Θύελλα Καμαρίου: Εγραψε ιστορία ρίχνοντας στο καναβάτσο (1-0) την Σπάρτη

Η Σαντορινη γιορτάζει και μαζί της οι Κυκλάδες... Κι αυτό γιατί με το καλημέρα της εμφάνισής της Θύελλας Καμαρίου  έχουμε κάθε λόγο να ανοίξουμε σαμπάνιες… Στο γούρικο όπως αποδεικνύεται ΔΑΚ Νάξου, η νεοφώτιστη στη Γ’ Εθνική κατηγορία, Θύελλα Καμαρίου κερδίζοντας το πρωί της Κυριακής με 1-0 την Σπάρτη (αγωνίζεται στην Football League) βρίσκεται στους ομίλους Κυπέλλου Ελλάδας και παράλληλα γίνεται η πρώτη ομάδα προερχόμενη από τα πρωταθλήματα ΕΠΣ που πετυχαίνει κάτι τέτοιο!

Υπό το βλέμμα του Στέλιου Μανωλά (με τον Κρίστο Βαζέλα, τεχνικό της  Σπάρτης έχουν δώσει τις δικές τους μάχες στα γήπεδα της Super League) η Θύελλα σημείωσε γρήγορα γκολ (από ατομική προσπάθεια ο Αργυρίου στο 9') και στη συνέχεια άντεξε στην πίεση των φιλοξενούμενων φτάνοντας στη μεγάλη πρόκριση. Και την ερχόμενη Τρίτη, θα βρεθεί στην κλήρωση των ομίλων όπου και δεδομένα θα βρει απέναντί της ομάδα κι από την Super League!

Μάλιστα να σημειώσουμε ότι λίγο μετά την λήξη της αναμέτρησης η ΕΠΣ Κυκλάδες εξέδωσε ανακοίνωση όπου αναφέρει « Θύελλα σε ευχαριστούμε. Άλλη μία χρυσή σελίδα για το Κυκλαδίτικο ποδόσφαιρο. Θύελλα σε ευχαριστούμε. Το ποδόσφαιρο ενώνει τα νησιά μας»..

Όσο για τον αγώνα; Εκτός από το γκολ στο 9ο λεπτό και έως το τέλος του ημιχρόνου, έχουμε το σουτ του Ντο Ρέις στο 15ο λεπτό και την κεφαλιά του Βλαχομήτρου στο 31ο λεπτό με τον Ανδριόλα και στις δύο περιπτώσεις να μπλοκάρει τη μπάλα..

Στο δεύτερο ημίχρονο, στο 68ο λεπτό ο Μαυρομμάτης για την Θύελλα έχει μία καλή ενέργεια που αναγκάζει τον Πάντρο σε απόκρουση, επτά λεπτά αργότερα είναι η σειρά του Ανδριόλα να επέμβει θετικά σε εκτέλεση φάουλ από καλό σημείο του Στογιάνοβιτς, στο 77ο λεπτό ο Αργυρίου είναι και πάλι σε ετοιμότητα για γκολ όμως αυτή τη φορά ο Πάντο είναι σε ετοιμότητα και στο 89ο λεπτό σουτ τυ Βλαχομήτρου σωστά αντέδρασε ο Ανδριόλας και τα πανηγύρια ξεκίνησαν…

ΘΥΕΛΛΑ ΚΑΜΑΡΙΟΥ (Κώστας Μιχάλης) Ανδριόλας, Σπανός, Γελαδάρης, Μαντούσης, Ρέτζο, Σιμιτσής, Φίλων, Φύτρος Μ. (84' Αρβανίτης), Αργυρίου, Ερρίκος (90' Γατσέλος), Μαυρομάτης (74' Ζανελάρι).

ΣΠΑΡΤΗ (Κρίστο Βαζέχα) Παντος, Οικονόμοπουλος, Κοζάκης, Βλάχος (58' Τιεντσέ), Φραγκούλης, Παυλής, Κολτσίδας, Στογιάνοβιτς, Ντο Ρεις (62' Σαραντόπουλος), Μαντζίρης (81' Καινούργιος), Βλαχομήτρος