Παρασκευή, 19 Απριλίου, 2024
ΑρχικήΑθλητικάΠανναξιακός ΑΟΝ: άγγιξε την ..αυτοκτονία αλλά προκρίθηκε στον τελικό

Πανναξιακός ΑΟΝ: άγγιξε την ..αυτοκτονία αλλά προκρίθηκε στον τελικό

|

Προηγήθηκε με 2-0 σετ κόντρα στο Μαρκόπουλο, είδε τον αντίπαλο να φέρνει τον ημιτελικό στα ίσα (2-2 σετ) να καλύπτει το αρχικό 6-3 στο τάι μπρέικ αλλά στο τέλος μίλησε η αρχηγός Σία Τοτσίδου και …(δεύτερος) τελικός με 3-2 σετ  – «Δέστε» την Ζακχαίου τώρα – Κυρίαρχος στο φιλέ η Κύπρια κεντρική

Άγχος…; Ο Γιώργος Ρούσης όταν τελείωσε ο πρώτος ημιτελικός με το Μαρκόπουλο στο κλειστό της Γλυφάδας παραδέχτηκε την σκληρή αλήθεια που όλα τα φαβορί φοβούνται «πίστευα ότι θα είχαμε άγχος στο πρώτο σετ, αλλά τελικά είχαμε μετά το 2-0….» Και δεν είχε άδικο. Ο Πανναξιακός μπήκε ως το μεγάλο φαβορί στη μάχη με το Μαρκόπουλο για τον πρώτο ημιτελικό του final 4 της Γλυφάδας. Όσο κι εάν πάλεψε να κατεβάσει τους τόνους και να βγάλει από το μυαλό των κοριτσιών ότι ο αγώνας δεν τελειώνει, πριν αρχίσει, δεν τα κατάφερε. Οι αθλήτριες του Πανναξιακού γνωρίζοντας ότι απέναντί τους έχουν μία ομάδα που δεν έχει τη βασική της ακραία (Πούλι Κλέιν) και την οποία έχουν κερδίσει δύο φορές την κανονική περίοδο, μπήκαν άνετες… Βοήθησε και το γεγονός ότι προηγήθηκαν με 2-0 σετ αλλά μετά …τέλος. Κόλλησαν. Ότι έκαναν σωστά έως τα δύο πρώτα σετ, στη συνέχεια έδωσαν το δικαίωμα στις πιτσιρίκες του Μαρκόπουλου με πρωταγωνίστρια την πασαδόρο Σόουζα να επιστρέψουν στον αγώνα… Και ισοφάρισαν… Και πήγαν τον αγώνα στο τάι μπρέικ. Και έφτασαν μία ανάσα από την υπέρβαση…. Όμως, στο τέλος μίλησε η καρδιά της αρχηγού. Η Τοτσίδου έκανε τα πάντα στους πέντε τελευταίους πόντους και ο Πανναξιακός πήρε τη νίκη (3-2) και τη 2η παρουσία του σε τελικό μέσα σε τέσσερα χρόνια. Όχι κι άσχημα ε; … Και βέβαια περιμένει. Σε λίγο θα ξέρει ποιος θα είναι ο αντίπαλός του στον αυριανό τελικό. Ο Γιώργος Ρούσης όταν ρωτήθηκε ποιον θέλει για αντίπαλο (Ολυμπιακό ή Παναθηναϊκό) αρκέστηκε να πει «θέλω απλά ο 2ος ημιτελικός να έχει την ίδια διάρκεια με τον δικό μας αγώνα». Και εν μέρει δικαιώθηκε καθότι λόγω των επεισοδίων που έγιναν στην Ποσειδώνος ανάμεσα στους φίλους του Παναθηναϊκού και του Ολυμπιακού και την καθυστέρηση του αγώνα Πανναξιακού – Μαρκόπουλου, η αναμέτρηση ξεκίνησε με 45 λεπτά καθυστέρηση… Οπότε υπομονή…

Αναζητώντας τέλος το πρόσωπο του αγώνα εκτός από την Τοτσίδου θα αναφερόμαστε στην Κατερίνα Ζακχαίου. Η 18χρονη Κύπρια ήταν καταπληκτική, έκανε το καλύτερο φετινό της παιχνίδι, κυριάρχησε στο φιλέ με 7 μπλοκ και ήταν εξαιρετική…. Και με τις σειρήνες να ακούγονται ήδη από το εξωτερικό, καλό θα είναι να υπάρχει προετοιμασία….

Τα σετ: 2-3 (12-25, 21-25, 25-21, 25-19, 10-15)

1ο σετ: 0-1 άσσος από τη Δρακουλίδου, 0-2 κόντρα επίθεση της Φρέσκο, 0-3 Πότοκαρ, 0-4 μποκ πάνω στη Μερκάδο (τάιμ άουτ Νικολάκης), 0-5 μπλοκ Ζακχαίου στη Διάλλα, 0-6 άουτ επίθεση από τη Νικολογιάννη, 0-7 άσσος από τη Δρακουλίδου, 0-8 νέος άσσος από τη Δρακολίδου (πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ), 1-8 πρώτος χρόνος Διάλλα, 2-8 λάθος Δρακουλίδου, 2-9 επίθεση της Πότοκαρ, 2-10 μπλοκ Ζακχαίου στη Δικαιούλια, 3-10 μπλοκ Μερκάδο στην Τοτσίδου, 3-11 Φρέσκο, 3-12 πάιπ της Πότοκαρ (τάιμ άουτ Νικολάκης), 4-12 Νικολογιάννη, 5-12 πλασέ της Σόουζα, 5-13 άουτ σερβις της Νικολογιάννη, 6-13 πάιπ της Μερκάδο, 6-14 πλασέ της Τοτσίδου, 7-14 άουτ σερβιις Τοτσίδου, 8-14 μπλοκ άουτ Μερκάδο, 8-15 επίθεση της Πότοκαρ, 9-15 σερβις στο φιλέ Οικονομίδου, 9-16 επίθεση Πότοκαρ (δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ), 9-17 πρώτος χρόνος Ζακχαίου, 9-18 μπλοκ Ζακχαίου στη Νικολογιάννη, 9-19 πλασέ από την Πότοκαρ, 10-19 μπλοκ άουτ Μερκάδο, 11-19 η Μερκάδο στο… πέναλτι, 11-20 μπλοκ πάνω στη Νικολογιάννη, 11-21 Φρέσκο, 11-22 Ζακχαίου, 11-23 μπλοκ πάνω στη Μερκάδο, 12-23 μπλοκ άουτ Νικολογιάννη, 12-24 σερβις στο φιλέ η Μερκάδο, 12-25 μπλοκ Τοτσίδου στην Σόουζα

2ο σετ: 1-0 άσσος Σόουζα, 2-0 μπλοκ άουτ από τη Μερκάδο, 2-1 άουτ Μερκάδο, 2-2 στο φιλέ και άουτ ο πρώτος χρόνος της Διάλλα, 2-3 άσσος από τη Ζακχαίου,  2-4 νέος άσσος από τη Ζακχαίου, 3-4 επίθεση της Μερκάδο, 4-4 ισοφαρίζει η Μερκάδο, 4-5 λάθος από το Μαρκόπουλο και ο Πανναξιακός παίρνει πόντο από… υποδοχή, 4-6 Τοτσίδου, 4-7 επίθεση Τοτσίδου, 4-8 ασσός από τη Φρέσκο (πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ), 5-8, 5-9 Φρέσκο, 6-9, 7-9 άουτ επίθεση από την Πότοκαρ μετά από φάση διαρκείας, 7-10 σερβις άουτ από τη Μερκάδο, 7-11 άσσος της Οικονομίδου, 8-11 σερβις στο φιλέ η Οικονομίδου, 8-12, 8-13 μπλοκ Φρέσκο – Ζακχαίου στην Φακοπουλίδου (τάιμ άουτ Νικολάκης), 9-13 μπλοκ πάνω στην Πότοκαρ, 10-13 επίθεση της Μερκάδο, 11-13, 11-14 Φρέσκο, 11-15 άσσος της Πότοκαρ, 11-16 στο φιλέ η παιπ της Μερκάδο (δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ), 12-16 μπλοκ άουτ Φακοπουλίδου, 12-17 Τοτσίδου, 12-18 άουτ πρώτος χρόνος της Δικαιούλια, 12-19 στην αντένα η Μερκάδο (τάιμ άουτ Νικολάκης), 12-20, 13-20 μπλοκ άουτ Νικολογιάννη, 14-20 15-20 άσσος της Φακοπουλίδου, 15-21, 15-22 Οικονομίδου, 15-23 άσσος της Φρέσκο, 17-24, 18-24 η Μερκάδο σερβίρει και ο διαιτητής δίνει άσσο, ο Πανναξιακός ζητά βίντεο ρέφερι αλλά δεν δικαιώνεται, 19-24 νέος άσσος από τη Μερκάδο, 20-24 τρίτος σερί άσσος από την Μερκάδο (τάιμ άουτ Ρούσσης), 21-24, 21-25 σερβις στο φιλέ η Μερκάδο

3ο σετ: 1-0 επίθεση Φακοπουλίδου, 2-0, 3-0 Σόουζα στο… πέναλτι, 3-1 καρφί στο φιλέ η Φακοπουλίδου, 3-2 Ζακχαίου, 4-2 πάιπ της Μερκάδο, 4-3 επίθεση της Φρέσκο, 5-3 επίθεση Φακοπουλίδου, 6-3 υπέρβαση της Δρακουλίδου, 7-3 άουτ επίθεση της Φρέσκο (τάιμ άουτ Ρούσσης, στο σερβις η Φακοπουλίδου), 8-3 Πατεράκη μετά από φάση διαρκείας (πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ), 8-4 μπλοκ πάνω στη Μερκάδο, 8-5 άουτ επίθεση Νικολογιάννη, 9-5 άουτ σερβις η Φρέσκο, 9-6 υπεροχος πόντος της Τοτσίδου, 10-6 Μερκάδο, 10-7 μπλοκ Πότοκαρ-Οικονομίδου στη Διάλλα, 10-8 άουτ επίθεση από τη Νικολογιάννη (τάιμ άουτ Νικολάκης), 10-9 άουτ επίθεση της Μερκάδο, 11-9 παράβαση στο φιλέ από τη Δρακουλίδου, 12-9 μπλοκ Σόουζα στην Πότοκαρ, 13-9 νέα παράβαση στο φιλέ από τον Πανναξιακό, 13-10 χαμένο σερβις από τη Νικολογιάννη, 14-10 σερβις άουτ Δρακουλίδου, 14-11 μπλοκ Ζακχαίου στη Μερκάδο, 14-12 άσσος της Πότοκαρ με τη βοήθεια του φιλέ, 15-12 Μερκάδο, 15-13 καρφί πάνωστο φιλέ η Φακοπουλίδου, 16-13 μπλοκ άουτ Μερκάδο (δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ), 17-13 πρώτος χρόνος Πατεράκη (τάιμ αουτ Ρούσης), 17-14 μπλοκ Τοτσίδου  στη Μερκάδο, 18-14 επίθεση Μερκάδο, 19-14 καρφί Νικολογιάννη, 19-15 μπλοκ Μερκάδο στην Οικονομίδου, 19-16 μπλοκ άουτ Πότοκαρ, 19-17 εξαιρετικό καρφί της Πότοκαρ (τάιμ άουτ Νικολάκης), 20-17 Νικολογιάννη, 20-18 επίθεση στην ευθεία η Πότοκαρ, 21-18 μπλοκ άουτ Νικολογιάννη, 21-19 λάθος σερβις Νικολογιάννη, 21-20 άσσος της Δρακουλίδου (Λιάγκη αντί Νικολογιάννη), 22-20, 23-20, 24-20 μπλοκ Πατεράκη στη Φρέσκο, 24-21 μπλοκ Πότοκαρ στην Φακοπουλίδου, 25-21 ο διαιτητής δίνει υπέρβαση στη Ζακχαίου και δικαιώνεται από το βίντεο ρέφερι που ζήτησε ο Πανναξιακός

4ο σετ: 1-1, 1-2 επίθεση της Φρέσκο, 2-2 κίτρινη κάρτα στην Τοτσίδου, 3-2 μπλοκ Μερκάδο – Διάλλα στην Φρέσκο, 3-3 άουτ σερβις η Πατεράκη, 4-3 επίθεση της Νικολογιάννη, 4-4 επίθεση της Τοτσίδου, 5-4 καρφί της Νικολογιάννη, 6-4 μπλοκ άουτ Φακοπουλίδου, 7-4 μπλοκ άουτ Μερκάδο, 7-5 επίθεση της Φρέσκο, 8-5 επίθεση Φακοπουλίδου (πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ), 9-5 πλασέ της Σόουζα, 9-6 πλασέ της Δρακουλίδου, 9-7 άουτ επίθεση της Φακοπουλίδου, 10-7 επίθεση της Μερκάδο, 11-7 άσσος από τη Σόουζα, 12-7 νέος άσσος της Σόουζα (τάιμ άουτ Ρούσης που αλλάζει πασαδόρο και βάζει Σεφεριάδου), 13-7 νέος πόντος της Μερκάδο , 13-8 Οικονομίδου, 14-8 χαμένο σερβις Οικονομίδου, 14-9, 14-10 πρώτος χρόνος Ζακχαίου (τάιμ άουτ Νικολακης), 14-11 μπλοκ Ζακχαίου στη Νικολογιάννη, 15-11, 15-12 μπλοκ άουτ Πότοκαρ, 15-13 υπέρβαση της Μερκάδο, 16-13 (δεύτερο τεχνικό τάιμ οαυτ), 16-14 επίθεση της Φρέσκο, 17-14 πρώτος χρόνος της Διάλλα, 18-14 πρώτος χρόνος της Διάλλα (τάιμ άουτ Ρούσης), 18-15 (Λιάγκη αντί Νικολογιάννη), 18-16 άσσος της Φρέσκο, 19-16 μπλοκ άουτ Μερκάδο, 20-16 καρφί στο φιλέ η Φρέσκο, 20-17 Τοτσίδου στην ευθεία, 20-18 μπλοκ Σεφεριαδου – Οικονομίδου στην Φακοπουλίδου (τάιμ άουτ Νικολάκης), 21-18 μπλοκ Πατεράκη στην Πότοκαρ, 21-19 πλασέ της Σεφεριάδου, 22-19 μπλοκ Πατεράκη, 23-19, 24-19 λάθος της Δρακουλίδου μόλις πέρασε στον αγώνα, 25-19 άουτ επίθεση Φρέσκο

5ο σετ: 1-0 μπλοκ πάνω στη Φρέσκο, 2-0 άσσος της Φακοπουλίδου, 2-1 άσσος της Σόουζα, 2-2 μπλοκ Τοτσίδου στη Μερκάδο, 3-2 άουτ σερβις της Οικονομίδου, 3-3 σερβις στο φιλέ η Πατεράκη, 3-4 κόντρα επίθεση της Πότοκαρ, 3-5 υπέρβαση της Σόουζα (τάιμ άουτ Νικολάκης), 3-6 μπλοκ Ζακχαίου στη Νικολογιάννη (τάιμ άουτ Νικολάκης), 4-6 παράβαση στο φιλέ από τον μπλοκ του Πανναξιακού, 5-6 κόντρα επίθεση της Νικολογιάννη, 6-6 άσσος της Καρακάση (τάιμ άουτ Ρούσης),  6-7 πλασέ της Τοτσίδου, 7-7 τριπλό μπλοκ στην Πότοκαρ, 7-8 μπλοκ άουτ Πότοκαρ, 7-9 πρώτος χρόνος Οικονομίδου, 8-9 επίθεση της Μερκάδο, 8-11 περνάει με μανσέτα η Τοτσίδου και λάθος της Μερκάδο που νομίζεί ότι η μπάλα θα πάει άουτ, 9-10 μπλοκ άουτ Φακοπουλίδου, 9-11 πρώτος χρόνος Οικονομίδου, 10-11, 10-12 σερβις στο φιλέ Φακοπουλίδου, 10-13 μπλοκ Ζακχαίου – Τοτσίδου στην Μερκάδο, 10-14 Τοτσίδου, σερί του Πανναξιακού με το σερβις της Ξαγοραράκη, 10-15 μπλοκ Ζακχαίου στην Μερκάδο και ο Πανναξιακός προκρίνεται στον τελικό

Με πληροφορίες από το volleynews.gr / Φωτογραφία από τον Greg D. Delimaris

Διαβάστε όλες τις τελευταίες ειδήσεις από τις σελίδες του Naxos Press - τώρα και στο Google News

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΑΚΟΜΗ
Τελευταία νέα
Δημοφιλή

ΣΥΡΙΖΑ – Κασσελάκης: Το Σάββατο στη Σύρο, περιοδεία στο Αιγαίο

Λόγω Ευρωεκλογών ο Στέφανος Κασσελάκης ξεκινάει περιοδεία στο Αιγαίο.. Πότε θα βρίσκεται στις Κυκλάδες και δη στη Νάξο.

Νάξος: Μουσική και χορός στην υποδοχή της Ολυμπιακής Φλόγας (video)

Πως υποδέχτηκε η Νάξος την Ολυμπιακή φλόγα (video)

Ελλάδα: Ανακοινώθηκαν οι “απάτητες” παραλίες, πόσες είναι στις Κυκλάδες; (πίνακας)

Υπεγράφη η ΚΥΑ με την οποία προσδιορίζονται οι 198 «απάτητες παραλίες». Δείτε τι απαγορεύεται σε αυτές.

Κ. Μπιζάς: “Τον Απρίλιο περιμένουμε περισσότερους από 40.000 επισκέπτες στο νησί”

ο τελευταίο διάστημα, ο Δήμος Πάρου έχει επιδοθεί σε εκστρατεία προβολής του νησιού μέσω επαφών με επαγγελματίες του Τουρισμού από σημαντικές αγορές του εξωτερικού που πραγματοποιήθηκαν με τις διαδικτυακές συναντήσεις του Αντιδημάρχου Τουρισμού Θοδωρή Μπιζά και μελών της Τουριστικής Επιτροπής του Δήμου.

Νάξος: Ποιος θα ανάψει με την Ολυμπιακή φλόγα τον βωμό στη Πορτάρα;

Εγιναν γνωστά τα ονόματα των οκτώ λαμπαδηδρόμων, οι οποίοι θα τρέξουν στη Νάξο στα πλαίσια της έλευσης της Ολυμπιακής φλόγας;

Κέα: Διήμερο (20-21 Απριλίου) εθελοντικής αιμοδοσίας

Ερχεται διήμερο εθελοντικής αιμοδοσίας στην Κέα.. Που και πότε;

Ολυμπιακή Φλόγα: Βασδέκη, Σοφικίτης και Neubauer μίλησαν με τα παιδιά της Νάξου

Διαδραστική συνάντηση με τα παιδιά και βράβευση σε Βασδέκη, Σοφικίτη και Neubauer (video)

Θα ορκιστεί στη… φυλακή αν εκλεγεί ο Μπελέρης;

Τι θα συμβεί με τον φυλακισμένο Φρέντι Μπελέρη εάν εκλεγεί Ευρωβουλευτής;

Αμοργός – Κέντρο Υγείας: Ανανέωση θητείας για την πρόεδρο της Δ.Σ., Ιωάννα Συνοδινού

Η Ιωάννα Συνοδινού ανανέωσε τη θητεία της στη Διοικούσα Επιτροπή του Κέντρου Υγείας Αμοργού - Ποια είναι τα νέα μέλη

CaptainBook: Σούπερ χρηματοδότηση 2 εκατ. ευρώ από επενδυτή

Η χρηματοδότηση των 2 εκατομμυρίων ευρώ, θα συμβάλει ουσιαστικά στην επέκταση των υπηρεσιών της και εκτός των αγορών όπου έχει ήδη παρουσία, όπως η αγορά των ΗΠΑ από όπου προέρχεται το 30% των εσόδων της

Princess Cruises: Ακύρωση επισκέψεων του “Sun Princess” στη Σαντορίνη

Το Sun Princess ακύρωσε τα δρομολόγια στη Σαντορίνη λόγω συνωστισμού κρουαζιερόπλοιων - Επιλέγει Χανιά

Ολυμπιακή Φλόγα – Νάξος: Επίσκεψη από την πρωταθλήτρια Στίβου, Ολγα Βασδέκη

Οι Ολγα Βασδέκη, Βασίλης Σοφικίτης και Lennart Neubauer θα είναι τρείς από τους οκτώ λαμπαδηδρόμος της αυριανής δράσης από το Δήμο Νάξου και Μικρών Κυκλάδων

ΠΕΔ Νοτίου Αιγαίου: Με εισήγηση Δημήτρη Λιανού, προσφυγή στη Δικαιοσύνη για τους αιγιαλούς

Στη Δικαιοσύνη προσφεύγει η ΠΕΔ για τον αιγιαλό και την παραλία - Ποια ήταν η πρόταση Δημάρχου Νάξου και Μικρών Κυκλάδων, Δημήτρη Λιανού

Blue Star Ferries: Παράταση μίας ακόμη εβδομάδας για το “Blue Star 1”

Μία ακόμη εβδομάδα θα μείνει στη γραμμή της Παροναξίας το Blue Star 1....

Attica Group: Απέκτησε τρία ξενοδοχεία στις Κυκλάδες, εξετάζει κι άλλες εξαγορές ακινήτων

Τρίτο ξενοδοχείο στις Κυκλάδες απέκτησε η Attica Group - Εξετάζει περαιτέρω εξαγορές μονάδων σε νησιά που εξυπηρετεί με τον στόλο της

Ολυμπιακή Φλόγα – Νάξος: Κίνηση οχημάτων από και προς το λιμάνι μέσω Περιφερειακού δρόμου

Ενημέρωση από το Λιμεναρχείο Νάξου για την κίνηση οχημάτων από και προς το λιμάνι της Νάξου - Που θα δέσει ο Σκοπελίτης

Cycladic Identity – Ιος: Ολοκληρώθηκε το πρώτο πρόγραμμa με τίτλο “Το βλέμμα της Νεότητας στις Κυκλάδες”

Το πρόγραμμα παρουσιάστηκε την Κυριακή 31 Μαρτίου στους κατοίκους του νησιού

Express Skopelitis: Μια μέρα σαν όλες τις άλλες….

To Express Skopelitis συνεχίζει το δρομολόγιό του...

Νομική Αθηνών: Με οδηγό την Ναξιώτισσα Μαρία Μαργαρίτη κέρδισε Κέμπριτζ και Οξφόρδη!

Η Νομική Αθηνών νίκησε Κέμπριτζ και Οξφόρδη και πήρε το Α’ Βραβείο σε διεθνή διαγωνισμό εικονικής δίκης - Ο ρόλος της Ναξιώτισσας Μαρίας Μαργαρίτη

Φόρτωμας σε Πιερρακάκη: “Να είναι πανέτοιμα τα σχολεία των Κυκλάδων τη νέα χρονιά”

Συνάντηση εργασίας Φίλιππου Φόρτωμα με τον Υπουργό Παιδείας, Θρησκευμάτων και Αθλητισμού Κυριάκο Πιερρακάκη