Παρασκευή, 19 Απριλίου, 2024
ΑρχικήΑθλητικάΠΑΣ Νάξου: Με τον Ορφανό σε ρόλο ...σερβιτόρου ανατροπή και νίκη (5-2)...

ΠΑΣ Νάξου: Με τον Ορφανό σε ρόλο …σερβιτόρου ανατροπή και νίκη (5-2) επί του Παμμηλιακού

|

Εντυπωσιακός στο δεύτερο ημίχρονο, ο ΠΑΣ Νάξου έφτασε στη νίκη επί του Παμμηλιακού (5-2) στη πρεμιέρα του πρωταθλήματος Κ-17 της ΕΠΣ Κυκλάδων – Ποιοι ξεχώρισαν, ποιοι σημείωσαν τα γκολ.. (δείτε video)

Καταιγιστικός ο ΠΑΣ Νάξου κέρδισε τον Παμμηλιακό με 5-2 (ημ. 2-2) στη πρεμιέρα 2ου ομίλου του πρωταθλήματος της Κ-17 στην ΕΠΣ Κυκλάδων και έδειξε ότι θα έχει πρωταγωνιστικό ρόλο, συνεχίζοντας άλλωστε την παράδοση που έχει δημιουργήσει η ομάδα της Νάξου στα αναπτυξιακά τμήματα… Αναμέτρηση που σημαδεύτηκε από την καλή εμφάνιση των φιλοξενούμενων του Καραγιαννόπουλου στο πρώτο μέρος όταν και προηγήθηκαν δύο φορές στο σκόρ (0-1 και 1-2) αλλά δεν άντεξαν..

Ισοφαρίστηκαν αρχικά και στο δεύτερο μέρος οι παίκτες του Σκούνα δεν άφησαν κανένα περιθώριο αντίδρασης … Πρόσωπο του αγώνα ο Γιάννης Ορφανός που είχε συμμετοχή στα τέσσερα από τα πέντε γκολ της ομάδας του, σημείωσε ένα, ενώ είχε και δοκάρι… Σκόρερ για τους οικοδεσπότες οι Τόνι, Βασαλάκης, Λέκκας, Ορφανός (όπως είπαμε) και Παντελαίος ενώ από τους φιλοξενούμενους σκόραραν οι Ζούλιας και Κυρίτσης… Επόμενοι αντίπαλοι; Ο ΠΑΣ Νάξου ταξιδεύει στη Πάρο κόντρα στον Νηρέα ενώ ο Παμμηλιακός υποδέχεται τον ΑΟ Πάρου…

Ας δούμε πως μετέφερε το παιχνίδι ο Λάμπρος Μελισσουργός για τη σελίδα του SportCyclades ενώ στη περιγραφή του αγώνα είναι ο Νάσος Βλάχος

“Στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία του 2ου ομίλου του πρωταθλήματος της Κ17 ο ΠΑΣ Νάξου υποδέχτηκε τον Παμμηλιακό στο ΔΑΚ Νάξου με τους γηπεδούχους να χρειάζονται το 2ο ημίχρονο για να πάρουν την νίκη απέναντι στην πολύ φιλόδοξη ομάδα της Μήλου.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά στο παιχνίδι και άνοιξαν το σκορ μόλις στο 8ο λεπτό με ένα φοβερό πλασέ του Ζούλια από τα 25 μέτρα στο αριστερό παραθυράκι της εστίας του Τάκου.

Ο ΠΑΣ ανέβασε ρυθμούς αμέσως και απείλησε με Χωριανόπουλο στο 16 και με Ορφανό στο 18. Ο Τόνι ήταν αυτός που στο 20ο λεπτό με ένα όμορφο σουτ στην δεξιά γωνία του Φρατζεσκάκη από το ύψος της μεγάλης περιοχής ισοφάρισε σε 1-1 για την ομάδα της Νάξου.

Στο 24ο λεπτό μετά από εκτέλεση κόρνερ του Μαυρογιάννη ο Τόνι στην προσπάθεια να απομακρύνει βρήκε τη μπάλα με το χέρι και ο διαιτητής κ.Χατζόπουλος έδειξε την άσπρη βούλα του πέναλτι. Ο αρχηγός του Παμμηλιακού Αντώνης Κυρίτσης εκτέλεσε εύστοχα και έγραψε το 1-2.

Οι γηπεδούχοι και πάλι ανέλαβαν δράση μετά το γκολ που δέχτηκαν και 4 λεπτά αργότερα κ συγκεκριμένα στο 28 μετά από τρομερή ενέργεια του Ορφανού ο Βασαλάκης από το ύψος της μεγάλης περιοχής ισοφάρισε εκ νέου σε 2-2.

Τελευταία στιγμή στο πρώτο ημίχρονο ένα δυνατό σουτ του Παντελαίου από τα 30 μέτρα με τον Φρατζεσκάκη να διώχνει εντυπωσιακά σε κόρνερ στο 39.

Η ομάδα της Νάξου μπήκε καλύτερα απ τον αντίπαλο της στο 2ο ημίχρονο και πήρε κεφάλι στο σκορ στο 43ο λεπτό με τον Παντελαίο από κοντά να γράφει το 3-2 μετά από όμορφη εκτέλεση φάουλ του Ορφανού που χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι του Φρατζεσκάκη.

Πέντε (5) λεπτά αργότερα ο Ορφανός έκανε το 4-2 για την ομάδα του Δημήτρη Σκούνα αξιοποιώντας με τον καλύτερο τρόπο το τετ α τετ που του παρουσιάστηκε.

Στο 57ο λεπτό λίγο έλειψε να γίνει το 5-2 μετά από όμορφο σουτ του Λέκκα που χτύπησε στο δοκάρι και στην επαναφορά ο Ορφανός με κεφάλια σημάδεψε και αυτός το οριζόντιο δοκάρι του Φρατζεσκάκη.

Μετά από πολλές χαμένες ευκαιρίες απ την ομάδα της Νάξου και ακυρωθέν γκολ του Παντελαίου στο 65 ο Λέκκας ήταν αυτός που έκανε το 5-2 και κλείδωσε τη νίκη για τον ΠΑΣ μετά από εξαιρετική ασσίστ του Ορφανού στο 71ο λεπτό, το οποίο ήταν και το τελικό σκορ της αναμέτρησης.

ΠΑΣ ΝΑΞΟΥ (Σκούνας) : Τάκος (68΄Κουφόπουλος), Ρότσι (61′ κάσα) , Μαθιάσος , Ψαρράς , Βασαλάκης , Μπόσκου (72΄Ρετζέπι), Χωριανόπουλος (68΄Τσέπα), Ορφανός , Λέκκας , Παντελαίος (72′ Μουστάκης), Τόνι

ΠΑΜΜΗΛΙΑΚΟΣ (Καραγιαννόπουλος) : Φρατζεσκάκης , Λιβανιός , Σφίγγας , Βήχος , Νίνος (60′ Δήμος ) , Πρίφτη , Μαυρογιάννης , Βήχος , Ζούλιας , Κυρίτσης , Μπάτσης

Διαβάστε όλες τις τελευταίες ειδήσεις από τις σελίδες του Naxos Press - τώρα και στο Google News

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΑΚΟΜΗ
Τελευταία νέα
Δημοφιλή

SeaJets: Με το SuperRunner Jet θα φτάσει έως το Κουφονήσι

Δρομολογείται σε άκρως τουριστική γραμμή το Superunner Jet από το Πάσχα και για όλη την περίοδο - Σε ποια νησιά θα το δούμε φέτος

Blue Star Ferries: Έκπτωση 50% σε αναπληρωτές εκπαιδευτικούς, ποιο το χρονικό διάστημα

Ποιο είναι το χρονικό διάστημα για το οποίο υπάρχει έκπτωση 50% στους αναπληρωτές εκπαιδευτικούς από την Blue Star Ferries

Ολυμπιακή Φλόγα – Σαντορίνη: Ποιοι θα είναι οι Λαμπαδηδρόμοι

Εγιναν γνωστά τα ονόματα των λαμπαδηδρόμων στην Σαντορίνη

Σαντορίνη: Διήμερο απαγόρευσης πρόσβασης στο Αμμούδι, ποιος ο λόγος

Απαγόρευση - για δύο ημέρες - πρόσβασης στο Αμμούδι λόγω εργασιών συντήρησης των πλεγμάτων

Zante Ferries – “Διον. Σολωμός”: Τροποποίηση σημερινού (19/04) δρομολογίου προς Δυτικές Κυκλάδες

Πως διαμορφώνεται το σημερινό δρομολόγιο του "Διον. Σολωμός" προς τις Δυτικές Κυκλάδες ... (πρόγραμμα)

Ολυμπιακή Φλόγα: Πρώτη στάση στο Αιγαίο, το Καστελόριζο

Από το ακροτελεύτιο άκρο της Ελλάδας η Ολυμπιακή Φλόγα φώτισε όλη την οικουμένη, στέλνοντας μηνύματα ειρήνης, φιλίας και αλληλεγγύης προς κάθε κατεύθυνση

Φ. Μαυρομμάτης: “Ερχεται σύγχρονο δίκτυο μεταφοράς νερού από Άγιο Γαλάτη προς τη δεξαμενή Οσκέλου”

Νέο έργο για την καλύτερη υδροδότηση στα δυτικά της Νάξου ανακοινώθηκε από τον αρμόδιο αντιδήμαρχο ύδρευσης Φώτη Μαυρομμάτη - Ποιο είναι και το κόστος του

Κορυφαία καλοκαιρινά γυναικεία και ανδρικά αρώματα

Για να επιλέξετε το τέλειο άρωμα για την καλοκαιρινή περίοδο, είναι σημαντικό να λάβετε υπόψη σας τα χαρακτηριστικά των καλοκαιρινών αρωμάτων

Εκτακτο – Ολυμπιακή φλόγα: Λόγω καιρικών συνθηκών αλλάζει η ώρα άφιξης στη Νάξο

Λόγω καιρικών συνθηκών αλλάζει η ώρα άφιξης της Ολυμπιακής φλόγας στις Κυκλάδες - Μία ώρα νωρίτερα η τελετή, πως διαμορφώνεται το πρόγραμμα στη Νάξο

Tourism Awards: Βραβείο για τις καινοτόμες εμπειρίες ψηφιακής περιήγησης του NAXOS AR

Η MOPTIL συνδέει τον πολιτισμό με τον τουρισμό μέσω της τεχνολογίας και διακρίθηκε με δυο βραβεία για εμπειρίες ψηφιακής περιήγησης σε αρχαιολογικούς χώρους: Gold στην κατηγορία Digital Innovation - Καινοτόμο Concept για την εφαρμογή NAXOS AR και Silver στην κατηγορία Travel Services - Applications για την εφαρμογή DIGIPAST.

Princess Cruises: Ακύρωση επισκέψεων του “Sun Princess” στη Σαντορίνη

Το Sun Princess ακύρωσε τα δρομολόγια στη Σαντορίνη λόγω συνωστισμού κρουαζιερόπλοιων - Επιλέγει Χανιά

Ολυμπιακή Φλόγα – Νάξος: Επίσκεψη από την πρωταθλήτρια Στίβου, Ολγα Βασδέκη

Οι Ολγα Βασδέκη, Βασίλης Σοφικίτης και Lennart Neubauer θα είναι τρείς από τους οκτώ λαμπαδηδρόμος της αυριανής δράσης από το Δήμο Νάξου και Μικρών Κυκλάδων

ΠΕΔ Νοτίου Αιγαίου: Με εισήγηση Δημήτρη Λιανού, προσφυγή στη Δικαιοσύνη για τους αιγιαλούς

Στη Δικαιοσύνη προσφεύγει η ΠΕΔ για τον αιγιαλό και την παραλία - Ποια ήταν η πρόταση Δημάρχου Νάξου και Μικρών Κυκλάδων, Δημήτρη Λιανού

Blue Star Ferries: Παράταση μίας ακόμη εβδομάδας για το “Blue Star 1”

Μία ακόμη εβδομάδα θα μείνει στη γραμμή της Παροναξίας το Blue Star 1....

Attica Group: Απέκτησε τρία ξενοδοχεία στις Κυκλάδες, εξετάζει κι άλλες εξαγορές ακινήτων

Τρίτο ξενοδοχείο στις Κυκλάδες απέκτησε η Attica Group - Εξετάζει περαιτέρω εξαγορές μονάδων σε νησιά που εξυπηρετεί με τον στόλο της

Ολυμπιακή Φλόγα – Νάξος: Κίνηση οχημάτων από και προς το λιμάνι μέσω Περιφερειακού δρόμου

Ενημέρωση από το Λιμεναρχείο Νάξου για την κίνηση οχημάτων από και προς το λιμάνι της Νάξου - Που θα δέσει ο Σκοπελίτης

Cycladic Identity – Ιος: Ολοκληρώθηκε το πρώτο πρόγραμμa με τίτλο “Το βλέμμα της Νεότητας στις Κυκλάδες”

Το πρόγραμμα παρουσιάστηκε την Κυριακή 31 Μαρτίου στους κατοίκους του νησιού

Express Skopelitis: Μια μέρα σαν όλες τις άλλες….

To Express Skopelitis συνεχίζει το δρομολόγιό του...

Φόρτωμας σε Πιερρακάκη: “Να είναι πανέτοιμα τα σχολεία των Κυκλάδων τη νέα χρονιά”

Συνάντηση εργασίας Φίλιππου Φόρτωμα με τον Υπουργό Παιδείας, Θρησκευμάτων και Αθλητισμού Κυριάκο Πιερρακάκη

Νομική Αθηνών: Με οδηγό την Ναξιώτισσα Μαρία Μαργαρίτη κέρδισε Κέμπριτζ και Οξφόρδη!

Η Νομική Αθηνών νίκησε Κέμπριτζ και Οξφόρδη και πήρε το Α’ Βραβείο σε διεθνή διαγωνισμό εικονικής δίκης - Ο ρόλος της Ναξιώτισσας Μαρίας Μαργαρίτη