελπίδες.  Η αναμέτρηση κρίθηκε στα τελευταία λεπτά, με την ομάδα των Χανίων να διατηρεί τα “ηνία” στο σκορ παρά τις προσπάθειες των φιλοξενουμένων, παίρνωντας έτσι το ροζ φύλλο αγώνα με 66-58. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Τσαρουχάς με 18 πόντους και 4 εύστοχα τρίποντα,  με τον Τσαμπή να σημειώνει 21 πόντους από πλευράς Σπόρτιγκ.

Εκμεταλλευόμενος τη δυνατή του έδρα, ο Ιπποκράτης κατάφερε να λυγίσει τον Άρη Πετρούπολης στη Κω με τελικό σκορ 77-63. Το παιχνίδι ήταν αμφίρροπο στο πρώτο μέρος, με την πρώτη περίοδο να λήγει με 24-22. Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Κώοι κατάφεραν να μετατρέψουν το 27-28 του 15′ σε 38-29 με την ολοκλήρωση του πρώτου μέρους. Στην επανέναρξη, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ανεβάσουν τη διαφοράστους 16 πόντους(59-43) με την ολοκλήρωση 30 λεπτών αγώνα και κάπου εκεί ουσιαστικά κρίθηκε και το παιχνίδι, με τα τελευταία λεπτά να αποτελούν τυπική υπόθεση και το σκορ να κλείνει στο 77-63. Πρωταγωνιστές για τους νικητές ήταν οι Χαρίσης και Ασημακόπουλος με 24 και 15 πόντους αντίστοιχα. Από πλευράς ηττημένων, ο Παπαγεωργόπουλος πέτυχε 23 πόντους. Τέλος, αξίζει να αναφερθεί πως στο ημίχρονο της αναμέτρησης ο Ιπποκράτης τίμησε τον ιδρυτή του συλλόγου Ιπποκράτη Κουρούνη.

Την τέταρτη νίκη του στο πρωτάθλημα πέτυχε ο Τρίτωνας που επικράτησε εκτός έδρας του Ηλυσιακού με 59-76. Η αναμέτρηση ήταν πολύ αμφίρροπη στο πρώτο μέρος, με την ανάπαυλα του ημιχρόνου να βρίσκει τις δύο ομάδες σχεδόν στην ισοπαλία(30-29). Οι φιλοξενούμενοι πραγματοποιώντας εξαιρετικό τρίτο δεκάλεπτο και στις δύο πλευρές του γηπέδου, κατάφεραν να καθαρίσουν το παιχνίδι, “εκτοξεύοντας” την υπέρ τους διαφορά στους 18 πότνους(35-53). Τα ταλευτάια λεπτά ήταν διαδικαστικά, με την εικόνα του αγώνα να μην αλλάζει και τον Τρίτωνα να επικτατεί με 59-76. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Ανδρεόπουλος με 16 πόντους, με τον Κανελλόπουλο να προσθέτει και αυτός με τη σειρά του 16 πόντους για τον Ηλυσιακό.

Η Αγία Παρασκευή κατάφερε να εκμεταλλευτεί την έδρα της, πετυχαίνοντας την τέταρτη νίκη της στο πρωτάθλημα της Γ’ Eθνικής, καθώς επικτάτησε του Άρη Νικαίας με 71-59. Οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο του παιχνιδιού από την αρχή μέχρι το τέλος, συντηρώνοντας  την υπέρ τους διαφορά κοντά στους 10 πόντους. Η ολοκλήρωση του τρίτου δεκαλέπτου τους βρήκε στο +12(53-41), με τον Άρη να μη καταφέρνει να γίνει ιδιαίτερα απειλητικός στα τελευταία λεπτά και το σκορ να κλείνει τελικά στο 71-59. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Σκάνδαλος με 15 πόντους, με τον Γεωργούτσο να σημειώνει 14 από πλευράς ηττημένων.

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

Ομάδα         Βαθμ Αγωνες        Ν – Ητ         Πόντοι (διαφορά)

1. Πρωτέας Βούλας  12      6        6 – 0  432 – 328 ( +104)

2. Ιπποκράτης Κω   11      6        5 – 1  414 – 341 (+73)

—————————————————————-

3. Κάδμος Θήβας    11      6        5 – 1  386 – 340 (+46)

4. Μαρούσι   10 6   4 – 2  370 – 363 (+7)

5. Πανναξιακός       10 6   4 – 2  373 – 365 (+8)

6. Α.Ο. Τρίτων        10      6        4 – 2  423 – 335 (+88)

7. Αγία Παρασκευή 10      6        4 – 2  434 – 386 (+48)

8. Κύδων Χανίων     8        6        2 – 4  338 – 398 (-60)

9. Άρης Πετρούπολης        8        6        2 – 4  404 – 420 (-16)

10. Α.Ο. Σπόρτιγκ   8        6        2 -4    343 – 393 (-50)

11. Άρης Νικαίας    8        6        2 – 4  420 – 409 (+11)

12. Ηλυσιακός        7        6        1 – 5  368 – 451 (-83)

13. Ηρόδοτος 7        6        1 – 5  362 – 418 (-56)

14. Έσπερος Λαμίας         6        6        0 – 6  356 – 476 (-120)

Πηγή: Basketblog.gr

Διαβάστε όλες τις τελευταίες ειδήσεις από τις σελίδες του Naxos Press - τώρα και στο Google News

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΑΚΟΜΗ
Τελευταία νέα
Δημοφιλή

Πως τα 50 ευρώ έγιναν 37 μέσα σε δύο χρόνια και άλλοι ελληνικοί …μύθοι

Ο Αλέκος Αρβανιτάς αναλύει τα δρώμενα της εβδομάδας που μας πέρασαν μέσα από τις ιστορίες για ...δράκους. Τα Τέμπη, ο ΣΥΡΙΖΑ και το Ιράν αλλά και η Ακρίβεια με την Ελλάδα να επιμένει ότι ανήκει στη Δύση ...

Ενδοκυκλαδικά: Το “Σαόνησος” θα αναχωρήσει τη Κυριακή (21/04) από τη Σύρο

Αλλαγή ημέρας και ώρας για το αυριανό δρομολόγιο του "Σαόνησος" - Πως είναι το πρόγραμμα

ΛΕ.ΜΟ.Ν.: Ξεκίνησε το 3ήμερο εκπαιδευτικό σεμινάριο χωμάτινης οδήγησης

Η Λέσχη Μοτοσυκλετιστών Νάξου (ΛΕ.ΜΟ.Ν.) κάλεσε τον Βασίλη Ορφανό για ένα τριήμερο εκπαιδευτικό σεμινάριο χωμάτινης οδήγησης - Πως μπορείτε να δώσετε το παρών

ΣΥΡΙΖΑ – Κασσελάκης: Το Σάββατο στη Σύρο, περιοδεία στο Αιγαίο

Λόγω Ευρωεκλογών ο Στέφανος Κασσελάκης ξεκινάει περιοδεία στο Αιγαίο.. Πότε θα βρίσκεται στις Κυκλάδες και δη στη Νάξο.

Νάξος: Μουσική και χορός στην υποδοχή της Ολυμπιακής Φλόγας (video)

Πως υποδέχτηκε η Νάξος την Ολυμπιακή φλόγα (video)

Ελλάδα: Ανακοινώθηκαν οι “απάτητες” παραλίες, πόσες είναι στις Κυκλάδες; (πίνακας)

Υπεγράφη η ΚΥΑ με την οποία προσδιορίζονται οι 198 «απάτητες παραλίες». Δείτε τι απαγορεύεται σε αυτές.

Κ. Μπιζάς: “Τον Απρίλιο περιμένουμε περισσότερους από 40.000 επισκέπτες στο νησί”

ο τελευταίο διάστημα, ο Δήμος Πάρου έχει επιδοθεί σε εκστρατεία προβολής του νησιού μέσω επαφών με επαγγελματίες του Τουρισμού από σημαντικές αγορές του εξωτερικού που πραγματοποιήθηκαν με τις διαδικτυακές συναντήσεις του Αντιδημάρχου Τουρισμού Θοδωρή Μπιζά και μελών της Τουριστικής Επιτροπής του Δήμου.

Νάξος: Ποιος θα ανάψει με την Ολυμπιακή φλόγα τον βωμό στη Πορτάρα;

Εγιναν γνωστά τα ονόματα των οκτώ λαμπαδηδρόμων, οι οποίοι θα τρέξουν στη Νάξο στα πλαίσια της έλευσης της Ολυμπιακής φλόγας;

Κέα: Διήμερο (20-21 Απριλίου) εθελοντικής αιμοδοσίας

Ερχεται διήμερο εθελοντικής αιμοδοσίας στην Κέα.. Που και πότε;

Ολυμπιακή Φλόγα: Βασδέκη, Σοφικίτης και Neubauer μίλησαν με τα παιδιά της Νάξου

Διαδραστική συνάντηση με τα παιδιά και βράβευση σε Βασδέκη, Σοφικίτη και Neubauer (video)

Ολυμπιακή Φλόγα – Νάξος: Επίσκεψη από την πρωταθλήτρια Στίβου, Ολγα Βασδέκη

Οι Ολγα Βασδέκη, Βασίλης Σοφικίτης και Lennart Neubauer θα είναι τρείς από τους οκτώ λαμπαδηδρόμος της αυριανής δράσης από το Δήμο Νάξου και Μικρών Κυκλάδων

ΠΕΔ Νοτίου Αιγαίου: Με εισήγηση Δημήτρη Λιανού, προσφυγή στη Δικαιοσύνη για τους αιγιαλούς

Στη Δικαιοσύνη προσφεύγει η ΠΕΔ για τον αιγιαλό και την παραλία - Ποια ήταν η πρόταση Δημάρχου Νάξου και Μικρών Κυκλάδων, Δημήτρη Λιανού

Blue Star Ferries: Παράταση μίας ακόμη εβδομάδας για το “Blue Star 1”

Μία ακόμη εβδομάδα θα μείνει στη γραμμή της Παροναξίας το Blue Star 1....

Ολυμπιακή Φλόγα – Νάξος: Κίνηση οχημάτων από και προς το λιμάνι μέσω Περιφερειακού δρόμου

Ενημέρωση από το Λιμεναρχείο Νάξου για την κίνηση οχημάτων από και προς το λιμάνι της Νάξου - Που θα δέσει ο Σκοπελίτης

Νομική Αθηνών: Με οδηγό την Ναξιώτισσα Μαρία Μαργαρίτη κέρδισε Κέμπριτζ και Οξφόρδη!

Η Νομική Αθηνών νίκησε Κέμπριτζ και Οξφόρδη και πήρε το Α’ Βραβείο σε διεθνή διαγωνισμό εικονικής δίκης - Ο ρόλος της Ναξιώτισσας Μαρίας Μαργαρίτη

Express Skopelitis: Μια μέρα σαν όλες τις άλλες….

To Express Skopelitis συνεχίζει το δρομολόγιό του...