Παρασκευή, 19 Απριλίου, 2024
ΑρχικήΑθλητικάΣτα ουράνια ο Πανναξιακός

Στα ουράνια ο Πανναξιακός

|

Η Πάρος αποδεικνύεται γούρικη για τον Πανναξιακό που σημειώνει το πρώτο ντάμπλ στην ιστορία του, κερδίζοντας στον τελικό τον ΑΟ Σύρου με 3 -2 στα πέναλτι (κ.α. 1-1) και κατακτά το πρωτάθλημα της ΕΠΣ Κυκλάδων

Την ιστορία την γράφουν τα .αουτσάιντερ. Την ιστορία την γράφουν οι βαριές φανέλες. Και ο Πανναξιακός φέτος ήταν και τα δύο. Γύρισε μετά από τρία χρόνια στο .τοπικό, ξεκίνησε ως το αουτσάιντερ αλλά όταν η μπάλα έγινε βαριά τότε μίλησε η ιστορία και η φανέλα. Και αυτά είναι ιδιαίτερα βαριά στα αποδυτήρια του Πανναξιακού. Η ομάδα του Γιώργου Προμπόνα κατέκτησε το πρωτάθλημα, το 6ο στην ιστορία του, το πρώτο από το 2011 και το πιο σημαντικό; Σημειώνει το παρθενικό του νταμπλ. Και μάλιστα τη Πάρο όπου είχε σηκώσει το κύπελλο και πάλι στη διαδικασία των πέναλτι με αντίπαλο ομάδα από τη Σύρο, τον ΑΟ Πάγου.

Τώρα; Μπροστά σε εκατοντάδες φίλους της, η ομάδα της Νάξου βρήκε και πάλι στο πρόσωπο του Τσουκαλά τον φύλακα άγγελο ο οποίος στη διαδικασία των πέναλτι έπιασε τρία πέναλτι και δίκαια θα πρέπει να πάρει στο σπίτι του τρόπαιο. Ο Πανναξιακός επικράτησε 3-2 στα πέναλτι του ΑΟ Σύρου, στη κανονική διάρκεια η αναμέτρηση έληξε 1-1 με γκολ των Ραμπαβίλα (4ο λεπτό) και Ντάσιου (47ο) ενώ η ζέστη έπαιξε το ρόλο της ώστε να φτάσουμε στην ψυχοφθόρα διαδικασία των πέναλτι.

Πως εξελίχθηκε το παιχνίδι; Ο ΑΟ Σύρου ξεκίνησε πιο δυνατά άνοιξε το σκορ στο 4ολεπτό με κεφαλιά του Ραμπαβίλα (σε πλάγιο του Μαραγκού) στη συνέχεια όμως δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί αυτό το ψυχολογικό πλεονέκτημα και το παιχνίδι ήρθε στα ίσα. Στο πρώτο ημίχρονο η πιο σημαντική φάση είναι αυτή του 20ου λεπτού όταν ο Πανναξιακός ζητάει πέναλτι σε ανατροπή του Λίκα, ενώ στο 32ο εκτέλεση φάουλ του Ραμπαβίλα, η μπάλα χτυπάει στα σώματα των αμυντικών και εξουδετερώνει ο Τσουκαλάς που είναι σε ετοιμότητα. Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Πανναξιακός ξεκινάει με γκολ με τον Ντάσιο (47ο λεπτό) που παίρνει το χαρακτηρισμό της «χρυσής αλλαγής» καθότι έχει περάσει στον αγώνα δύο λεπτά νωρίτερα (αντί του Λίκα) και έως το τέλος της κανονικής διάρκειας ουσιαστικά είχαμε μία κεφαλιά του Παπανικολάου άουτ (52ο λεπτό) την αποβολή του προπονητή του ΑΟ Σύρου (Βαρθαλίτη) λόγω διαμαρτυρίας στο 61ο λεπτό για πέναλτι παίκτη του και στο 74ο λεπτό το σουτ του Ξυγκάκη που αποκρούει ο Τσουκαλάς. Στην έξτρα περίοδο η πιο σημαντική φάση ήταν αυτή του 110ου λεπτού όταν ο Ραμπαβίλας από τα πλάγια σούταρε με δύναμη απέκρουσε ο Κατσάνης η μπάλα πήρε πορεία προς τα δίχτυα όμως είχαμε απόκρουση του Τσουκαλά και στο «ριμπάουντ» ο Ξυγκάκης σούταρε στα σώματα.  Και επίσης στο 95ο λεπτό είχαμε διακοπή του αγώνα λόγω του έπεσε στον αγωνιστικό χώρο ο Τσουκαλάς λόγω της υπερβολικής ζέστης χωρίς όμως να υπάρξει συνέχεια.  Να σημειώσουμε ότι στο 80ο λεπτό ο κ. Ζαράνης είχε δώσει τάιμ άουτ ώστε οι παίκτες των δύο ομάδων να δροσιστούν.

Και φτάσαμε στη διαδικασία των πέναλτι. Εκεί όπου μέτρησε η ικανότητα του Τσουκαλά και το . άγχος.

Μανουδάκης απόκρουση Τσουκαλά.

Να σημειώσουμε ότι στο 118ο λεπτό ο αγώνας διακόπηκε λόγω επεισοδίων που έγιναν στην εξέδρα ανάμεσα στους οπαδούς των δύο ομάδων αλλά με παρέμβαση Αστυνομίας και πιο ψύχραιμων ο αγώνας ολοκληρώθηκε.

Διαιτητές οι Ζαράνης, Νομικός Ν και Μουτάφης

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων

Α.Ο Σύρου (Βαρθαλίτης): Συριανός, Καπλάνης (102ο Γκιουράι), Τερόλης, Παπαδάκης, Μουράι, Μπαλόπιτας, Μανουδάκης, Μαραγκός, Ξυγκάκης, Ραμπαβίλας, Σαγκινέτος (67ο Σέχου).

Πανναξιακός (Προμπονάς): Τσουκαλάς, Καρελέμογλου, Καμπίρης, Παπανικολάου, Κατσάνης, Σέμε, Ευριπιώτης (72ο Γαλάνης), Κότσαρης (84ο Χαμηλοθώρης), Λίκα (46οΝτάσιος), Κούτρος, Κατσούδας.