Παρασκευή, 29 Μαρτίου, 2024
ΑρχικήΑθλητικάΠανναξιακός ΑΟΝ: Ηττα από τον ΠΑΟΚ με το μυαλό στις Αμαζόνες

Πανναξιακός ΑΟΝ: Ηττα από τον ΠΑΟΚ με το μυαλό στις Αμαζόνες

|

Στο πρώτο σετ κρίθηκε ουσιαστικά η αναμέτρηση του Πανναξιακού ΑΟΝ στη Μίκρα απέναντι τον ΠΑΟΚ (βλ 3-0 σετ) – Εχασε βαθμό ο Παναθηναϊκός στο Μαρκόπουλο αλλά έφτασε τις 14 σερί νίκες

Προσπάθησε αλλά… Ο Πανναξιακός ΑΟΝ πήγε στην Μίκρα με σκοπό να δώσει μία “γερή προπόνηση” απέναντι στον ΠΑΟΚ, ώστε να είναι πανέτοιμος κόντρα σε Αμαζόνες και ΑΟ Θήρας, δύο παιχνίδια που έχουν “κυκλωθεί” από τους παράγοντες και αθλήτριες του Πανναξιακού ΑΟΝ όσον αφορά την επίτευξη των στόχων τους.

Η ομάδα της Νάξου πάλεψε το πρώτο σετ, έφτασε μια ανάσα από το κατακτήσει και μετά .. ήρθε η φυσιολογική ήττα με 3-0 σετ. Οι αθλήτριες του Πάτρικ Φόγκελ βρίσκονται ήδη στην Αθήνα όπου και θα προπονηθούν ενόψει του αγώνα με τις Αμαζόνες το Σάββατο για το πρωτάθλημα και την Κυριακή επιστροφή στη Νάξο. Και την Τετάρτη 23 Φεβρουαρίου έχουμε το ντέρμπι με τον ΑΟ Θήρας για τα ημιτελικά του Φάιναλ Φορ. Εκεί όπου έχουν ήδη προκριθεί Παναθηναϊκός, Ηλυσιακός και Θέτιδα Βούλας…

Ας δούμε τι έγινε χθες στην Μίκρα στο παιχνίδι ΠΑΟΚ – Πανναξιακός ΑΟΝ

Στη τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα της Volley League Γυναικών ανέβηκε και πάλι ο ΠΑΟΚ, ο οποίος επικράτησε με 3-0 σετ του Πανναξιακού στην εξ αναβολής αναμέτρηση της 20ης αγωνιστικής.

Όλα τα λεφτά στον αγώνα ήταν το πρώτο σετ με τον Πανναξιακό να προηγείται με 16-14 και 21-19, με τον ΠΑΟΚ να ισοφαρίζει σε 22-22. Η ομάδα της Νάξου είχε την ευκαιρία να κάνει το 1-0 σετ (24-23) όμως ο Δικέφαλος του Βορρά αντέδρασε και στο τέταρτο δικό του σετ μπολ η Κογιάρ διαμόρφωσε το 29-27.

Στο δεύτερο σετ ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 8-1 και έκανε εύκολα το 2-0 σετ με 25-09. Στο 2-2 του τρίτου σετ η Κορεάτισσα πασαδόρος του ΠΑΟΚ Λι Ντα Γεονγκ συγκρούστηκε με την Κυπαρίσση και χτύπησε στο στύλο του φιλέ και αποχώρησε από το παιχνίδι πιάνοντας τη πλάτη της. Το 8-5 έγινε 16-10 για τις γηπεδούχες που τελείωσαν το σετ με 25-19 και τον αγώνα μετά από 68 λεπτά.

Διαιτητές: Παπακοσμάς, Δημητρίου, Παρατηρητής: Καραμπαλάσης, Επόπτες: Φλώρου, Καπλάνης, Γραμματεία: Κουμπλή.

Διακύμανση:
1ο σετ: 5-8, 14-16, 19-21, 29-27
2ο σετ: 8-1, 1-6, 21-7, 25-9
3ο σετ: 8-5, 16-10, 21-17, 25-19

*Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν από 5 άσσους, 44 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων και του Πανναξιακού προήλθαν από 3 άσσους, 33 επιθέσεις, 3 μπλοκ και 16 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (29-27, 25-09, 25-19) σε 68′

Π.Α.Ο.Κ. (Μάρκο Φενόλιο): Πολυνοπούλου 5 (3/6 επ., 2 μπλοκ), Καλαντάτζε 8 (6/10 επ., 2 μπλοκ), Μερτέκη 5 (5/12 επ., 64% υπ. – 45% άριστες), Κλέπκου 1 (1 άσσος, 50% υπ. – 25% άριστες), Κογιάρ 21 (17/35 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Λι Ντα 3 (1/1 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Ξανθοπούλου (λ, 40% υπ. – 33% άριστες), Ηλιοπούλου, Κυπαρίσση 3 (3/10 επ., 43% υπ. – 14% άριστες), Τερζόγλου 2 (2/2 επ.), Φιντόν 8 (7/12 επ., 1 άσσος, 91% υπ. – 55% άριστες).

ΠΑΝΝΑΞΙΑΚΟΣ Α.Ο.Ν. (Πάτρικ Φόγκελ): Νικολογιάννη 9 (7/27 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 39% υπ. – 26% άριστες), Βλάσιτς 2 (2 μπλοκ), Ρόουαν 6 (5/11 επ., 1 άσσος), Λόου 4 (4/21 επ., 45% υπ. – 20% άριστες), Καραφουλίδου 3 (3/8 επ.), Λιάγκη 15 (14/27 επ., 1 άσσος) / Αντωνακάκη (λ, 86% υπ. – 71% άριστες), Βαλληνδρά, Μανάι, Φλιάκου

Νίκη Παναθηναϊκού αλλά και βαθμός για το Μαρκόπουλο

Απώλεια βαθμού είχε ο Παναθηναϊκός στα Μεσόγεια, ο οποίος δυσκολεύτηκε να επικρατήσει με 3-2 σετ του Μαρκόπουλου. Οι «πράσινες» που πέτυχαν την 14η συνεχόμενη νίκη τους και 20η στη φετινή Volley League γυναικών, έχασαν τον πρώτο τους βαθμό από τις 10 Νοεμβρίου, όταν είχαν ηττηθεί με 3-2 σετ από τον Άρη. Το Μαρκόπουλο πραγματοποίησε πολύ καλή εμφάνιση και πήρε ένα υπερπολύτιμο βαθμό στη προσπάθειά του για είσοδο στα πλέι οφ.

Στο πρώτο σετ ο Παναθηναϊκός ξέφυγε μετά το 14-14 και προηγήθηκε με 17-14 με αιχμή του δόρατος την Γκρόθες. Το Μαρκόπουλο όμως δεν τα παράτησε και με επίθεση της Κούλερκαν ισοφάρισε σε 20-20, για να προηγηθεί με έξυπνο πέρασμα στο κενό χώρο από την Αλαγιάννη. Με άσσο της Ντε Χεσούς, ο ΑΟΜ πήρε προβάδισμα δύο πόντων (23-21), η Κούλερκαν έδωσε το πρώτο σετ μπολ στην ομάδα της (24-21) και ο Παναθηναϊκός το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει με την Κρος (24-22) για να τελειώσει το σετ η Καλανταρίδου με 25-22.

Στο δεύτερο σετ ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε δυνατά και προηγήθηκε με 5-1. Το Μαρκόπουλο μείωσε, με τον Οικονόμου να περνάει στο ματς τις Τσιτσιγιάννη και Κωνσταντίνου. Οι πράσινες στη συνέχεια με σταθερή υποδοχή απέκτησαν ξανά προβάδισμα ασφαλείας (16-12, 17-13) γα να ισοφαρίσουν σε 1-1 σετ με 25-18.

Εντυπωσιακά ξεκίνησε το τρίτο σετ για το Μαρκόπουλο, το οποίο προηγήθηκε με 4-1 και δεν έχασε σε κανένα σημείο του σετ το προβάδισμα. Ο ΑΟΜ είχε πολύ καλό μπλοκ-άμυνα, σταθερή υποδοχή που έδινε την δυνατότητα στην Γιοβάνοβιτς να μοιράζει εξαιρετικά το παιχνίδι στην επίθεση, κυρίως στις Κούλερκαν και Ντε Χεσούς. Κάθε φορά που ο Παναθηναϊκός μείωνε τη διαφορά, το Μαρκόπουλο έπαιρνε την αλλαγή και έφτασε στο 2-1 σετ με 25-19.

Στο τέταρτο σετ μετά τον άσσο της Ντε Χεσούς που έκανε το 2-2 ο Παναθηναϊκός πάτησε το γκάζι. Με το μπλοκ των πρασίνων να κάνει μεγάλη ζημιά, οι αθλήτριες του Οικονόμου ήταν αποτελεσματικές και στις κόντρα επιθέσεις, για να έρθει εύκολα η ισοφάριση σε 2-2 σετ με 25-13.

Στο πέμπτο σετ, ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με +7 στην αλλαγή τερέν (8-1) και παρά την προσπάθεια του Μαρκόπουλου να επιστρέψει στο σκορ (11-8) οι φιλοξενούμενες κατέκτησαν το τάι μπρέικ με 15-9.

Βράβευση για την Καλανταρίδου

Πριν το πρώτο σερβίς του αγώνα βραβεύτηκε η ακραία του Μαρκόπουλου Αλεξία Καλανταρίδου για την ανάδειξή της ως KYANA MVP της 17ης αγωνιστικής. Την απονομή του βραβείου και του δώρου της χορηγού εταιρείας ΚΥΑΝΑ έκανε ο πρόεδρος του ΑΟΜ Πάρης Ευαγγελίου.

Η γνώμη του πάγκου

Δημήτρης Μαρκάκης (Προπονητής Μαρκόπουλου): «Σε κάθε παιχνίδι όπως έχουμε πει μπαίνουμε για να κερδίσουμε ότι περισσότερο μπορούμε. Είτε λέγεται Παναθηναϊκός είτε Αμαζόνες θέλαμε από έναν έως τρεις πόντους. Ένα κίνητρο μεγαλύτερο ότι παίζαμε με τον υποψήφιο πρωταθλητή και αυτό μας έδωσε ενέργεια στο να κυνηγήσουμε όλες τις φάσεις. Η ανταμοιβή μας ήταν ένας βαθμός. Αυτός ο βαθμός είναι χρυσός. Είναι πολύ δύσκολο που έπαιζα κότνρα στον Παναθηναϊκό, γιατί έχω περάσει πολλά χρόνια εκεί. Είμαστε όμως επαγγελματίες και παίζουμε για τη νίκη».

Απόστολος Οικονόμου (Προπονητής Παναθηναϊκού): «Συγχαρητήρια στο Μαρκόπουλο γιατί έπαιξε στα όρια του. Πρέπει βα προβληματιστούμε στο 1ο και 3ο σετ γιατί δεν κρατήσαμε υποδοχή. Δεν πιέσαμε στο σέρβις και δεν κάναμε το μπλοκ-άμυνα που έχουμε ως ομάδα. Είχαμε μεγάλο πρόβλημα να αντιμετωπίσουμε και την διαγώνια του Μαρκόπουλο. Παρόλα αυτά κρατάω την αντίδραση μετά το τρίτο σετ. Χάσαμε ένα πόντο αλλά είναι σημαντική η αντίδραση. Επίσης είναι σημαντικό ότι φάνηκε ότι σε κάθε ματς πρέπει να παίζουμε στα όριά μας για να κερδίζουμε. Το μυαλό μας πάει στο παιχνίδι με τον ΑΟ Θήρας στη Σαντορίνη. Θέλουμε τη 1η θέση στη κανονική διάρκεια και για να τα καταφέρουμε πρέπει να είμαστε σοβαροί και αποφασιστικοί απέναντι σε κάθε αντίπαλο».

Διαιτητές: Μενεσλής, Ράντσιου, Παρατηρητής: Πέρρος, Επόπτες: Κολλάρου, Βαρατάσης, Γραμματεία: Πεσίνογλου.

Διακύμανση:
1ο σετ: 8-7, 14-16, 21-20, 25-22
2ο σετ: 4-8, 12-16, 15-21, 17-25
3ο σετ: 8-5, 16-13, 21-17, 25-19
4ο σετ: 4-8, 10-16, 10-21, 13-25
5ο σετ: 1-5, 5-10, 8-12, 9-15

*Οι πόντοι του Μαρκόπουλου προήλθαν από 6 άσσους, 57 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 21 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού προήλθαν από 65 επιθέσεις, 19 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 2-3 (25-22, 17-25, 25-19, 13-25, 09-15) σε 104′

Α.Ο. ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟΥ REVOIL (Δημήτρης Μαρκάκης): Αλαγιάννη 8 (3/11 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ), Γράβαρη 9 (7/12 επ., 2 μπλοκ), Ντε Χεσούς 13 (10/31 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 45% υπ. – 29% άριστες), Καλανταρίδου 10 (10/34 επ., 33% υπ. -24% άριστες), Γιοβάνοβιτς 3 (2/6 επ., 1 άσσος), Κούλερκαν 24 (24/54 επ.) / Κόττα (λ, 26% υπ. – 10% άριστες), Γαροφαλάκη, Κωτσαρά, Μερκουριάδη 1 (1/1 επ.).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Απόστολος Οικονόμου): Χατζηευστρατιάδου 12 (9/15 επ., 3μ πλοκ), Κρος 18 (11/17 επ., 7 μπλοκ), Στεπανένκο 8 (5/24 επ., 3 μπλοκ), Γκρόθες 20 (18/27 επ., 2 μπλοκ, 36% υπ. – 32% άριστες), Παπαφωτίου 3 (2/2 επ., 1μ πλοκ), Χαντάβα 4 (4/13 επ., 29% υπ. – 0% άριστες) / Ξηντάρα (λ, 40% υπ. – 30% άριστες), Ρόγκα (λ, 56% υπ. – 38% άριστες), Κωνσταντίνου 11 (9/27 επ., 2 μπλοκ, 57% υπ. – 39% άριστες), Κωνσταντέλλου 1 (1/2 επ.), Παπαστεργίου, Τσιτσιγιάννη.

Διαβάστε όλες τις τελευταίες ειδήσεις από τις σελίδες του Naxos Press - τώρα και στο Google News

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΑΚΟΜΗ
Τελευταία νέα
Δημοφιλή

Πανναξιακό (10ο) Πρωτάθλημα Τάβλι: Πρωταθλητής ο ρούκι Βαγγέλης Παπαδόπουλος

Ο Βαγγέλης Παπαδόπουλος το είπε και το έκανε.. Με 3-1 νίκες κατέκτησε το 10ο Πανναξιακό Πρωτάθλημα Τάβλι

Γ. Λεονταρίτης: “Ζήτησε δωρεάν μετακίνηση των ερασιτεχνικών αθλητικών σωματείων”

Η Πρόταση του αντιπεριφερειάρχη Κυκλάδων, Γ. Λεονταρίτη αναφορικά με τα πλοία που επιδοτούνται από το κράτος, για τις ανάγκες των αθλητών σε όλο το Ν. Αιγαίο - Τι πρότεινε ο Γιάννης Μαργαρίτης

ΝΕ ΠΑΣΟΚ ΚΥΚΛΑΔΩΝ : ΟΧΙ στην συγκάληψη

Η πρόταση που καταθέτει η ΝΕ ΠΑΣΟΚ Κυκλάδων σχετικά με τα Τέμπη και την πρόταση δυσπιστίας

Νάξος: Εξειδικευμένοι κλαδευτές – αναρριχητές ανέλαβαν το κλάδεμα των δέντρων

Ο Δήμος Νάξου και Μικρών Κυκλάδων έχει αναθέσει σε εξειδικευμένους κλαδευτές... Τι αναφέρει η κα Κεφαλά

Το Επιμελητήριο Κυκλάδων στην Ευρωπαϊκή Σύνοδο της Διεθνούς Ένωσης Εταιρειών Κρουαζιέρας (CLIA) στη Γένοβα

Κατά τη διάρκεια των συναντήσεων συζητήθηκαν θέματα που αφορούν τη βιώσιμη ανάπτυξη της κρουαζιέρας στις Κυκλάδες

Νάξος – Καρνάγιο: Γεννητούρια στη παραλία

Νέοι κάτοικοι στο καρνάγιο της Νάξου

Δεύτεροι “φτωχότεροι” καταναλωτές της Ευρώπης οι Έλληνες

Εκτός όμως από τον υψηλότερο μέσο πληθωρισμό, πρόσφατη μελέτη της Ευρωπαϊκής Επιτροπής αποδεικνύει ότι η Ελλάδα πληρώνει ακριβότερα και τον πληθωρισμό της απληστίας, σε σύγκριση με την υπόλοιπη ΕΕ.

Μύκονος – AKTES: Ενημέρωση (30/03) για την Κλιματική Αλλαγή

Ομιλία για την κλιματική αλλαγή από την Εταιρεία Μελέτης Αρχαίων Ακτογραμμών - ΑΚΤΕS .. Που και πότε

10ο Πανναξιακό Πρωτάθλημα Τάβλι: Τελικός και ο πρωτάρης Παπαδόπουλος στη πρόκληση της καριέρας του

Ο μεγάλος τελικός του 10ου Πανναξιακού Πρωταθλήματος Τάβλι ξεκινάει. Ποιος θα επικρατήσει; Ο έμπειρος Μαγκανάρης ή ο ρούκι Παπαδόπουλος;

Αλυκό: Ο Φάρος που “φωτίζει” την γαστρονομία της Νάξου