Παρασκευή, 29 Μαρτίου, 2024
ΑρχικήΑθλητικάΠανναξιακός ΑΟΝ: Ηττα από την ΑΕΚ (3-1 σετ) και έρχεται ο Ολυμπιακός

Πανναξιακός ΑΟΝ: Ηττα από την ΑΕΚ (3-1 σετ) και έρχεται ο Ολυμπιακός

|

Ο Πανναξιακός ΑΟΝ βρέθηκε να προηγείται με 1-0 σετ κόντρα στην ΑΕΚ αλλά στη συνέχεια δεν είχε σωστή αντίδραση και 4η σερί φετινή ήττα (3-1) … Το επόμενο Σάββατο (30/10) έρχεται ο Ολυμπιακός

“…. Στο πρώτο σετ είχε προβάδισμα η Α.Ε.Κ., την πλησιάσαμε και σε εκείνο το σημείο ήμασταν αλάνθαστοι. Στη συνέχεια βελτιώθηκε ο αντίπαλός μας, κράτησε υποδοχή και ήταν πολύ δυνατός στην επίθεση”.. Ο Γιώργος Δερμάτης δεν κρύβεται. Ο προπονητής του Πανναξιακού ΑΟΝ είπε αυτό είδε στη διάρκεια του αγώνα ΑΕΚ – Πανναξιακός ΑΟΝ (3-1 σετ) για την 4η αγωνιστική της Volley League γυναικών…

Είδε τα κορίτσια της Νάξου, στο πρώτο σετ να αντιδρούν σωστά και να προηγούνται με 1-0 σετ αλλά στη συνέχεια δεν είχαν αντοχές, η απουσία 3ης ξένης είναι αισθητή και η ΑΕΚ χάρη στην επιθετική δεινότητα των Λίντσεϊ (20) και Τερέλ (17), αλλά και την εντυπωσιακή εμφάνιση της λίμπερο Μπελιά έφερε το 4ο τρίποντο για την ΑΕΚ που δείχνει ότι φέτος θα είναι ανταγωνιστική…

Ηταν η πρώτη νίκη της ΑΕΚ επί του Πανναξιακού ΑΟΝ μετά από τέσσερα χρόνια, την ώρα που η ομάδα της Νάξου έχει μπει σε ένα δύσκολο μονοπάτι έχοντας για πρώτη φορά τέσσερις διαδοχικές ήττες (από την αρχή της χρονιάς) και το προσεχές Σάββατο αντιμετωπίζε εντός έδρας τον Ολυμπιακό εκ των φαβορί για τον τίτλο… Οσο για την ΑΕΚ; αντιμετωπίζει την φιλόδοξη Θέτιδα στη Βούλα σε ένα από τα μεγάλα ντέρμπι της ημέρας..

Να σημειώσουμε ότι ο Γιώργος Δερμάτης έδωσε χρόνο παρουσίας στο παρκέ και στην μικρή Ευφροσύνη Σαρλάνη (λίμπερο)…  Και η Λιάγκη ήταν αυτή που σήκωσε το μεγαλύτερο βάρος στην επίθεση με 20 πόντους, ενώ η Νικολογιάννη περιορίστηκε σημαντικά από την αντίπαλη άμυνα

Ας δούμε την σχετική ανάλυση του αγώνα μέσα από την επίσημη σελίδα της Ομοσπονδίας (βλ Volleyball.gr)
Την τέταρτη συνεχόμενη νίκη της σε ισάριθμους αγώνες πανηγύρισε η Α.Ε.Κ., η οποία χρειάστηκε να κάνει την ανατροπή στο «Απόστολος Κόντος» στη Νέα Φιλαδέλφεια απέναντι στον Πανναξιακό. Η Ένωση βρέθηκε πίσω με 1-0 σετ, αλλά στη συνέχεια οι αθλήτριες του Κώστα Αρσενιάδη ανέβασαν την απόδοσή τους και έφτασαν στο τρίποντο.

Μεγάλη ανατροπή χρειάστηκε να κάνει και ο Πανναξιακός στο πρώτο σετ, καθώς βρέθηκε πίσω στο σκορ με 17-12. Το 19-17 έγινε 19-21 για τη Νάξο, που πήρε προβάδισμα στα σετ με 23-25. Από το δεύτερο σετ και μετά ο Κώστας Αρσενιάδης άλλαξε λίμπερο, με την Μπελιά να κρατάει την υποδοχή της Ένωσης και με κορυφαίες στην επίθεση τις Αμερικανίδες Λίντσεϊ, Τερέλ και Μπράουν κατέκτησε τα τρία επόμενα σετ και πήρε τη νίκη.

Να σημειώσουμε ότι στο τρίτο σετ εξελίχθηκε σε ντέρμπι με τις δύο ομάδες να βαδίζουν πόντο-πόντο έως το 13-13. Σε εκείνο το σημείο, η ΑΕΚ με σερί 7-0, με την Λίντσεϊ να βγαίνει μπροστά, προηγήθηκε με 20-13, κατακτώντας το σετ με 25-17. και στο 4ο σετ, το παιχνίδι είχε ισορροπία έως το 14-10 αλλά τα σερβίς των «κιτρινόμαυρων» δημιουργούσαν σοβαρά προβλήματα στην υποδοχή του Πανναξιακού και η ΑΕΚ έφτασε τελικά στο 3-0 στα σετ με 25-19.

Διαιτητές: Ράντσιου, Μάλφας, Παρατηρητής: Ανδρονικίδης, Επόπτες: Κολλάρου, Κοσμόπουλος, Γραμματεία: Κρανιά.

Διακύμανση:
1ο σετ: 8-3, 16-11, 19-21, 23-25
2ο σετ: 8-3, 16-11, 21-14, 25-15
3ο σετ: 8-7, 16-14, 21-14, 25-17
4ο σετ: 8-5, 16-11, 21-13, 25-19

*Οι πόντοι της Α.Ε.Κ. προήλθαν από 9 άσσους, 51 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 30 λάθη αντιπάλων και του Πανναξιακού προήλθαν από 7 άσσους, 39 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-1 (23-25, 25-15, 25-17, 25-19) σε 103′

Α.Ε.Κ. (Κώστας Αρσενιάδης): Κοσμά 7 (4/19 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 40% υπ. – 10% άριστες), Λίντσεϊ 20 (19/35 επ., 1 μπλοκ, 65% υπ. – 15% άριστες), Τσοχατζή 3 (2/3 επ., 1 μπλοκ), Τερέλ 17 (15/29 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Γκουντιμένκο 10 (5/8 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Μπράουν 11 (6/13 επ., 4 άσσοι, 1 μπλοκ) / Μπελιά (λ, 71% υπ. – 29% άριστες), Γεωργιάδου (λ, 36% υπ. – 18% άριστες), Καββαδία.

ΠΑΝΝΑΞΙΑΚΟΣ Α.Ο.Ν. (Γιώργος Δερμάτης): Νικολογιάννη 12 (9/27 επ., 3 άσσοι, 53% υπ. – 19% άριστες), Πεϊσότο 10 (10/25 επ., 52% υπ. – 22% άριστες), Βλάσιτς 3 (2/3 επ., 1 μπλοκ), Μητακίδου 3 (1/3 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Καραφουλίδου 2 (1/6 επ., 1 μπλοκ), Λιάγκη 20 (16/36 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ) / Αντωνακάκη (λ, 56% υπ. – 22% άριστες), Μανάι 1 (1 μπλοκ), Σαρλάνη, Φλιάκου, Χαιρετάκη.

Βράβευση στην KYANA MVP Καζμίρ Μπράουν
Πριν την έναρξη της αναμέτρησης, η Καζμίρ Μπράουν παρέλαβε το βραβείο της KYANA MVP για τη 2η αγωνιστική. Την απονομή του βραβείου και το δώρο της χορηγού εταιρείας KYANA παρέδωσε ο κ. Σταμάτης Παπασταμάτης Α’ Αντιπρόεδρος της Α.Ε.Κ. και Διοικητικός Υπεύθυνος του Τμήματος Χάντμπολ.

Η γνώμη του πάγκου

Σοφία Κοσμά (Ακραία Α.Ε.Κ.): «Είμαστε χαρούμενες για το τρίποντο, αλλά το παιχνίδι θα μπορούσαμε να το πάρουμε χωρίς να χάσουμε σετ. Ο Πανναξιακός είναι μαχητική ομάδα και το έδειξε και σήμερα. Πιέσαμε στο σερβίς και είχαμε καλό μπλοκ και καταφέραμε να πάρουμε μία σημαντική νίκη. Το έργο μας δεν είναι εύκολο γιατί έχουμε να αντιμετωπίσουμε κάποιους τραυματισμούς. Εύχομαι να επανέλθουν γρήγορα και να είμαστε μία πλήρης ομάδα».

Γιώργος Δερμάτης (Προπονητής Πανναξιακός Α.Ο.Ν.): «Προσπαθήσαμε για το καλύτερο που μπορούσαμε. Ο αντίπαλος μας πίεσε πολύ. Στα κρίσιμα σημεία κάναμε συνεχόμενα λάθη και το αποτέλεσμα ήρθε φυσιολογικά. Στο πρώτο σετ είχε προβάδισμα η Α.Ε.Κ., την πλησιάσαμε και σε εκείνο το σημείο ήμασταν αλάνθαστοι. Στη συνέχεια βελτιώθηκε ο αντίπαλός μας, κράτησε υποδοχή και ήταν πολύ δυνατός στην επίθεση».

Διαβάστε όλες τις τελευταίες ειδήσεις από τις σελίδες του Naxos Press - τώρα και στο Google News

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΑΚΟΜΗ
Τελευταία νέα
Δημοφιλή

Ελλάδα – Ρούλα Πισπιρίγκου: Ενοχη για τον θάνατο της Τζωρτζίνας

Ενοχη για τον θάνατο της Τζωρτζίνας, αποφάσισε το δικαστήριο - Η πρόβλεπόμενη ποινή είναι ισόβια για την δολοφονία και πολυετής κάθειρξη για την απόπειρα

Τήνος: Συνάντηση Κροντηρά – Γεωργιάδη, ποιος ο λόγος;

Επείγουσα συνάντηση πραγματοποίησε ο Δήμαρχος Τήνου με τον Υπουργό Υγείας

Σαντορίνη – Γ. Νομικός: 8.000 επισκέπτες καθημερινά και 80% της πληρότητας του πλοίου με την εφαρμογή του Berth Allocation System στην κρουαζιέρα

Ο Πρόεδρος του Δημοτικού Λιμενικού Ταμείου Θήρας μας μιλά .για τη διαχείριση της κρουαζιέρας στη Σαντορίνη αλλά και για τις υπόλοιπες λιμενικές ζώνες του νησιού

Υπόθεση Κολωνός: Ένοχος ο Μίχος για όλες τις κατηγορίες, αθώα η μητέρα

Ο Μίχος κρίθηκε ένοχος για όλες τις κατηγορίες πλην της εμπορίας ανθρώπου - Πανηγυρισμοί και χειροκροτήματα έξω από το δικαστήριο

Τράπεζες: Κλειστές για τις επόμενες τέσσερις ημέρες. Ποιος ο λόγος;

Καθολικό Πάσχα και κλειστές; οι τράπεζες για τέσσερις ημέρες...

Ηλεία: Διπλός σεισμός, ο δεύτερος στους 5,7 R το πρωί της Παρασκευής

Καθησυχαστικός ο Λέκκας για τους σεισμούς: «Δεν έχει δώσει δονήσεις το ρήγμα» - Κλειστά τα σχολεία

Ναυπηγεία Ελευσίνας: Μετά από 13 χρόνια επαναλειτουργεί η μεγαλύτερη πλωτή δεξαμενή στην Ελλάδα

Η δεξαμενή Νο3 των Ναυπηγείων μετονομάστηκε σε «Σταύρος Νιάρχος». Στα 20 εκατ. ευρώ η αξία της επισκευής, που διήρκεσε επτά μήνες. Δημιουργούνται πάνω από 500 θέσεις εργασίας. Οι δυνατότητες.

Νάξος – Nova: Προσφορά για θέση μόνιμης εργασίας

Το υποκατάστημα της Nova στη Νάξο προχωρά σε προσφορά θέσης εργασίας

«Μπριζόλες» μπρόκολου στον φούρνο (!!!)

«Μπριζόλες» μπρόκολου στον φούρνο με κρούστα πάπρικας-μουστάρδας

10ο Πανναξιακό Πρωτάθλημα Τάβλι: Τελικός και ο πρωτάρης Παπαδόπουλος στη πρόκληση της καριέρας του

Ο μεγάλος τελικός του 10ου Πανναξιακού Πρωταθλήματος Τάβλι ξεκινάει. Ποιος θα επικρατήσει; Ο έμπειρος Μαγκανάρης ή ο ρούκι Παπαδόπουλος;

Αλυκό: Ο Φάρος που “φωτίζει” την γαστρονομία της Νάξου

Ανοίγει την Παρασκευή 5 Απριλίου ο Φάρος του Αλυκού - Τι περιλαμβάνει το μενού

Νάξος (Αγγίδια) – Ενοριακός Ναός Αγίου Χαραλάμπους: Ψήφισμα για την εκδημία του Δημητρίου Σέργη

Το ψήφισμα του Εκκλησιαστικού Συμβουλίου του Ενοριακού Ναού Αγίου Χαραλάμπους Αγγιδίων Νάξου για το θάνατο του Δημητρίου Σέργη

Η δράση της Μαρίας Καρυστιανού δείχνει το δρόμο για μία κοινωνία που δεν θα ανέχεται την αδικία

Ο Αλέκος Αρβανιτάς αναλύει την εβδομάδα που μας πέρασε... Από την Καρυστιανού στις Βρυξέλλες έως τον Λοβέρδο και τη Νέα Δημοκρατία - Την Ακρίβεια έως τον Γεωργιάδη και τις απαντήσεις του.. Αναρωτιέται δε εάν στην Ελλάδα γίνονται τέτοια πράγματα

Νάξος: Εξειδικευμένοι κλαδευτές – αναρριχητές ανέλαβαν το κλάδεμα των δέντρων

Ο Δήμος Νάξου και Μικρών Κυκλάδων έχει αναθέσει σε εξειδικευμένους κλαδευτές... Τι αναφέρει η κα Κεφαλά

Απόκριες 2024: Το “ευχαριστώ” από το Σύλλογο Γυναικών Κωμιακής (video)

Τα μέλη του Συλλόγου Γυναικών Κωμιακής με ανάρτησή τους στα social media λένε ένα μεγάλο "ευχαριστώ" σε όσους βρέθηκαν στην πανέμορφη Κωμιακή (video)

Πανναξιακό (10ο) Πρωτάθλημα Τάβλι: Πρωταθλητής ο ρούκι Βαγγέλης Παπαδόπουλος

Ο Βαγγέλης Παπαδόπουλος το είπε και το έκανε.. Με 3-1 νίκες κατέκτησε το 10ο Πανναξιακό Πρωτάθλημα Τάβλι

Naxos Medical: Επίσκεψη από τον πλαστικό χειρουργό Νικόλαο Μουστάκη

Σάββατο 23 Μαρτίου θα πραγματοποιήσει προγραμματισμένο Ιατρείο ο Στρατιωτικός Ιατρός, Πλαστικός Επανορθωτικός και Αισθητικός Χειρουργός, Νικόλαος Μουστάκης

Express Skopelitis: Ετοιμος να επιστρέψει στη δράση

Το Express Skopelitis είναι έτοιμο. Παραμένει στον Πειραιά και ενδεχομένως αύριο να μπει στην καθημερινή του ρουτίνα