Νάξος - 32η Συνάντηση Ερασιτεχνικών Θιάσων Αιγαίου: Σήμερα (16/09) ανοίγει η αυλαία

Ο Δήμος Νάξου και Μικρών Κυκλάδων φιλοξενεί στη Νάξο την 32 Συνάντηση Ερασιτεχνικών Θιάσων Αιγαίου. Στη συνάντηση, η οποία πραγματοποιείται για δεύτερη φορά στο νησί, καθώς φιλοξενήθηκε πρώτη φορά το 1996, συμμετέχουν 20 θεατρικές ομάδες από τα νησιά Λήμνο, Λέσβο, Χίο, Σάμο, Ικαρία, Ρόδο, Πάτμο, Κάλυμνο, Σύρο, Τήνο, Μήλο, Μύκονο, Πάρο και Νάξο.

Από τις 16 έως τις 26 Σεπτεμβρίου θα πραγματοποιούν 22 θεατρικές παραστάσεις, στο προαύλιο της Σχολής Ουρσουλινών, στο ΚΕΓΕ και στο Αθλοθέατρο Φιλωτίου, δίνοντας την ευκαιρία σε όλους να απολαύσουν την καλλιτεχνική δημιουργία και την έκφραση των ερασιτεχνικών θιάσων όλου του Αιγαίου.

Στο πλαίσιο της συνάντησης θα πραγματοποιηθεί αφιέρωμα στον Ιάκωβο Καμπανέλλη, ως εξής:

# Συζήτηση σε στρογγυλό τραπέζι για τον Νάξιο Θεατρικό Συγγραφέα, με τη συμμετοχή της Κατερίνας Καμπανέλλη, του Πλάτωνα Μαυρομούστακου και της Έλενας Μαρούτσου

# Μουσικοθεατρική παράσταση «Καλησπέρα Κύριε Ιάκωβε», με τη συμμετοχή μελών της Ομοσπονδίας Ερασιτεχνικού Θεάτρου Αιγαίου

# Παράσταση του θεατρικού έργου του Ι. Καμπανέλλη «Η αυλή των θαυμάτων» και

# Σεμινάριο δημιουργικής γραφής από την Έλενα Μαρούτσου

Επιπλέον, με αφορμή τη συμπλήρωση 200 χρόνων από την κήρυξη της Ελληνικής Επανάστασης του 1821, θα πραγματοποιηθούν στη Σχολή Ουρσουλινών τρία αφιερώματα και πιο συγκεκριμένα:

# Έκθεση Ιστορικών Κειμηλίων από τη συλλογή του Χρήστου Κατσαμπάνη (16-26 Σεπτεμβρίου)

# Ομιλία του Βάλτερ Πούχνερ με θέμα «To 1821 και το Θέατρο» (Κυριακή 19/09/21, στις 19:00)

# Παράσταση «Χαρίδημος ο Σάμιος» του Γεωργίου Κλεάνθη (Κυριακή 19/09/21, στις 20:00)

Η 32η Συνάντηση Θεατρικών Ομίλων Αιγαίου διοργανώνεται από το Υπουργείο Ναυτιλιακής και Νησιωτικής Πολιτικής, τη Γ.Γ. Αιγαίου και Νησιωτικής Πολιτικής, την Ομοσπονδία Ερασιτεχνικού Θεάτρου Αιγαίου, σε συνδιοργάνωση με το Δήμο Νάξου και Μικρών Κυκλάδων και την Περιφέρεια Νοτίου Αιγαίου.

Περισσότερες πληροφορίες δείτε εδώ 

oetha-ekthessi21.jpg

Πρόγραμμα Παραστάσεων

ΠΕΜΠΤΗ 16/09

20.00 Αυλή Σχολής Ουρσουλινών
«Οι ρόλοι της ζωής της»
(Μονόπρακτα)
ΘΕΑΤΡΙΚΟΣ ΟΜΙΛΟΣ ΝΑΞΟΥ
«Ο ΔΙΟΝΥΣΟΣ»

21.30 Υπαίθριος χώρος ΚΕΓΕ
«Εμείς οι Έλληνες»
(Σύλληψη:
Δομίνικος – Δημήτριος Κουκάς)
ΘΕΑΤΡΙΚΗ ΟΜΑΔΑ ΜΥΚΟΝΟΥ

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 17/09

11.00 Αίθουσα Σχολής Ουρσουλινών
Έκθεση ιστορικών κειμηλίων
συλλογή Χρήστου Κατσαμπάνη
Διάρκεια έκθεσης 16 έως 26 Σεπτεμβρίου
19.30 Αυλή Σχολής Ουρσουλινών

ΤΕΛΕΤΗ ΕΝΑΡΞΗΣ
20.00 Αυλή Σχολής Ουρσουλινών
«Ο κήπος με τα κυπαρίσσια»
- Δημήτρη Θρασύβουλου
ΘΕΑΤΡΙΚΗ ΟΜΑΔΑ ΣΑΜΟΥ

ΣΑΒΒΑΤΟ 18/09

10.30 Ανοικτή συζήτηση για τις παραστάσεις

18.30 Υπαίθριος χώρος ΚΕΓΕ Συζήτηση σε στρογγυλό τραπέζι για τον Ιάκωβο Καμπανέλλη

Με την Κατερίνα Καμπανέλλη, τον Πλάτωνα Μαυρομούστακο και την Έλενα Μαρούτσου

20.00 Υπαίθριος χώρος ΚΕΓΕ
«Η αυλή των θαυμάτων»
- Ιάκωβου Καμπανέλλη
ΘΕΑΤΡΙΚΟΣ ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΟΣ ΟΜΙΛΟΣ ΣΥΡΟΥ «ΑΠΟΛΛΩΝ»

22.00 Αυλή Σχολής Ουρσουλινών Μονόπραχτα - J. Cocteau,
Mπ. Μπρεχτ, A. Τσεχωφ -
Γκ. Αρού, Α. Στρίντμπεργκ
Θ.Ο. «THEORION» ΣΥΛΛΟΓΟΥ
«ΩΡΙΩΝΑ» ΡΟΔΟΥ

ΚΥΡΙΑΚΗ 19/09

11.00 Σεμινάριο δημιουργικής γραφής
Με την Έλενα Μαρούτσου

19.00 Αυλή Σχολής Ουρσουλινών
«Το 1821 και το θέατρο»
Ομιλία του Βάλτερ Πούχνερ

20.00 Αυλή Σχολής Ουρσουλινών
«Χαρίδημος ο Σάμιος»
- Γεωργίου Κλεάνθη (αφιέρωμα στο 1821)

ΘΕΑΤΡΙΚΗ ΟΜΑΔΑ ΣΑΜΟΥ

22.00 Υπαίθριος χώρος ΚΕΓΕ
«Τα ρέστα» - Κώστα Ταχτσή
Θ. ΕΡΓ. ΟΜΗΡΕΙΟΥ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΥ
ΚΕΝΤΡΟΥ ΔΗΜΟΥ ΧΙΟΥ

ΔΕΥΤΕΡΑ 20/09

10.30 Ανοικτή συζήτηση για τις παραστάσεις

20.00 Αυλή Σχολής Ουρσουλινών
«Reunion 84» - Μ. Παγώνα
ΘΕΑΤΡΙΚΟΣ ΟΜΙΛΟΣ ΣΥΡΟΥ
«Ο ΣΟΥΡΗΣ»

21.30 Υπαίθριος χώρος ΚΕΓΕ
«Περλιμπλίν και Μπελίσα»
- Φ.Γκ. Λόρκα
ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΗ ΣΚΗΝΗ ΜΗΛΟΥ

ΤΡΙΤΗ 21/09

11.00 Σεμινάριο δημιουργικής γραφής
Με την Έλενα Μαρούτσου

20.00 Αυλή Σχολής Ουρσουλινών
«Τα κοκκινομπλέ πατίνια»
- Σταύρου Τσιώλη
ΘΕΑΤΡΙΚΗ ΟΜΑΔΑ ΤΗΝΟΥ
«ΘΕΑΤΡΟΠΟΙΕΙΟ»

22.00 Υπαίθριος χώρος ΚΕΓΕ
«Καλησπέρα κύριε Ιάκωβε»
Μουσικοθεατρικό αφιέρωμα
στον Ιάκωβο Καμπανέλλη
με συμμετοχή θιάσων της ΟΕΘΑ

ΤΕΤΑΡΤΗ 22/09

10.30 Ανοικτή συζήτηση
για τις παραστάσεις

20.00 Αυλή Σχολής Ουρσουλινών
«Όσο εσύ κοιμόσουν»
- Μονόπραχτα Δ. Κεχαΐδη
και Κ. Μουρσελά
ΠΑΤΜΙΑΚΗ ΣΚΗΝΗ

22.00 Υπαίθριος χώρος ΚΕΓΕ
«Οίκος απάτης» εμπνευσμένο
από το έργο «Ράους»
των Παπαθανασίου - Ρέππα
ΘΕΑΤΡΙΚΗ ΟΜΑΔΑ ΚΑΛΥΜΝΟΥ

ΠΕΜΠΤΗ 23/09

20.00 Αυλή Σχολής Ουρσουλινών
«Στο δρόμο ιστορίες ελευθερίας»
(μονόπραχτα)
ΕΚΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΟΣ ΘΕΑΤΡΙΚΟΣ
ΟΜΙΛΟΣ ΚΑΛΛΟΝΗΣ ΛΕΣΒΟΥ

21.30 Υπαίθριος χώρος ΚΕΓΕ
«Ω! τι κόσμος μπαμπά»
- Κώστα Μουρσελά
ΦΙΛΟΛΟΓΙΚΟΣ ΟΜΙΛΟΣ ΒΡΟΝΤΑΔΟΥ ΧΙΟΥ

23.00 Αυλή Σχολής Ουρσουλινών
«Και με το νοίκι» - Αντώνη Μπούμπα
Θ.Ο. ΠΟΛΙΣΤΙΚΟΥ ΣΥΛΛΟΓΟΥ
ΧΡΟΥΣΣΩΝ ΣΥΡΟΥ

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 24/09

10.30 Ανοικτή συζήτηση
για τις παραστάσεις

20.00 Αυλή Σχολής Ουρσουλινών
«Με ένα σκαρί σκαρώσαμε»
Δημιουργία της ομάδας
ΘΕΑΤΡΙΚΗ ΟΜΑΔΑ DUENDE ΙΚΑΡΙΑΣ

22.00 Υπαίθριος χώρος ΚΕΓΕ
«Ήταν όλοι τους παιδιά μου» -
Arthur Miller
ΘΕΑΤΡΙΚΗ ΟΜΑΔΑ ΜΥΤΙΛΗΝΗΣ
«ΟΙ ΑΣΤΕΓΟΙ»

ΣΑΒΒΑΤΟ 25/09

20.00 Αυλή Σχολής Ουρσουλινών
«Η αρχή του Αρχιμήδη»
- Ζουζέπ Μαρία Μιρό
ΛΑΪΚΗ ΣΚΗΝΗ Μ.Ε.Α.Σ. «ΛΗΜΝΟΣ»

22.00 Υπαίθριος χώρος ΚΕΓΕ
«Η μαύρη κωμωδία» - Πήτερ Σαφέρ
ΘΕΑΤΡΙΚΗ ΟΜΑΔΑ ΝΑΟΥΣΑΣ ΠΑΡΟΥ

ΚΥΡΙΑΚΗ 26/09

10.30 Ανοικτή συζήτηση
για τις παραστάσεις

17.30 Φιλώτι ανοιχτό θέατρο

ΤΕΛΕΤΗ ΛΗΞΗΣ

18.00 Φιλώτι ανοιχτό θέατρο
«Τρωάδες» - Ευριπίδη
Θ. Ο. ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΟΥ ΣΥΛΛΟΓΟΥ
«ΑΡΧΙΛΟΧΟΣ» ΠΑΡΟΥ

20.30 Αυλή Σχολής Ουρσουλινών
«Μια διαδρομή» -
Κ. Μουρσελά, Μ. Πόντικα, Α. Σφαλή
Θ. Ο. «ΡΟΤΑ» ΝΕΟΧΩΡΙΟΥ ΧΙΟΥ

22.00 Υπαίθριος χώρος ΚΕΓΕ
«Τα φώτα της ράμπας»
- Τσάρλι Τσάπλιν
ΘΕΑΤΡΙΚΗ ΟΜΑΔΑ ΜΥΤΙΛΗΝΗΣ
«πασπARToύ»

Θέατρο

Διαβάστε όλες τις τελευταίες ειδήσεις από τις σελίδες του Naxos Press - τώρα και στο Google News