Πέμπτη, 25 Απριλίου, 2024
ΑρχικήΑθλητικάUCI Rhodes Gran Fondo: Σούπερ σταρ η 81χρονη Έιβις Πιρς

UCI Rhodes Gran Fondo: Σούπερ σταρ η 81χρονη Έιβις Πιρς

|

Δώδεκα (και 21 συνολικά) μετάλλια κατέκτησαν οι Ελληνες αθλητές την τελευταία ημέρα του Παγκόσμιου Κυπέλλου Ποδηλασίας Ερασιτεχνών που ολοκληρώθηκε στην Ρόδο – Πρόσωπο των αγώνων η Αυστραλή Έιβις Πιρς ετών 81 που σε δύο ημέρες έτρεξε 133 χιλιόμετρα (!!!)

Με τον πιο εμφατικό τρόπο από ελληνικής πλευράς ολοκληρώθηκε χθες Κυριακή 23 Απριλίου στη Ρόδο το Παγκόσμιο Κύπελλο Ποδηλασίας Ερασιτεχνών, με την επωνυμία UCI Rhodes Gran Fondo…. Οι Έλληνες αθλητές κυριάρχησαν  στην τελευταία ημέρα της διοργάνωσης κατακτώντας 12 μετάλλια στο σύνολο στα 20χλμ ατομικής χρονομέτρησης και συγκεκριμένα τέσσερα χρυσά, πέντε αργυρά και τρία χάλκινα, ανεβάζοντας τη συνολική ελληνική συγκομιδή στα 21 μετάλλια στο τριήμερο της διοργάνωσης.

Τα χρυσά μετάλλια κατέκτησαν ο Κυριάκος Παπασταμάκης στην κατηγορία 19-34 ετών με χρόνο 26:04.594, ο Παναγιώτης Ζαχαρίου (60-64 ετών) με χρόνο 28:46.788, η Χριστιάνα Αθανασοπούλου (19-34 ετών) με 32:32.159 και η Σαμπρίνα Τουίς (45-49 ετών) με 32:25.220. Τα αργυρά πήραν ο Νίκος Ηρακλέους στην κατηγορία 35-39 ετών με χρόνο 28:44.094, ο Λουκάς Καταπόδης στην κατηγορία 45-49 ετών –  ο 47χρονος ποδηλάτης θα κατακτούσε το χρυσό αν δεν τιμωρούταν από την οργανωτική επιτροπή με 20’’ ποινής – με χρόνο 26:47.985, ο Σπύρος Χρυσανθόπουλος  (65+ ετών) με 37:11.450, ο Παντελής Αϊβατίδης (50-54 ετών) με 28:20.922 και η Γκέλλυ Χρυσού (45-49 ετών) με 37:36.629. Τα χάλκινα κατέκτησαν η Ελένη Σούλα στην κατηγορία 45-49 ετών με 39:58.048, ο Σωτήρης Κλαδίτης (65+ ετών) με 47:55.068 και ο Αλέξανδρος Σιατραβάνης (55-59 των) με 29:32.979. Ο Κυριάκος Παπασταματάκης κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στα 20χλμ ατομικής χρονομέτρησης, ενώ ήταν πρώτος και στη Γενική Κατάταξη της κατηγορίας του Στην άτυπη γενική κατάταξη του Παγκοσμίου Κυπέλλου Ποδηλασίας ερασιτεχνών πρώτος ήρθε ο Πολωνός Γκρεγκόρζ  Γκολόνκο με συνολικό χρόνο 5:56:19.496 με δεύτερο τον Ρώσο Ντιμίτρι Μουράσκο με 5:56:22.256 και τρίτο τον Κυριάκο Παπασταματάκη με 5:57:16.770. Έκτος ήταν ο Λουκάς Καταπόδης με 5:58:00.812.

Στην κατηγορία τους τόσο ο Κυριάκος Παπασταματάκης όσο και ο Λουκάς Καταπόδης κατέκτησαν την πρώτη θέση της άτυπης Γενικής Κατάταξης. Μεγάλη ήταν η επιτυχία και της Σαμπρίνα Τουίς, η οποία κατέκτησε την πρωτη θέση της άτυπης Γενικής Κατάταξης στις γυναίκες με χρόνο 6:50:11.936. Δεύτερη ήταν η Χριστιάνα Αθανασοπούλου με 6:58:27.981.

Πρόσωπο η 81χρονη Αυστραλή

Πρόσωπο πάντως των αγώνων, η Αυστραλή Έιβις Πιρς η οποία σε ηλικία 81 ετών απέδειξε ότι η θέληση κερδίζει κάθε εμπόδιο και δεν υπάρχει όριο στην ηλικία όσον αφορά τον αθλητισμό… Το Σάββατο 22 Απριλίου είχε τρέξει στον αγώνα αντοχής 113 χλμ και την Κυριακή στα 20 χλμ ατομικής χρονομέτρησης καλύπτοντας την απόσταση σε χρόνο 40:11.062. Κατέκτησε, βέβαια, το χρυσό μετάλλιο, το οποίο ούτως ή άλλως άξιζε λόγω της συμμετοχής της σε αυτήν την ηλικία και ήταν η μοναδική άνω των 70 ετών…
Αγώνες αντοχής

Και να σημειώσουμε ότι το Σάββατο, στο δεύτερο ΕΤΑΠ απόστασης 113 χιλιομέτρων οι Έλληνες αθλητές και αθλήτριες κατέκτησαν πέντε μετάλλια… Νικητής ο Ρώσος Dimitry Murashko με χρόνο 2:44:04.704. Δεύτερος τερμάτισε ο Πολωνός Gregorz Golonko με 2:44:05.609 και τρίτος ο Κυριάκος Παπασταματάκης με χρόνο 2:44:05.780. Ο Έλληνας Πρωταθλητής του Ροδήλιου κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στους αθλητές 19 έως 34 ετών και κατέχει τη δεύτερη θέση στην άτυπη γενική κατάταξη και στην κατηγορία του. Ο Λουκάς Καταπόδης που πήρε χθες το αργυρό μετάλλιο στα 45 έως 49 ετών εξακολουθεί να προηγείται στην κατηγορία του ενώ τερμάτισε 5ος στο σημερινό ΕΤΑΠ και βρίσκεται στην 4η θέση στην άτυπη βαθμολογία. Ο Σπύρος Χρυσανθόπουλος (65+) πήρε το αργυρό μετάλλιο. Οι Ελληνίδες Σαμπρίνα Τουίς (45-49) και Χριστιάνα Αθανασοπούλου (19-34) πήραν και χθες την πρώτη θέση και τα χρυσά μετάλλια με χρόνους  3:08:49.027  και 3:08:35.421.

(60-64) Margaret Bromley (ENG)

Και τέλος να σημειώσουμε ότι το παρών έδωσαν 175 αθλητές από 24 χώρες. Παρακολούθησαν από κοντά οι αιρετοί Περιφέρειας και Δήμου ενώ διοργανώθηκε με απόλυτη επιτυχία από την Περιφέρεια Νοτίου Αιγαίου, τον Δήμο Ρόδου, τον Ποδηλατικό Σύλλογο Ροδήλιο, τη Sport Tour Hellas, τη Rodos Cycling και υπό την αιγίδα του Υπουργείου Τουρισμού, της Γενικής Γραμματείας Αθλητισμού και της Ελληνικής Ομοσπονδίας Ποδηλασίας.

Διαβάστε όλες τις τελευταίες ειδήσεις από τις σελίδες του Naxos Press - τώρα και στο Google News

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΑΚΟΜΗ
Τελευταία νέα
Δημοφιλή

Ιταλία: Ενεργοποιήθηκε σήμερα το εισιτήριο εισόδου στην Βενετία

Πέντε (5) ευρώ η είσοδος στη Βενετία από σήμερα 25 Απριλίου

ΠΝΑι: Με διευρυμένη πλειοψηφία, Συμπαραστάτης του Πολίτη, ο δικηγόρος Στέφανος Καψάλης

Νέος Περιφερειακός Συμπαραστάτης του Πολίτη και της Επιχείρησης της Περιφέρειας Ν. Αιγαίου ο δικηγόρος Ρόδου, Στέφανος Καψάλης - Η διαδικασία επιλογής διεξήχθη με μυστική ψηφοφορία στην τακτική συνεδρίαση του Περιφερειακού Συμβουλίου

Ιταλία – Εθνικό Συμβούλιο Ερευνών: “Βρήκαμε τον τάφο του Πλάτωνα”

«Ετάφη δε και Πλάτων...» - Ερευνα υποδεικνύει την Ακαδημία Πλάτωνος ως τελευταία κατοικία του φιλοσόφου

Νηστεία: Εύκολοι και νόστιμοι συνδυασμοί τροφών που μπορείτε να κάνετε

Ιδανικοί συνδυασμοί τροφών που μπορείτε να κάνετε την περίοδο της νηστείας

Γ. Βρούτσης: Παραδίδει αύριο την ολυμπιακή φλόγα στους Γάλλους

O αναπλ. Υπουργός Αθλητισμού, Γιάννης Βρούτσης, εκπρόσωπος της Ελληνικής Κυβέρνησης στην Τελετή Παράδοσης της Ολυμπιακής Φλόγας

Νάξος: Ερχεται η τακτική συνεδρίαση Επιτροπής Τουριστικής προβολής και ανάπτυξης

Τακτική Συνεδρίαση Επιτροπής Τουριστικής Προβολής και Ανάπτυξης αύριο Παρασκευή - Ποια τα θέματα

Amorgos Trail Challenge: Συνδιοργανωτής ο Δήμος Αμοργού

Ο Δήμος Αμοργού συνδιοργανωτής του 7ου Amorgos Trail Challenge

Σχολεία: Κλείνουν αύριο για τις εορτές του Πάσχα, πότε ανοίγουν;

Κλείνουν τα σχολεία λόγω Πάσχα - Πότε ανοίγουν; - Χρονοδιάγραμμα έως τις εξετάσεις

Aegean Air: Οι Ελληνες φέτος το Πάσχα πάνε Ικαρία και Σητεία (!!!)

AEGEAN: Πού θα ταξιδέψουν οι Έλληνες το Πάσχα – Στους top προορισμούς εσωτερικού Κέρκυρα, Ικαρία, Σητεία και στο εξωτερικό Μαρόκο

Χ. Θεοχάρης: Σήμερα ανοίγει η πλατφόρμα για τις φορολογικές δηλώσεις

Τι αναφέρει ο υφυπουργός Εθνικής Οικονομίας και Οικονομικών, Χάρης Θεοχάρης για φορολογικές δηλώσεις, POS και τέλη κυκλοφορίας

Νάξος – Αναβολή: Οι καιρικές συνθήκες “νίκησαν” το μπάσκετ

Αναβλήθηκε ο αγώνας Πανναξιακός ΑΟΚ - Ηλυσιακός λόγω αδυναμίας έλευσης των διαιτητών - Αύριο (όπως και ο αγώνας Πρωτέας - ΑΠΑΣ Νάξου) η αναμέτρηση την ίδια ώρα στο "Δημ. Περιστεράκης"

Νάξος – ΛΕ.ΜΟ.Ν.: Απόλυτα επιτυχημένο το σεμινάριο ασφαλούς οδήγησης (photo)

Η VOM ολοκλήρωσε με επιτυχία το σεμινάριο ασφαλούς οδήγησης στη ΛΕ.ΜΟ.Ν Νάξου (photo)

Νάξος – Εμποροεπαγγελματικός Σύλλογος: Πότε ξεκινάει το Πασχαλινό ωράριο καταστημάτων

Το Πασχαλινό ωράριο λειτουργίας των εμπορικών καταστημάτων στη Νάξο ανακοίνωσε ο Εμποροεπαγγελματικός Σύλλογος του νησιού (πίνακας)

ΛΕ.ΜΟ.Ν.: Ξεκίνησε το 3ήμερο εκπαιδευτικό σεμινάριο χωμάτινης οδήγησης

Η Λέσχη Μοτοσυκλετιστών Νάξου (ΛΕ.ΜΟ.Ν.) κάλεσε τον Βασίλη Ορφανό για ένα τριήμερο εκπαιδευτικό σεμινάριο χωμάτινης οδήγησης - Πως μπορείτε να δώσετε το παρών

Fast Ferries – Πρωτομαγιά: Εμφάνιση στη Νάξο του “Fast Ferries Andros”

Η Fast Ferries ενημερώνει για την κίνηση των πλοίων της κατά την απεργία της Πρωτομαγιάς - ΤΙ θέλει το Fast Ferries Andros στη Νάξο;

Νάξος: Μουσική και χορός στην υποδοχή της Ολυμπιακής Φλόγας (video)

Πως υποδέχτηκε η Νάξος την Ολυμπιακή φλόγα (video)

Ολυμπιακή Φλόγα: Βασδέκη, Σοφικίτης και Neubauer μίλησαν με τα παιδιά της Νάξου

Διαδραστική συνάντηση με τα παιδιά και βράβευση σε Βασδέκη, Σοφικίτη και Neubauer (video)

Νάξος: Ποιος θα ανάψει με την Ολυμπιακή φλόγα τον βωμό στη Πορτάρα;

Εγιναν γνωστά τα ονόματα των οκτώ λαμπαδηδρόμων, οι οποίοι θα τρέξουν στη Νάξο στα πλαίσια της έλευσης της Ολυμπιακής φλόγας;

CaptainBook: Σούπερ χρηματοδότηση 2 εκατ. ευρώ από επενδυτή

Η χρηματοδότηση των 2 εκατομμυρίων ευρώ, θα συμβάλει ουσιαστικά στην επέκταση των υπηρεσιών της και εκτός των αγορών όπου έχει ήδη παρουσία, όπως η αγορά των ΗΠΑ από όπου προέρχεται το 30% των εσόδων της