Παρασκευή, 19 Απριλίου, 2024
ΑρχικήΑθλητικάΠανναξιακός ΑΟΝ: η πρώτη selfie είναι γεγονός

Πανναξιακός ΑΟΝ: η πρώτη selfie είναι γεγονός

|

Ο Πανναξιακός βρήκε επιτέλους το δρόμο για τη πρώτη …selfie της χρονιάς – Επικράτησε στην παράταση του Πόλις Καλλιθέας 79-75 στην έξτρα περίοδο (κ.α. 67-67) και αρχίζει την καταμέτρηση για τη παραμονή – Πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων για τους οικοδεσπότες

Ο εκ των αρχηγών του Πανναξιακού ΑΟΝ και ο παλαιότερος της παρέας, ο Σπύρος Μάκαρης είχε δηλώσει πριν από την έναρξη της αγωνιστικής περιόδου ότι για τη παραμονή στη κατηγορία χρειάζονται μίνιμουμ 10 selfie… Εννοώντας τα δέκα ροζ φύλλα αγώνα που πρέπει να μαζέψει μία ομάδα για να μπορέσει να παραμείνει στη Γ’ Εθνική… Η αλήθεια είναι ότι η ομάδα της Νάξου το πάλεψε πολύ. Έχασε αρκετά παιχνίδια στο πόντο, κάποια άλλα ήταν καλή για ένα συγκεκριμένο χρονικό σημείο και σε κάποια άλλα λειτούργησε η άμυνα και όχι η επίθεση…

Η ουσία όμως είναι ότι είχαμε φτάσει στην 7η αγωνιστική και … selfie δεν είχαμε δει. Μάλιστα, η ήττα εντός έδρας από τον Προμηθέα Χαλανδρίου (σε συνδυασμό μάλιστα με την εκτός έδρας νίκη της ΑΕ Σαντορίνης μία εβδομάδα αργότερα επί του ίδιου αντιπάλου) είχε ανεβάσει την αδρεναλίνη και την πίεση στα ύψη. Και η μάχη σήμερα κόντρα στον Πόλις Καλλιθέας δεν ήταν τίποτα περισσότερο από έναν τελικό χωρίς αύριο. Και αυτό φάνηκε καθόλη τη διάρκεια του αγώνα. Και οι παίκτες του Τάσου Βάβουλα στα καίρια σημεία του αγώνα βρήκαν τη δύναμη ώστε να αντιδράσουν και έχοντας απέναντί τους και μία «εχθρική» διαιτησία πήραν το ροζ φύλλο αγώνα. Και η selfie, η πρώτη βγήκε. Και αυτό είναι που μετράει στο τέλος…

Αυτό έκανε και την Λίδα Λιακοπούλου να χαμογελάσει περισσότερο από κάθε φορά με το ροζ φύλλο αγώνα. Ένα φύλλο που είχε να δει η Νάξος εδώ και αρκετό καιρό… Ίσως να μας πηγαίνουν και τα …πράσινα ως αντίπαλος. 24 ώρες νωρίτερα, το τμήμα βόλεϊ είχε νικήσει με άνεση την Ελπίδα Αμπελοκήπων που επίσης φορούσε πράσινα. Το ίδιο έκαναν και τα αγόρια έχοντας μάλιστα για πρώτη φορά τόσο έντονη την παρουσία των κοριτσιών στο πλευρό τους. Και νίκησαν. Και πηγαίνουν πλέον με άλλο αέρα στην Νίκαια την επόμενη αγωνιστική όπου ξέρουν ότι από εδώ και πέρα κάθε αποτέλεσμα είναι …χρυσάφι.. Και μην ξεχνάμε… βρισκόμαστε σε έναν όμιλο (τον 2ο του Νότου) όπου έως τώρα όλα είναι ανοιχτά. Ναι μπορεί ο Ιπποκράτης, ο Κάδμος και ο Διαγόρας Δρυοπιδέων να είναι οι καλύτερες θεωρητικά ομάδες, όμως από εκεί και πέρα όλα είναι ανοιχτά… Οπότε; Υπομονή, σκληρή δουλειά και το κεφάλι κάτω. Οι εννέα selfie μπορεί να είναι πολλές αλλά και ίσως να μην χρειαστούν στο τέλος τόσες… θα δείξει.

Η αναμέτρηση σώμα με σώμα

Α και πάμε στο παιχνίδι. Ο Πανναξιακός λοιπόν είπαμε κέρδισε: 79-75. Στην έξτρα περίοδο με τη κανονική διάρκεια του αγώνα να ολοκληρώνεται 67-67. Πως εξελίχθηκε τη αναμέτρηση; Στο πρώτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι ξεκινούν καλύτερα και προηγούνται 6-2 για να περάσει για πρώτη φορά ο Πανναξιακός μπροστά στο 5ο λεπτό με τον Μάκαρη (9-8) όμως η απάντηση για την ομάδα του Μουρικίδη άμεση τρέχει ένα σερί 9 -3 για να πάρει προβάδισμα 17-12 και να κλείσει το δεκάλεπτο 21-17… Στη δεύτερη περίοδο, οι γηπεδούχοι ανεβάζουν την πίεση, τρέχουν ένα σερί 6-0 και για δεύτερη φορά προηγούνται στο σκορ (23-21 με λέι απ του Γεωργιάδη).

Από εκείνο το σημείο και μετά οι δύο ομάδες πάνε χέρι χέρι και οδηγούνται στο ημίχρονο με τον Πόλις να έχει προβάδισμα ενός πόντου (32-31). Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Πανναξιακός δέχεται ένα σερί 7-2 και για πρώτη φορά η διαφορά ανεβαίνει στους έξι πόντους (39-33) όχι όμως για πολύ αφού οι γηπεδούχοι μειώνουν στο καλάθι (42-40) όμως και πάλι χαλαρώνουν. Αποτέλεσμα; Οι φιλοξενούμενοι παίρνουν διαφορά έξι (46-40) και οκτώ πόντων (51-43) και μάλιστα με πολύ καλά ποσοστά από τη γραμμή έξω από το τρίποντο… Αντεπίθεση διαρκείας από τους γηπεδούχους και η διαφορά τελικά κλείνει στο 30ο λεπτό στο καλάθι (53-51)… Η τελευταία περίοδος όπως είναι λογικό γίνεται ..ροντέο, με το πάθος να ξεχειλίζει από τους παίκτες των δύο ομάδων.

Με τρίποντο του Δαχρεντζή ο Πανναξιακός και πάλι αποκτά προβάδισμα (54-53) και φτάνουμε στο 35ο λεπτό όπου κάνει ένα σερί 5-0 (τρίποντο Γεωργιάδη και καλάθι Πολίτη) ώστε ο Πανναξιακός να έχει προβάδισμα δύο πόντων (61-59). Το παιχνίδι πηγαίνει πόντο, ο Γεωργιάδης με 1/2 βολές κάνει το σκορ 67-67 στα 42 δεύτερα και στη συνέχεια ο Πολίτης αστοχεί στην τελευταία επίθεση αν και υπάρχουν διαμαρτυρίες για τις αποφάσεις των διαιτητών. Και όχι άδικα. Στην έξτρα περίοδο, με τον Τζούρα ο Πόλις θα προηγηθεί 70-67 αλλά έως εκεί. Από εκείνο το σημείο μιλάει η ψυχή του Πανναξιακού: τρίποντο του Μάκαρη (75-72) και καλάθι του Μυλωνά λίγο αργότερα (77-74) και απλά στα 10 δεύτερα πριν τη λήξη ο Δαχρεντζής εύστοχος με 2/2 βολές διαμορφώνει το τελικό σκορ… Και η selfie βγήκε και πάμε για την επόμενη…

Δεκάλεπτα: 17-21, 14-11, 20-21, 16-14 παρ: 12-08

ΠΑΝΝΑΞΙΑΚΟΣ (Βάβουλας): Πολίτης 12 (2), Σβορώνος, Καλαβρός, Αρτσάνος Γεωργιάδης 5 (1), Καραγιάννης, Τζίμης 14 (1), Μάκαρης 11 (2), Μάκος, Δαχρεντζής 22 (1), Καδηγιαννόπουλος 2, Μυλωνάς 13.

ΠΟΛΙΣ Καλλιθέας (Μουρικίδης): Μπογδανίδης 11 (1), Βένιος, Κακαργιάς 8 (2) Θεοδωράκος 7 (2), Λυγγερίδης 6, Ευστρατίου 12, Ακουμάνης, Τσελέκος, Τσεκούρας, Κυριλής 8, Τσούρας 15 (3).

Για περισσότερες φορές μπορείτε να δείτε εδώ…

Διαβάστε όλες τις τελευταίες ειδήσεις από τις σελίδες του Naxos Press - τώρα και στο Google News

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΑΚΟΜΗ
Τελευταία νέα
Δημοφιλή

Κέα: Διήμερο (20-21 Απριλίου) εθελοντικής αιμοδοσίας

Ερχεται διήμερο εθελοντικής αιμοδοσίας στην Κέα.. Που και πότε;

Ολυμπιακή Φλόγα: Βασδέκη, Σοφικίτης και Neubauer μίλησαν με τα παιδιά της Νάξου

Διαδραστική συνάντηση με τα παιδιά και βράβευση σε Βασδέκη, Σοφικίτη και Neubauer (video)

Θα ορκιστεί στη… φυλακή αν εκλεγεί ο Μπελέρης;

Τι θα συμβεί με τον φυλακισμένο Φρέντι Μπελέρη εάν εκλεγεί Ευρωβουλευτής;

Αμοργός – Κέντρο Υγείας: Ανανέωση θητείας για την πρόεδρο της Δ.Σ., Ιωάννα Συνοδινού

Η Ιωάννα Συνοδινού ανανέωσε τη θητεία της στη Διοικούσα Επιτροπή του Κέντρου Υγείας Αμοργού - Ποια είναι τα νέα μέλη

CaptainBook: Σούπερ χρηματοδότηση 2 εκατ. ευρώ από επενδυτή

Η χρηματοδότηση των 2 εκατομμυρίων ευρώ, θα συμβάλει ουσιαστικά στην επέκταση των υπηρεσιών της και εκτός των αγορών όπου έχει ήδη παρουσία, όπως η αγορά των ΗΠΑ από όπου προέρχεται το 30% των εσόδων της

SeaJets: Με το SuperRunner Jet θα φτάσει έως το Κουφονήσι

Δρομολογείται σε άκρως τουριστική γραμμή το Superunner Jet από το Πάσχα και για όλη την περίοδο - Σε ποια νησιά θα το δούμε φέτος

Blue Star Ferries: Έκπτωση 50% σε αναπληρωτές εκπαιδευτικούς, ποιο το χρονικό διάστημα

Ποιο είναι το χρονικό διάστημα για το οποίο υπάρχει έκπτωση 50% στους αναπληρωτές εκπαιδευτικούς από την Blue Star Ferries

Ολυμπιακή Φλόγα – Σαντορίνη: Ποιοι θα είναι οι Λαμπαδηδρόμοι

Εγιναν γνωστά τα ονόματα των λαμπαδηδρόμων στην Σαντορίνη

Σαντορίνη: Διήμερο απαγόρευσης πρόσβασης στο Αμμούδι, ποιος ο λόγος

Απαγόρευση - για δύο ημέρες - πρόσβασης στο Αμμούδι λόγω εργασιών συντήρησης των πλεγμάτων

Zante Ferries – “Διον. Σολωμός”: Τροποποίηση σημερινού (19/04) δρομολογίου προς Δυτικές Κυκλάδες

Πως διαμορφώνεται το σημερινό δρομολόγιο του "Διον. Σολωμός" προς τις Δυτικές Κυκλάδες ... (πρόγραμμα)

Princess Cruises: Ακύρωση επισκέψεων του “Sun Princess” στη Σαντορίνη

Το Sun Princess ακύρωσε τα δρομολόγια στη Σαντορίνη λόγω συνωστισμού κρουαζιερόπλοιων - Επιλέγει Χανιά

Ολυμπιακή Φλόγα – Νάξος: Επίσκεψη από την πρωταθλήτρια Στίβου, Ολγα Βασδέκη

Οι Ολγα Βασδέκη, Βασίλης Σοφικίτης και Lennart Neubauer θα είναι τρείς από τους οκτώ λαμπαδηδρόμος της αυριανής δράσης από το Δήμο Νάξου και Μικρών Κυκλάδων

ΠΕΔ Νοτίου Αιγαίου: Με εισήγηση Δημήτρη Λιανού, προσφυγή στη Δικαιοσύνη για τους αιγιαλούς

Στη Δικαιοσύνη προσφεύγει η ΠΕΔ για τον αιγιαλό και την παραλία - Ποια ήταν η πρόταση Δημάρχου Νάξου και Μικρών Κυκλάδων, Δημήτρη Λιανού

Blue Star Ferries: Παράταση μίας ακόμη εβδομάδας για το “Blue Star 1”

Μία ακόμη εβδομάδα θα μείνει στη γραμμή της Παροναξίας το Blue Star 1....

Attica Group: Απέκτησε τρία ξενοδοχεία στις Κυκλάδες, εξετάζει κι άλλες εξαγορές ακινήτων

Τρίτο ξενοδοχείο στις Κυκλάδες απέκτησε η Attica Group - Εξετάζει περαιτέρω εξαγορές μονάδων σε νησιά που εξυπηρετεί με τον στόλο της

Ολυμπιακή Φλόγα – Νάξος: Κίνηση οχημάτων από και προς το λιμάνι μέσω Περιφερειακού δρόμου

Ενημέρωση από το Λιμεναρχείο Νάξου για την κίνηση οχημάτων από και προς το λιμάνι της Νάξου - Που θα δέσει ο Σκοπελίτης

Cycladic Identity – Ιος: Ολοκληρώθηκε το πρώτο πρόγραμμa με τίτλο “Το βλέμμα της Νεότητας στις Κυκλάδες”

Το πρόγραμμα παρουσιάστηκε την Κυριακή 31 Μαρτίου στους κατοίκους του νησιού

Express Skopelitis: Μια μέρα σαν όλες τις άλλες….

To Express Skopelitis συνεχίζει το δρομολόγιό του...

Φόρτωμας σε Πιερρακάκη: “Να είναι πανέτοιμα τα σχολεία των Κυκλάδων τη νέα χρονιά”

Συνάντηση εργασίας Φίλιππου Φόρτωμα με τον Υπουργό Παιδείας, Θρησκευμάτων και Αθλητισμού Κυριάκο Πιερρακάκη

Νομική Αθηνών: Με οδηγό την Ναξιώτισσα Μαρία Μαργαρίτη κέρδισε Κέμπριτζ και Οξφόρδη!

Η Νομική Αθηνών νίκησε Κέμπριτζ και Οξφόρδη και πήρε το Α’ Βραβείο σε διεθνή διαγωνισμό εικονικής δίκης - Ο ρόλος της Ναξιώτισσας Μαρίας Μαργαρίτη