Σε Ηλιούπολη ο Πανναξιακός, με Ολυμπιακό εντός ο ΑΟ Θήρας

Από εκεί που ουσιαστικά τελείωσε το πρωτάθλημα την περασμένη χρονιά (2014-15) ξεκινάει το φετινό (2015-16) καθότι μετά την σημερινή κλήρωση που πραγματοποιήθηκε στα γραφεία της ΕΟΠΕ μας προέκυψε ντέρμπι… ΑΟ Θήρας εναντίον Ολυμπιακού στη ρεβάνς των περσινών τελικών όπου οι «Ερυθρόλευκες» κατέκτησαν το πρωτάθλημα για μία ακόμη χρονιά… Την ίδια ώρα (το πρωτάθλημα αναμένεται να ξεκινήσει στις 22 Οκτωβρίου), ο Πανναξιακός ταξιδεύει στην Ηλιούπολη κόντρα στην τοπική ομάδα της Δήμητρας Λυκογιάννη που εμφανίζεται ενισχυμένη φέτος με την Κις και την Αννα Σαλούστρου που έχει περάσει από την ομάδα της Νάξου. Να σημειώσουμε εδώ ότι ο Πανναξιακός για 2η χρονιά (στις τέσσερις παρουσίες του στην Α1) αγωνίζεται εκτός έδρας στην πρεμιέρα (είχε προηγηθεί η σεζόν 2013-14 όταν ξεκίνησε από την Κυψέλη κόντρα στον Παναθηναϊκό) και απέναντι στην Ηλιούπολη μετράει τέσσερις νίκες σε ισάριθμες αναμετρήσεις…

Τα ντέρμπι

Από εκεί και πέρα, η πρεμιέρα έβγαλε ένα ενδιαφέρον παιχνίδι (ΑΕΚ – Μαρκόπουλο) και τα δύο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης (Άρης – Μακεδόνες και Αίαντας Ευόσμου - Ελπίδα Αμπελοκήπων) αλλά και το παιχνίδι του Παναθηναϊκού κόντρα στην νεοφώτιστη Θέτιδα. Ο Πανναξιακός δίνει το πρώτο εντός έδρας παιχνίδι του κόντρα στον Αρη της Ειρήνης Κελεσίδου, ο ΑΟ Θήρας στο πρώτο εκτός έδρας του πηγαίνει στο Μαρκόπουλο του Νικολάκη ενώ το ντέρμπι των Κυκλάδων γίνεται την 5η αγωνιστική (μέσα Νοεμβρίου) στη Σαντορίνη ανάμεσα στον ΑΟ Θήρας και τον Πανναξιακό ΑΟΝ… Καυτή αναμένεται να είναι η επόμενη αγωνιστική (6η) με τον Παναθηναϊκό να περιμένει τον ΑΟ Θήρας και τον Πανναξιακό να υποδέχεται τον Ολυμπιακό (αγώνες ανάμεσα στους φιναλίστ της περσινής περιόδου), και την 8η αγωνιστική έχουμε το ντέρμπι των "αιωνίων" με πρώτο παιχνίδι στο "Μελίνα Μερκούρη", στου Ρέντη, και ο Πανναξιακός κλείνει τη σεζόν απέναντι στον Παναθηναϊκό (την πρώην ομάδα του προπονητή του Γιώργου Ρούση) και ο ΑΟ Θήρας υποδέχεται την Θέτιδα στα μέσα Φεβρουαρίου…    

Προγραμματισμός
Στην έναρξη της κλήρωσης ο πρόεδρος της ΚΕΠ/ΕΟΠΕ Χρήστος Σύλλας καλωσόρισε τους εκπροσώπους των σωματείων και ευχήθηκε καλή επιτυχία σε όλες τις ομάδες ενώ στον σύντομο χαιρετισμό του ο πρόεδρος της Ομοσπονδίας Αχιλλέας Μαυρομάτης τόνισε μεταξύ άλλων: "Μετά από αίτημα των σωματείων η κλήρωση γίνεται νωρίτερα με την λογική να βγει το πρόγραμμα έγκαιρα και οι ομάδες να ξεκινήσουν τον προγραμματισμό τους. Γίνεται μία προσπάθεια στην Ομοσπονδία να βελτιωθούν οι συνθήκες διεξαγωγής του πρωταθλήματος. Πιστεύω είμαστε στον σωστό δρόμο, αλλά για να μπορέσουμε να πετύχουμε τα επιθυμητά αποτελέσματα είναι απαραίτητη η συνεργασία. Ούτε η Ομοσπονδία μπορεί από μόνη της ή ούτε τα σωματεία από μόνα τους. Εύχομαι καλή επιτυχία σε όλες τις ομάδες». Κατόπιν ο κ. Σύλλας ενημέρωσε για τα διαδικαστικά της κλήρωσης όπου δόθηκε ειδικός κλειδάριθμος στις 4 ομάδες της Θεσσαλονίκης (προκειμένου να αγωνίζονται ανά δύο εντός έδρας), αλλά και σε Ηλιούπολη, Μαρκόπουλο (προκειμένου να αγωνίζονται εναλλάξ εντός έδρας για τηλεοπτικούς λόγους).

 

Αναλυτικά το πρόγραμμα

1η αγωνιστική (22-23/10)

Ηλιούπολη - Πανναξιακός

Άρης - Μακεδόνες

Αίαντας Ευόσμου - Ελπίδα Αμπελοκήπων

ΑΕΚ - ΑΟ Μαρκοπούλου

ΑΟ Θήρας - Ολυμπιακός

Παναθηναϊκός - ΑΣΠ Θέτις

 

2η αγωνιστική (29-30/10)

Παναθηναϊκός - ΓΣ Ηλιούπολης

Πανναξιακός - Άρης

ΑΣ Μακεδόνες - Αίαντας Ευόσμου

Ελπίδα Αμπελοκήπων - ΑΕΚ

ΑΟ Μαρκοπούλου - ΑΟ Θήρας

ΑΣΠ Θέτις - Ολυμπιακός

 

3η αγωνιστική (5-6/11)

Άρης - Παναθηναϊκός

Αίαντας Ευόσμου - Πανναξιακός

ΑΕΚ - ΑΣ Μακεδόνες

ΑΟ Θήρας - Ελπίδα Αμπελοκήπων

Ολυμπιακός - ΑΟ Μαρκοπούλου

ΓΣ Ηλιούπολης - ΑΣΠ Θέτις

 

4η αγωνιστική (9/11)

Παναθηναϊκός - Αίαντας Ευόσμου

ΓΣ Ηλιούπολης - Άρης

Πανναξιακός - ΑΕΚ

ΑΣ Μακεδόνες - ΑΟ Θήρας

Ελπίδα Αμπελοκήπων - Ολυμπιακός

ΑΣΠ Θέτις - ΑΟ Μαρκοπούλου

 

5η αγωνιστική (12-13/11)

ΑΕΚ - Παναθηναϊκός

Αίαντας Ευόσμου - ΓΣ Ηλιούπολης

ΑΟ Θήρας - Πανναξιακός

Ολυμπιακός - ΑΣ Μακεδόνες

ΑΟ Μαρκοπούλου - Ελπίδα Αμπελοκήπων

Άρης - ΑΣΠ Θέτις

 

6η αγωνιστική (19-20/11)

Παναθηναϊκός - ΑΟ Θήρας

ΓΣ Ηλιούπολης - ΑΕΚ

Άρης - Αίαντας Ευόσμου

Πανναξιακός - Ολυμπιακός

ΑΣ Μακεδόνες - ΑΟ Μαρκοπούλου

ΑΣΠ Θέτις - Ελπίδα Αμπελοκήπων

 

7η αγωνιστική (23/11)

Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός

ΑΟ Θήρας - ΓΣ Ηλιούπολης

ΑΕΚ - Άρης

ΑΟ Μαρκοπούλου - Πανναξιακός

Ελπίδα Αμπελοκήπων - ΑΣ Μακεδόνες

Αίαντας Ευόσμου - ΑΣΠ Θέτις

 

8η αγωνιστική (26-27/11)

Παναθηναϊκός - ΑΟ Μαρκοπούλου

ΓΣ Ηλιούπολης - Ολυμπιακός

Άρης - ΑΟ Θήρας

Αίαντας Ευόσμου - ΑΕΚ

Πανναξιακός - Ελπίδα Αμπελοκήπων

ΑΣΠ Θέτις - ΑΣ Μακεδόνες

 

9η αγωνιστική (3-4/12)

Ελπίδα Αμπελοκήπων - Παναθηναϊκός

ΑΟ Μαρκοπούλου - ΓΣ Ηλιούπολης

Ολυμπιακός - Άρης

ΑΟ Θήρας - Αίαντας Ευόσμου

ΑΣ Μακεδόνες - Πανναξιακός

ΑΕΚ - ΑΣΠ Θέτις

 

10η αγωνιστική (10-11/12)

Παναθηναϊκός - Μακεδόνες

ΓΣ Ηλιούπολης - ΑΣ Ελπίς

Άρης - ΑΟ Μαρκοπούλου

Αίαντας Ευόσμου - Ολυμπιακός

ΑΕΚ - ΑΟ Θήρας

ΑΣΠ Θέτις - Πανναξιακός

 

11η αγωνιστική (17-18/2)

Πανναξιακός - Παναθηναϊκός

ΑΣ Μακεδόνες - ΓΣ Ηλιούπολης

Ελπίδα Αμπελοκήπων - Άρης

ΑΟ Μαρκοπούλου - Αίαντας Ευόσμου

Ολυμπιακός - ΑΕΚ

ΑΟ Θήρας - ΑΣΠ Θέτις

 

12η αγωνιστική (23/12)

Πανναξιακός - ΓΣ Ηλιούπολης

ΑΣ Μακεδόνες - Άρης

Ελπίδα Αμπελοκήπων - Αίαντας Ευόσμου

ΑΟ Μαρκοπούλου - ΑΕΚ

Ολυμπιακός - ΑΟ Θήρας

ΑΣΠ Θέτις - Παναθηναϊκός

 

13η αγωνιστική (18/1)

ΓΣ Ηλιούπολης - Παναθηναϊκός

Άρης - Πανναξιακός

Αίαντας Ευόσμου - ΑΣ Μακεδόνες

ΑΕΚ - Ελπίδα Αμπελοκήπων

ΑΟ Θήρας - ΑΟ Μαρκοπούλου

Ολυμπιακός - ΑΣΠ Θέτις

 

14η αγωνιστική (21-22/1)

Παναθηναϊκός - Άρης

Πανναξιακός - Αίαντας Ευόσμου

ΑΣ Μακεδόνες - ΑΕΚ

Ελπίδα Αμπελοκήπων - ΑΟ Θήρας

ΑΟ Μαρκοπούλου - Ολυμπιακός

ΑΣΠ Θέτις - ΓΣ Ηλιούπολης

 

15η αγωνιστική (28-29/1)

Αίαντας Ευόσμου - Παναθηναϊκός

Άρης - ΓΣ Ηλιούπολης

ΑΕΚ - Πανναξιακός

ΑΟ Θήρας - ΑΣ Μακεδόνες

Ολυμπιακός - Ελπίδα Αμπελοκήπων

ΑΟ Μαρκοπούλου - ΑΣΠ Θέτις

 

16η αγωνιστική (4-5/2)

Παναθηναϊκός - ΑΕΚ

ΓΣ Ηλιούπολης - Αίαντας Ευόσμου

Πανναξιακός - ΑΟ Θήρας

ΑΣ Μακεδόνες - Ολυμπιακός

Ελπίδα Αμπελοκήπων - ΑΟ Μαρκοπούλου

ΑΣΠ Θέτις - Άρης

 

17η αγωνιστική (11-12/2)

ΑΟ Θήρας - Παναθηναϊκός

ΑΕΚ - ΓΣ Ηλιούπολης

Αίαντας Ευόσμου - Άρης

Ολυμπιακός - Πανναξιακός

ΑΟ Μαρκοπούλου - ΑΣ Μακεδόνες

Ελπίδα Αμπελοκήπων - ΑΣΠ Θέτις

 

18η αγωνιστική (18-19/2)

Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός

ΓΣ Ηλιούπολης - ΑΟ Θήρας

Άρης - ΑΕΚ

Πανναξιακός - ΑΟ Μαρκοπούλου

ΑΣ Μακεδόνες - Ελπίδα Αμπελοκήπων

ΑΣΠ Θέτις - Αίαντας Ευόσμου

 

19η αγωνιστική (25-26/2)

ΑΟ Μαρκοπούλου - Παναθηναϊκός

Ολυμπιακός - ΓΣ Ηλιούπολης

ΑΟ Θήρας - Άρης

ΑΕΚ - Αίαντας Ευόσμου

Ελπίδα Αμπελοκήπων - Πανναξιακός

ΑΣ Μακεδόνες - ΑΣΠ Θέτις

 

20η αγωνιστική (11-12/3)

Παναθηναϊκός - Ελπίδα Αμπελοκήπων

ΓΣ Ηλιούπολης - ΑΟ Μαρκοπούλου

Άρης - Ολυμπιακός

Αίαντας Ευόσμου - ΑΟ Θήρας

Πανναξιακός - ΑΣ Μακεδόνες

ΑΣΠ Θέτις - ΑΕΚ

 

21η αγωνιστική (18-19/3)

ΑΣ Μακεδόνες - Παναθηναϊκός

Ελπίδα Αμπελοκήπων - ΓΣ Ηλιούπολης

ΑΟ Μαρκοπούλου - Άρης

Ολυμπιακός - Αίαντας Ευόσμου

ΑΟ Θήρας - ΑΕΚ

Πανναξιακός - ΑΣΠ Θέτις

 

22η αγωνιστική (25-26/3)

Παναθηναϊκός - Πανναξιακός

ΓΣ Ηλιούπολης - ΑΣ Μακεδόνες

Άρης - Ελπίδα Αμπελοκήπων

Αίαντας Ευόσμου - ΑΟ Μαρκοπούλου

ΑΕΚ - Ολυμπιακός

ΑΣΠ Θέτις - ΑΟ Θήρας

Με πληροφορίες από το volleyball.gr