Πέμπτη, 28 Μαρτίου, 2024
ΑρχικήΑθλητικάΣαντορίνη: Ηττα σοκ για τον ΑΟ Θήρας (1-3 από τον Αρη) κοιτάζει...

Σαντορίνη: Ηττα σοκ για τον ΑΟ Θήρας (1-3 από τον Αρη) κοιτάζει τον Παναθηναϊκό

|

Ο Αρης έσπασε την έδρα του ΑΟ Θήρας για πρώτη φορά στην ιστορία των αναμετρήσεων ανάμεσα στις δύο ομάδες – Νίκη με 3-1 σετ και ο ΑΟ Θήρας ψάχνει διπλό – αντίδρασης στην Αθήνα κόντρα στον Παναθηναϊκό – Τι είπε ο Κώστας Παπαδόπουλος

“…. Μετά το 1ο σετ ο αντίπαλός μας προσαρμόστηκε και ακούμπησε πολλές μπάλες στην άμυνα και στο μπλοκ και εμείς χάσαμε τη συγκέντρωσή μας. Προφανώς έτσι όπως πήγε το ματς ο Άρης έδειξε πόσο συμπαγής ομάδα είναι και κέρδισε δίκαια”. Ο Κώστας Παπαδόπουλος – προπονητής του ΑΟ Θήρας είναι ξεκάθαρος. Ο Αρης ήταν καλύτερος, κέρδισε για πρώτη φορά στη Σαντορίνη τον οικοδεσπότη ΑΟ Θήρας με 3-1 σετ και πλέον κάθεται με ηρεμία στην κορυφή της βαθμολογίας της VolleyLeague Γυναικών μετά από οκτώ αγωνιστικές…

Αντίδραση για τον ΑΟ Θήρας; Πρέπει και πρώτη αναμέτρηση στην Αθήνα κόντρα στον Παναθηναϊκό το άλλο Σάββατο. Ηδη έχει χάσει αρκετό έδαφος (ήττα στην Θεσσαλονίκη από τον ΠΑΟΚ, χαμένο εντός έδρας βαθμό από την Θέτιδα) και όπως είναι λογικό στη μάχη για την 4αδα οφείλει να διεκδικήσει μία μεγάλη εκτός έδρας νίκη στο πλέον ανταγωνιστικό πρωτάθλημα του πρωταθλήματος…

Η ανάλυση του αγώνα μέσα από τη σελίδα της Ομοσπονδίας (volleyball.gr)

Η αήττητη πορεία του Άρη στη Volley League γυναικών συνεχίζεται με τις κιτρινόμαυρες να περνούν νικηφόρα κι από την έδρα του ΑΟ Θήρας για πρώτη φορά στην ιστορία τους.

Παρά τα πέντε της περασμένης Τετάρτης, την απώλεια της Ειρήνης Τσομπανίδου στο ματς με τον ΠΑΟ και το γεγονός ότι έχασαν το πρώτο σετ, τα κορίτσια του Γιάννη Τσαϊρέλη βρήκαν τον τρόπο να γυρίσουν το ματς και να πανηγυρίσουν την 8η νίκη τους σε ισάριθμους αγώνες, ενώ ο ΑΟΘ πέρα από την ήττα έχασε και με τραυματισμό την Καλαποδά (στο 13-24 του γ’ σετ).

Στο πρώτο σετ ο ΑΟΘ ξεκίνησε με ένα γρήγορο 3-0 για να φτάσει στο 11-7, αλλά το 13-10 έγινε 13-16 με τον Άρη να διατηρεί το προβάδισμα μέχρι το 14-17. Το επόμενο σερί ήταν για τον ΑΟΘ που με τα σερβίς της Μίτροβιτς έφτασε στο 21-17 και ουσιαστικά το σετ τελείωσε στη χαμένη κόντρα του Άρη στο 21-19.

Περισσότερες ανατροπές στο β’ σετ όπου ο Άρης ξέφυγε με 8-12 (από 8-8) και έφτασε στο +6 (9-15) με τη Σαντορίνη να ροκανίζει τη διαφορά (14-16) και το 14-17 έγινε 19-17. Οι κιτρινόμαυρες όμως αντέδρασαν, ισοφάρισαν γρήγορα και στο 20-20 έτρεξαν σερί 0-4 για να ισοφαρίσουν σε 1-1 με πλασέ της Δρακουλίδου.

Ο Άρης ξεκίνησε καλύτερα και στο τρίτο σετ καθώς προηγήθηκε με 6-10 και 9-14 χωρίς ο ΑΟΘ να μπορέσει να βγάλει αντίδραση (είχε 23% στην επίθεση) ενώ στο 13-24 η Καλαποδά (που είχε μπει ως αλλαγή) έπεσε άσχημα στο παρκέ μετά από δική της επίθεση και αποχώρησε.

Μεγάλη μάχη έγινε και στο μεγαλύτερο κομμάτι του δ’ σετ με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο, πόντο με τον Άρη να ξεφεύγει 17-19 και το 19-19 έγινε 19-21. Η Μουρίλο μείωσε στον πόντο (20-21), αλλά ακολούθησε χαμένο σερβίς της Άμποτ (20-22), άσσος της Έβανς (20-23) και κόντα επίθεση της Μερκάδο για να φτάσει ο Άρης σε ματς μπολ και να κλείσει τελικά το ματς με νέα επίθεση της Μουρίλο.

Η γνώμη του πάγκου

Κώστας Παπαδόπουλος (Προπονητής Α.Ο Θήρας): «Νομίζω ότι όλο το ματς κρίθηκε στην «ψηλή μπάλα», στο «transition», όπου ο Άρης πήγε πάρα πολύ καλά, κάτι που το γνωρίζαμε. Εμείς από την πλευρά μας δεν πήγαμε καλά στο «μπλοκ -άμυνα» , δεν είχαμε υπομονή να ξαναπαίξουμε μπάλες. Μετά το 1ο σετ ο αντίπαλός μας προσαρμόστηκε και ακούμπησε πολλές μπάλες στην άμυνα και στο μπλοκ και εμείς χάσαμε τη συγκεντρωσή μας. Προφανώς έτσι όπως πήγε το ματς ο Άρης έδειξε πόσο συμπαγής ομάδα είναι και κέρδισε δίκαια

Γιάννης Τσαϊρέλης (Προπονητής Άρη): «Πολύ σημαντική νίκη. Σπάσαμε μία έδρα στην οποία δεν είχαμε νικήσει ποτέ. Η νίκη με τον Παναθηναϊκό μας έδωσε μεγάλη ώθηση αν και έχουμε τώρα μία μεγάλη απουσία, αυτή της Ειρήνης Τσομπανίδου, όμως η Αναστασία Λάππα στάθηκε επάξια. Συνεχίζουμε να κοιτάμε κάθε παιχνίδι ξεχωριστά και να ευχηθώ περαστικά στην Καλαποδά του Α.Ο. Θήρας, εύχομαι να μην είναι κάτι σοβαρό».

Διαιτητές: Ονόπας, Χρηστίδης, Παρατηρητής: Καπάνταης, Επόπτες: Αρβανίτης, Δρόσος, Γραμματεία: Γαρδέλη.

Διακύμανση:
1ο σετ: 8-5, 13-16, 21-17, 25-21
2ο σετ:  8-7, 10-16, 20-21, 21-25
3ο σετ:  6-8, 10-16, 12-21, 13-25
4ο σετ: 7-8, 15-16, 19-21, 20-25

Τα σετ: 25-21, 21-25, 13-25, 20-25 σε 104′.

*Οι πόντοι του ΑΟ Θήρας προήλθαν από 4 άσσους, 48 επιθέσεις, 4 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων και του  Άρη προήλθαν από 3 άσσους, 58 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 26 λάθη αντιπάλων.

Α.Ο. ΘΗΡΑΣ (Κώστας Παπαδόπουλος): Άμποτ 16 (15/50 επ., 1 μπλοκ, 68% υπ. – 37% άριστες), Αδαμοπούλου 3 (3/12 επ.), Διάλλα 3 (3/12 επ.), Κωνσταντινίδου 1 (1/3 επ.), Μίτροβιτς 21 (18/38 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 51% υπ. – 36% άριστες), Αργυρίου 5 (4/11 επ., 1 μπλοκ) / Αρτακιανού (λ, 46% υπ. – 38% άριστες), Δροσοπούλου, Μουρίλο 6 (3/10, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Καλαποδά 1 (1/1 επ.)

Α.Σ. ΑΡΗΣ (Γιάννης Τσαϊρέλης): Κιουτσιούκη 9 (3/6 επ., 6 μπλοκ), Μερκάδο 24 (23/49 επ., 1 μπλοκ), Δρακουλίδου 4 (2/3 επ., 1 άσσο, 1 μπλοκ), Λάππα 2 (2/5 επ.), Σουάν 11 (10/28 επ., 1 άσσο, 38% υπ.-38% άριστες), Έβανς 20 (18/41 επ., 1 άσσο, 1 μπλοκ, 47% υπ. – 32% άριστες) / Πετρινόλη (λ, 55% υπ. – 27% άριστες), Τάνη, Μυλωνά, Γαϊτανίδου.

Τα αποτελέσματα
Ολυμπιακός ΣΦΠ – ΑΟΦ Πορφύρας 3-0 (25-10, 25-17, 25-20)
ΠΑΟΚ – ΑΣΠ Θέτις 2-3 (26-24, 27-25, 23-25, 23-25, 18-20)
ΑΠΣ Αίας – ΑΟ Λαμίας 2013 1-3 (25-22, 11-25, 19-25, 19-25)
ΑΕΚ – ΑΟ Μαρκοπούλου 3-0 (25-17, 25-15, 28-26)
ΑΟ Θήρας – ΑΣ Άρης 1-3 (25-21, 21-25, 13-25, 20-25)
ΑΟ Ηλυσιακός – ΑΟΝ Πανναξιακός 1-3 (20-25, 27-25, 19-25, 15-25)
ΑΟΝ Αμαζόνες – Παναθηναϊκός ΑΟ 0-3 (13-25, 24-26, 23-25)