Βραβείο στον Δημητράκη

Λίγο πριν την έναρξη των 27ων Αιγαιοπελαγίτικων αγώνων στίβου στο στάδιο «Ανταγόρας» στη Κω και η οργανωτική επιτροπή των αγώνων, όπως έχει καθιερωθεί, κάθε χρόνο βραβεύει τους καλύτερους αθλητές του Αιγαίου που πέτυχαν διακρίσεις στη διάρκεια του έτους που διεξάγονται οι αγώνες του Αρχιπελάγους. Ετσι και φέτος θα βραβευτούν όσοι ήταν πρώτοι νικητές σε πανελλήνιο πρωτάθλημα, στο πανελλήνιο σχολικό πρωτάθλημα Λυκείων. Επίσης όσοι κέρδισαν μετάλλιο σε Βαλκανικούς αγώνες και όσοι συμμετείχαν σε Παγκόσμια ή Ευρωπαϊκά πρωταθλήματα. Μαζί με τους αθλητές – τριες θα τιμηθούν και οι προπονητές τους με την προϋπόθεση ότι είναι σωματειακοί προπονητές στα σωματεία του Αιγαίου. Και ο Πανναξιακός έχει τη τιμητική του καθώς θα βραβευτεί ο Ανδρέας Δημητράκης, πρωταθλητής Ελλάδας στους δρόμους ημιαντοχής. Μαζί με τους εκπροσώπους του ΑΟ Μυκόνου (Παρδαλού και Μίνο) είναι τα μοναδικά σωματεία των Κυκλάδων που θα τιμηθούν στους φετινούς αγώνες. 

Οι αθλητές που θα τιμηθούν είναι:

Κυριακοπούλου Νικολέτα - Α.Γ.Ε.Σ. Κάμειρος – Επι κοντώ

1η Πανελλήνιο πρωτάθλημα Γυναικών Ανοιχτού & Κλειστού στίβου

7η Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα

12η Παγκόσμιο πρωτάθλημα κλειστού στίβου

Ρεμπούλη Ουρανία - Γ.Σ. Νέων Λέρου

1η Πανελλήνιο πρωτάθλημα Γυναικών 10.000 μ.

Συμμετοχή στο Πρωτάθλημα Ευρωπαϊκών Ομάδων 5.000 μ.

Ζωγραφάκη Μαρία - Καζώνης Καλύμνου

1η Πανελλήνιο πρωτάθλημα Νέων 5.000 μ.

Πιννή Μαρία  - Γ.Α.Σ. Υγεία Ρόδου - 100 μ. Εμπόδια

2η Βαλκανικό πρωτάθλημα  Γυναικών

2η Πανελλήνιο πρωτάθλημα Γυναικών

Προπονητής: Μπότσαρης Λευτέρης

Γεωργίου Άλκηστις – Γ.Α.Σ. Υγεία Ρόδου – 100 μ. Εμπόδια

1η Βαλκανικό πρωτάθλημα  Νεανίδων

1η Πανελλήνιο πρωτάθλημα Νεανίδων

Προπονητές: Μπότσαρης Λευτέρης – Μάγος Σταμάτης

Ράμμου Τσαμπίκα – Νεφέλη – Α.Γ.Ε.Σ. Κάμειρος – 100 μ. Εμπόδια

1η Πανελλήνιο πρωτάθλημα Κορασίδων

4η Βαλκανικό πρωτάθλημα   Κορασίδων

Προπονητής: Μάγος Σταμάτης

Μαγκούλια Μαρία – Α.Σ. Καλυμνος 2000

1η Πανελληνιο πρωτάθλημα  Παγκορασίδων Α΄

Προπονητής: Κουτελάς Ξενοφών

Νταλαρής Αναστάσιος – Γ.Σ. Νέων Λέρου - Έξαθλο

1ος  Πανελληνιο πρωτάθλημα  Παμπαίδων Α΄

Προπονητής: Ροδάτης Νίκος

Αναστασιάδης Αντώνης – Γ.Σ. Διαγόρας Ρόδου

1ος  Πανελληνιο πρωτάθλημα  Παμπαίδων Α΄

Προπονητής: Παπαστάμου Στάθης

Δημητράκης Ανδρέας – Παναξιακός Α.Ο. – 1.500

1ος Πανελληνιο πρωτάθλημα  Ανδρών 800 – 1.500

1ος Πανελληνιο πρωτάθλημα  Ανδρών 1.500 Κλειστός στίβος

1ος  Βαλκανικό πρωτάθλημα   Ανδρών 800

3ος  Βαλκανικό πρωτάθλημα   Ανδρών 1.500

3ος  Πρωτάθλημα Ευρωπαϊκών ομάδων 1.500

Παρδαλού Μαρία – Α.Ο. Μυκόνου – 3.000 Φ.Ε.

1η Πανελλήνιο πρωτάθλημα Γυναικών

6η  Βαλκανικό πρωτάθλημα   Γυναικών

Συμμετοχή Πρωτάθλημα  Ευρωπαϊκών ομάδων

Μίνο Όργκες Γεώργιος – Α.Ο. Μυκόνου – 3.000 μ. Φ.Ε.

1ος Πανελλήνιο πρωτάθλημα Ανδρών 

Μερούσης Χριστόφορος – Φ.Ο. Βροντάδου

1ος Πανελλήνιο πρωτάθλημα Ανδρών – Μαραθώνιος

Φιάσκα Ευστρατία  Μιχαέλα – Α.Σ. Αθλοκίνηση Μυτιλήνης - 3.000

1η Πανελλήνιο πρωτάθλημα δρόμου σε ανώμαλο έδαφος Κορασίδων

Προπονητής: Κοντός Γρηγόρης

Αργυρού Μαρία Μύρτα – Α.Σ. Αθλοκίνηση Μυτιλήνης – 300 μ.

1η Πανελλήνιο πρωτάθλημα  Παγκορασίδων Α΄

Προπονητής: Κοντός Γρηγόρης

Μητσέλη Βασιλική - Α.Σ. Αθλοκίνηση Μυτιλήνης - Ακόντιο

1η Πανελλήνιο πρωτάθλημα  Παγκορασίδων Α΄

Προπονητής: Πάνου Γιώργος

Χατζίου Πέτρος  -  Α.Σ. Αθλοκίνηση Μυτιλήνης – Επί κοντώ

1ος Πανελλήνιο πρωτάθλημα Λυκείων

Προπονητής: Κοντός Γρηγόρης

Θεριουδάκης Φανούριος – Α.Σ. Αθλοκίνηση Μυτιλήνης - Ακόντιο

1ος Πανελλήνιο πρωτάθλημα Λυκείων

4ος Βαλκανικό πρωτάθλημα   Παίδων

Προπονητής: Πάνου Γιώργος

Ειδική Βράβευση:

Φαναρζής Ιμπραήμ

Για την πολύχρονη συμμετοχή του σε Αιγαιοπελαγίτικους αγώνες.